המלבישה של גאולה אבן: "משלבת בין אודרי הפבורן לקייט מידלטון"

בלי לשבור את המראה המהוגן של מהדורת חדשות, המגישה בת ה-48 בלטה השנה על המסך דרך בחירות לבוש מסוגננות. האישה שמאחורי הבגדים מגלה את סודות הסטייל

איתי יעקב

|

23.12.20 | 09:30

"כמעט כל בגד שנראה על המסך עובר שינויים. לעתים קרובות אני תופרת ומשנה את הבגד כך שיתאים לממדים שלה". גאולה אבן-סער (צילום מסך כאן 11)
"כמעט כל בגד שנראה על המסך עובר שינויים. לעתים קרובות אני תופרת ומשנה את הבגד כך שיתאים לממדים שלה". גאולה אבן-סער (צילום מסך כאן 11)
"גאולה נראית צעירה מאוד לגילה ויש לה מבנה גוף של נערה צעירה. אני לא חושבת שאישה בשנות ה-40 המאוחרות שלה צריכה לעטות מראה כבד" (צילום מסך כאן 11)
"גאולה נראית צעירה מאוד לגילה ויש לה מבנה גוף של נערה צעירה. אני לא חושבת שאישה בשנות ה-40 המאוחרות שלה צריכה לעטות מראה כבד" (צילום מסך כאן 11)

בתחילת דצמבר הופיעה גאולה אבן-סער בתוכנית החדשות היומית "ערב ערב", שאותה היא מגישה בכאן 11, לבושה חולצה בגוון כחול לבנדר עם עניבת קשירה אלגנטית, שהזכירה את החולצה הסגלגלה שלבשה יום קודם לכן דוכסית קיימברידג' קייט מידלטון. עבור הצופים האדוקים של תוכנית החדשות המוקדמת, היתה זו הופעה מדויקת נוספת של המגישה בת ה-48.

 

אותו ציטוט אופנתי קרה ללא כוונת מכוון, כפי שמספרת בשיחה עם Xnet הסטייליסטית הוותיקה דניאלה שנברון, המלבישה של כאן חדשות. בעוד מידלטון התהדרה בחולצה של גוצ'י עם השם Pussy Bow, כזו שבעבר לבשה גם מלניה טראמפ ועשתה סנסציה עולמית, אבן הסתפקה בחולצת וינטג' ששנברון הביאה בעבר מנסיעה לרומא.

 

"אין קשר בין שעת שידור המהדורה לבגדים עצמם: אני לא נצמדת למראה אחר בחמש ולמערכת לבוש אחרת בשמונה". דניאלה שנברון ואבן (צילום: דניאלה שנברון סטיילינג)
  "אין קשר בין שעת שידור המהדורה לבגדים עצמם: אני לא נצמדת למראה אחר בחמש ולמערכת לבוש אחרת בשמונה". דניאלה שנברון ואבן(צילום: דניאלה שנברון סטיילינג)

   

  ברצף סיכומי השנה הבאים על 2020, מהדורות החדשות חזרו לתפקידן כמדורת השבט. בזמן שנדרשנו להישאר בבית חלק גדול מהשנה, מהדורות החדשות היוו צוהר לעולם שבחוץ: קורונה, בחירות, סגר ראשון ושני, חיסונים, הסכמי שלום. משעות הצהריים המוקדמות ועד שעות הערב המאוחרות, אולפני החדשות הפכו לתחנת רכבת של מגישים, פוליטיקאים, חוקרי אפידמיה, אנשי משטרה ופעילי מחאה. בתוך כך, שעות ארוכות של צפייה במשדרי חדשות בערוצים כאן 11, קשת 12 ורשת 13, יצרו באופן טבעי השוואות בין המגישים והמגישות, הן ברמה המקצועית, העיתונאית, הממלכתית וכמובן, האופנתית.

   

  הרביצה מול המרקע הוכיחה חד משמעית ובאופן די מפתיע: דווקא בערוץ הציבורי שעדיין נתפש אצל חלקנו כממלכתי ו"זקן" – מייצרת שנברון בהצלחה מדי יום מהדורה עם מגישות שלבושות בסגנון צעיר ואופנתי, משאירות אבק לקאדר של הערוצים המסחריים ובראשן יונית לוי ותמר איש-שלום.

   

  מבין מגישות כאן חדשות – דוריה למפל, רומי נוימרק ומיכל רבינוביץ' – בלטה אבן מעל כולן בנראות האופנתית שלה: שילוב בין גזרות קלאסיות לשפה עכשווית, שמתאים היטב לסגנון ההגשה הרהוט שלה. כפי שמיטיבה שנבורן לתאר: "אני מנסה לייצר סגנון שמשלב בין אודרי לקייט". במילים אחרות: חיבור בין הוליווד של אודרי הפבורן לארמון קנזינגטון של קייט מידלטון, בין הקלאסיקה בבגדיה של הפבורן (ע"ע "ארוחת בוקר בטיפאני") ליכולת לתרגם סגנון קלאסי למראה צעיר ומעודכן כפי שעושה מידלטון בגבולות פרוטוקול המלוכה.

