היה זה יום אפור בחוץ – ובעקבות זאת גם קצת בפנים. בימים שכאלה הפסטה מתגלה בכל גדולתה - אוכל מנחם אמיתי, חברה נאמנה לשעת צרה: נזכרתי שיש לי גבינת פקורינו במקרר, ומרגע זה כל מה שחשבתי עליו היה "איזה כיף בעוד שבע דקות תנוח בצלחת שלי קצ'ה פפה אהובה".

בקצ'ה פפה (cacio e pepe) יש שלושה מרכיבים בלבד: ספגטי, גבינה ופלפל שחור. המנה הומצאה ברומא, ואין מסעדה בעיר שלא מגישה אותה. יש הטוענים שהיא קיבלה את שמה מהגבינה המעושנת caciocavallo - גרסה איטלקית לקשקבל - אך המסעדנים הרומאים טוענים שאת המנה מכינים מגבינת פקורינו רומנו, ועדיף שתהיה מיושנת. המודרנים יותר מערבבים את הפקורינו עם פרמזן. וה-pepe? פשוט מאוד: פלפל שחור גרוס. התוצאה חלומית.

אגב, אם אין לכם פקורינו או פרמזן, הסיציליאנים קוראים למנה בשם אחר ומכינים אותה באותו האופן, אבל עם ריקוטה.

יש כמה שיטות להכנת המנה - אלמד אתכם את הקלאסית וגם את הפרקטית (אבל אם תספרו לאיזה רומאי את הדרך השנייה, אכחיש שזה הגיע ממני).

עוד מתכוני פסטה בערוץ האוכל של Xnet:

מרכיבים (4 מנות)

 • 1 חבילה (500 גרם) ספגטי
 • 300 גרם גבינת פקורינו מגוררת (אפשר גם חצי-חצי עם פרמזן)
 • פלפל שחור גרוס - בנדיבות רבה!
 • מים מבישול הפסטה

אופן ההכנה: השיטה הקלאסית

 1. שמים את הגבינה המגוררת בקערה שתוכל להכיל את הפסטה המבושלת.
 2. מרתיחים בסיר הרבה מים עם מלח. זורקים את הפסטה לסיר ומבשלים אותה כשתי דקות פחות ממה שכתוב על האריזה.
 3. מסננים את הפסטה מהמים (אבל שומרים את המים!) ומוסיפים לקערה עם הגבינה. מערבבים במהירות, תוך הוספה הדרגתית של מי הבישול. כמה מים מוסיפים? באיטלקית רשום הרבה פעמים במתכונים- quanto basta כמה שמספיק. אז כמה מספיק? עד שהרוטב ממש עוטף את הספגטי, הגבינה נמסה ומתקבל רוטב נעים וטעים. ובגלל שיש מלח במי הבישול, והגבינה מלוחה גם היא, לא צריך להוסיף אפילו מלח (אבל כמובן שאם חסר לכם אתם מוזמנים להוסיף).

אופן ההכנה: השיטה הפרקטית

למה צריך שיטה נוספת? כי לפעמים, אם לא מערבבים מספיק מהר הגבינה נקרשת - והפסטה יוצאת יבשה יחסית (אבל עדיין טעימה). בשיטה הזאת אין סיבה שלא תגיעו למרקם הנכון.

 1. מערבבים את הגבינה עם הפלפל בקערה.
 2. מרתיחים בסיר הרבה מים עם מלח. זורקים את הפסטה לסיר ומבשלים אותה כשתי דקות פחות ממה שכתוב על האריזה.
 3. מסננים את הפסטה מהמים (אבל שומרים את המים!)
 4. מוסיפים לגבינה מצקת גדולה של מים מבישול הפסטה, ומעבדים עם בלנדר מוט עד לקבלת מרקם אחיד וקרמי.
 5. מעבירים את הפסטה המסוננת למחבת גדולה או לסיר. מוסיפים את קרם הגבינה ומבשלים על אש קטנה, תוך ערבוב, עד שהקרם עוטף את כל הפסטה כמו רוטב שמנת (אם יש צורך, מוסיפים עוד קצת ממי בישול הפסטה).