   

  "אני לא עובדת עם דוגמניות"

  שנתיים לאחר שפרשה מהגשת מהדורת הערב לפני סבב הבחירות הראשון במרץ 2019 ובשל חזרתו לפוליטיקה של בעלה, חבר הכנסת גדעון סער, ב-30 באוגוסט החלה אבן להגיש את המהדורה המוקדמת בשעה חמש בערב. החודש היא יצאה לשלושה ימי חופשה מהגשת המהדורה בעת שהכריז סער על הקמת מפלגתו החדשה, ומעניין יהיה לעקוב האם תמשיך אבן לשדר חדשות. בתאגיד הודיעו כי אבן צפויה להמשיך בהגשת התוכנית, אך לא תעסוק בעניינים הקשורים לגדעון סער.

   

  בשיחה עם שנברון היא מספרת כי מלבד העבודה הצמודה עם אבן במהדורה היומית, היא גם אחראית על הופעותיה בצילומים למגזינים. בעידן שבו בגדים הם כלי להעברת מסר – פרקטיקה שנשות פוליטיקאים כמו מישל אובמה ומלניה טראמפ שכללו לכדי אמנות – האם תמשיך שנברון להלביש אותה להופעות משותפות עם בעלה, שהכריז על התמודדות על ראשות הממשלה בבחירות שייערכו בחודש מרץ? "אנחנו לא מדברות על זה בכלל", היא אומרת. "כל עוד זה לא מתנגש מבחינה חוקית עם העבודה שלי בכאן 11, אני מאמינה שכן".

   

  "זה שידור חי ואין דרך לעשות פוטושופ או זוויות צילום. וכל זה צריך להתאים לקונספט של חדשות: מכובד, קלאסי ומעודכן" (צילום מסך כאן 11)
   "זה שידור חי ואין דרך לעשות פוטושופ או זוויות צילום. וכל זה צריך להתאים לקונספט של חדשות: מכובד, קלאסי ומעודכן"(צילום מסך כאן 11)

    

   כבר תריסר שנים שהן עובדות יחד, למעט הפסקה קצרה כשאבן הגישה יחד עם ירון לונדון את "גאולה ולונדון". לדברי שנברון, הקו המנחה אותה לאורך השנים זהה גם לאופן שבו היא מלבישה את המגישות האחרות בערוץ.

    

   "חשוב לי ליצור מראה קלאסי, מעודכן, נוח וצעיר, תוך שימת דגש לא להיסחף לטרנדים. אני נוגעת בהם תמיד, אבל טרנדים חולפים וקלאסי הוא על-זמני", היא מסבירה. "חשוב לי שהן לא ייראו כמו קורבנות אופנה. בהשוואה לצילום שער למגזין – אני לא עובדת עם דוגמניות. זה שידור חי ואין דרך לעשות פוטושופ או זוויות צילום. וכל זה צריך להתאים לקונספט של חדשות: מכובד, קלאסי ומעודכן".

    

   רגע אחד שהבהיר זאת בצורה הטובה ביותר היה בסוף חודש אוקטובר: בפתח המהדורה דיברה אבן על הקליפ "חמסה" של עדי ביטי שעורר סערה ציבורית, וכשקמה מכיסאה נראתה לרגע כאילו נשלפה מסט של צלם האופנה דיוויד ביילי משנות ה-60, לבושה בסריג גולף שחור עם שרוולים קצרים, מכנסיים אדומים בגזרה גבוהה וחגורה רחבה עם אבזם מוזהב שהידק הכל יחד לאנסמבל חתרני במונחים טלוויזיוניים. בזמן שמגישות בערוצים אחרים כורעות תחת ז'קטים מחויטים וכבדים, אבן נראתה גמישה ורלוונטית.

    

   "חשוב לי שהמגישות לא ייראו כמו קורבנות אופנה". שנברון (צילום: דניאלה שנברון סטיילינג)
    "חשוב לי שהמגישות לא ייראו כמו קורבנות אופנה". שנברון(צילום: דניאלה שנברון סטיילינג)

     

    האם זו משבצת השידור המוקדמת שמאפשרת מראה קליל יותר בהשוואה למהדורה מרכזית המשודרת בשמונה בערב? "אין קשר בין שעת שידור המהדורה לבגדים עצמם: אני לא נצמדת למראה אחר בחמש ולמערכת לבוש אחרת בשמונה", פוסקת שנברון עם ניסיון של 25 שנה בתחום, שכלל את כל סוגי ההלבשה: מסדרות טלוויזיה ומגזינים, ועד משדרי חדשות והפקות אופנה.

     

    "מי שעושה את השינוי זאת הפרסונה עצמה: גאולה מביאה את גאולה, דוריה מביאה את עצמה. הדבר היחיד הוא האיזון בין החלומות שלי כמלבישה לבין הצרכים של המגישה. גאולה, למשל, בניגוד לדוריה, קמה מהכיסא ועומדת מול מסך, בעוד דוריה לרוב יושבת מאחורי שולחן, אז הרבה פעמים יש מחשבה על טוטאל לוק שלם".

     

    יש ביניהן גם פער גילאים: גאולה בת 48, דוריה בת 37. זה מקרין גם על אופי ההלבשה?

    "ממש לא. גאולה נראית צעירה מאוד לגילה ויש לה מבנה גוף של נערה צעירה. אני לא חושבת שאישה בשנות ה-40 המאוחרות שלה צריכה לעטות מראה כבד".

     

    "אם הייתי רוצה להיות מיוחדת או למשוך תשומת לב, הייתי עושה סנסציות והולכת רחוק. אני פשוט עובדת עם הטעם האישי שלי" (צילום: דניאלה שנברון סטיילינג)
     "אם הייתי רוצה להיות מיוחדת או למשוך תשומת לב, הייתי עושה סנסציות והולכת רחוק. אני פשוט עובדת עם הטעם האישי שלי"(צילום: דניאלה שנברון סטיילינג)

      

     עד כמה גאולה מעורבת בהחלטות המקצועיות על הנראות שלה כמגישה?

     "גאולה ואני עובדות המון שנים יחד ואנחנו כבר מדברות בעיניים. היא סומכת עליי במאת האחוזים ולרגע אין לה חשש מהבחירות שלי. לפעמים היא שולחת הצעות שהיא רואה, אבל בסך הכל, יש בינינו שיתוף פעולה מלא. אני מניחה שאם הסגנון שלי לא היה מוצא חן בעיניה, היא לא היתה פונה אליי מלכתחילה".

      

     היו מקרים שניסית להעז יותר?

     "לפעמים יש ניסיונות להיות מיוחדים ברמה קיצונית, וזה נראה לא טוב. אני פחות במקום הזה. אני אוהבת את הרעיון שאם מישהו יראה את עצמו בעוד עשר שנים, הוא יגיד שהוא נראה טוב".

      

     "הייתי מאוד רוצה לקדם מעצבים ישראלים, אבל האופנה המקומית פחות מתאימה לצרכים שלי" (צילום מסך כאן 11)
      "הייתי מאוד רוצה לקדם מעצבים ישראלים, אבל האופנה המקומית פחות מתאימה לצרכים שלי"(צילום מסך כאן 11)

       

      עד כמה חשוב לך לבדל את עצמך מלבוש של מגישות בערוצים אחרים?

      "אם הייתי רוצה להיות מיוחדת או למשוך תשומת לב, הייתי עושה סנסציות והולכת רחוק. אני פשוט עובדת עם הטעם האישי שלי ומנסה להביא את אפקט ה'וואו' בתוך גבולות הגזרה של החדשות. למעשה, כמעט כל בגד שנראה על המסך עובר שינויים. לעתים קרובות אני תופרת ומשנה את הבגד כך שיתאים לממדים שלה. לדוגמה, מורידה נפח משרוולים, מסירה צווארון, משנה מפתחים של חולצות. כשגאולה נשאלת לפעמים מהיכן הבגד שלבשה ומציינת את שם המותג, אומרים לה שלא מצאו את זה באתר כי לא מזהים אותו".

       

      את הבגדים אוספת שנברון מבוטיקים מקומיים לצד רשתות אופנה מסחריות כמו זארה ומנגו. "הייתי מאוד רוצה לקדם מעצבים ישראלים, אבל האופנה המקומית פחות מתאימה לצרכים שלי. אם הייתי עושה תוכניות אחרות, יכולתי להשתולל יותר עם מעצבות ומעצבים ישראלים, אבל בגלל שהסגנון של חדשות, בעיניי, מצריך מראה מסוים, קשה מאוד למצוא בגדים קלאסיים. יש קצת: איזבלה, מאיה נגרי, אבל לא הצלחתי למצוא הרבה אפשרויות".

       

      עיצוב שיער: יובל אלמוג; איפור: שירה דניאל, תהילה גוטליב, ענת אשכנזי, יעל גיל ורותי עדי

       

        

       ולמה אבישג רבינר מאמינה בחינוך ביתי אבל לא בהזרקות לקמטים?

       אבישג רבינר מול המראה: "ההזרקות נראות לי כמו אלימות ושנאה עצמית". לחצו על התמונה לכתבה המלאה (צילום: טל שחר)
       אבישג רבינר מול המראה: "ההזרקות נראות לי כמו אלימות ושנאה עצמית". לחצו על התמונה לכתבה המלאה (צילום: טל שחר)

        

        

        
       הצג:
       אזהרה:
       פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד