כמה מלח יש בים המלח? לכבוד ליל המדענים שיתקיים ביום חמישי, 18.9, מוזמנים הגולשים לנסות לענות על התשובה כחלק מניסוי מודרני בחוכמת ההמונים. התיאוריה שכבר הוכחה לפני מאה שנה אומרת שממוצע התשובות של כולנו יהיה התשובה המדויקת לשאלה. ועד שכולם יענו, אפשר לנצל את שלל הפעילויות החינמיות שיערכו באותו היום.

חוץ מהתרגיל הנחמד הזה, ייפתחו כל המוסדות האקדמיים בארץ את שעריהם בפני ילדים וצעירים, לערב של פעילויות מדע, מפגשים בגובה העיניים עם מדעניות ומדענים, סיורים במעבדות, הרצאות, הופעות, ניסויים, הדגמות מדעיות ועוד. אירועי ליל המדענים מאורגנים על ידי משרד המדע, בתמיכת האיחוד האירופי והפעם יתמקדו בנושא ים ומים.

מדעטק

המבקרים מוזמנים לסייר בתערוכת ספינות בין-לאומית, לעגון ולהשיט אניות מפרש ברוח עזה בשלט רחוק, לטעון ולפרוק מכולות בנמל באמצעות סימולטור ולצפות במופע על רובוטים בשירות האדם. ובנוסף - להאזין להרצאות בנושאים: לווייתני הים התיכון, תאוריות גלים וגולשים, אסטרטגיות ציד של בעלי חיים בים ועוד.

הפעילות מתאימה לילדים החל מגיל 5, נוער ומבוגרים.

פרטים נוספים: מדעטק .

טכניון

בואו לטעום מי ים לפני ואחרי התפלה, לבנות ולהשיט סירות נייר, לבחון מקרוב כיצד פועל רובוט תת-ימי, ללמוד כיצד פועלת צוללת, ללמוד על הדרכים לזהות ולהתמודד עם זיהום מים וכן ליהנות משפע של הרצאות, הדגמות ופעילויות לכל המשפחה ופעילויות משחק לצעירים.

כניסה חופשית החל מהשעה 17:00. שער נווה שאנן, קרית הטכניון, חיפה.

אוניברסיטת חיפה

חשבתם פעם לאמץ דולפין או אולי כריש; איך מדוזות צורבות ומה לכך ולרפואה; מי הם הפיראטים במאה ה-21; האם הים הוא הפתרון לצפיפות בישראל; מה הסיכוי לצונאמי בחופינו ומה הקשר של מתמטיקה לכל זה? תשובות לשאלות אלו ואחרות תקבלו ברחבי הקמפוס.

כניסה ללא תשלום החל מהשעה 17:00. למידע נוסף.

מיג"ל - מרכז ידע גליל עליון והמכללה האקדמית כנרת

מדרחוב המדע של מיג"ל יאפשר לכם ללמוד על חקלאות המים בגליל, להכיר מקרוב מגוון יצורי מים, כגון: דגים, דפניות, אצות וסרטנים ואת שוניות האלמוגים, לקחת חלק בניסויים ובסדנאות לכל המשפחה. תוכלו לגלות איך מגדלים שרימפסים זוהרים, מה חושב על זה בוב ספוג ואיך עושים גלים.

הפעילות מיועדת לכל המשפחה, החל מגיל 5.

איפה? רחוב תרשיש, איזור תעשיה דרומי קרית שמונה, חניה חופשית.

ללא תשלום החל מהשעה 17:00.

לפרטים נוספים: מיג"ל .

מכללת אורנים

שעות הערב הרגועות בקמפוס מציעות לכם, חוץ מהרצאות מרתקות, גם מדשאות ריקות, שפני סלע שמתרוצצים בגינות, ציפורים שמתארגנות ללינת לילה וגן בוטני קריר ומוצל. בין 17:00-19:00 יערכו פעילויות בנושא החיים במים: דגים, ציפורים, אלמוגים, אצות, מאובנים ימיים וספוגים. פעילויות בנושא חוף, גלים, משחקי מדע ומים.

18:00-22:00 - הרצאות לקהל הבוגר (השתתפות חינם).

פרטים נוספים: מכללת אורנים .

פעילות צפרדעים במכללת אורנים
פעילות צפרדעים במכללת אורנים

קמפוס האוניברסיטה הפתוחה ברעננה

סדנת שיגור טילי לחץ מים, סדנת בועות סבון, תערוכת "ים של זבל" ותצוגת דגי נוי. המבקרים יוכלו לקחת חלק בניסויים בנושאי מערבולות, מים וגלי קול ועוד וכן לשמוע הרצאות על מסעות גיבורים מיתולוגים בין ימים ונהרות, הים כמפלצת בתרבות היהודית ושינויי האקלים והים.

פרטים נוספים: האוניברסיטה הפתוחה .

אוניברסיטת תל אביב

כיצד נולדים גלים; מה יכולים ללמד אותנו ספוגי-ים על ביוטכנולוגיה ימית; מי הם הפיראטים בים התיכון; מהי בעיית המדוזות העולמית ואיך פותרים אותה? סיורים פתוחים בגן הזיאולוגי ובגן הבוטני, ניסויים מדעיים, רסיטל פסנתר שכולו מים והצגה לכל המשפחה "אצל הים". פעוטות וילדים יוכלו ליהנות גם ממופע קסמים מדעי, מהדגמות בכימיה וממתחם יצירה.

כניסה ללא תשלום, החל מהשעה 16:00.

לפרטים נוספים: אוניברסיטת תל אביב .

האוניברסיטה העברית

חיידקים זוהרים במים? זוחלים ימיים בערבה? מי ברז, מינרלים או מסוננים? מים בחלל? ומי חי בלגונות הכחולות בחופי ישראל? ואולי התשובות נמצאות אצל הדולפינים שבין הכוכבים? סיורים בתצוגות ובאוספי האוניברסיטה, כמו גם במעבדות. הסיורים מותנים ברישום מראש.

הכניסה ללא תשלום החל מהשעה 17:00.

פרטים נוספים: האוניברסיטה העברית .

אוניברסיטת בר אילן

מאין באים המים ולאן הם הולכים; ממה מורכבים המים ולמה הם נקראים "נוזל החיים"? הדגמות ניסויים מדעיים וסיורים במעבדות המחקר, מופע קסמי מדע, סרטונים על עולם המים, תערוכת צילומים, מיצג מים ופינות יצירה לגיל הרך.

כניסה משער 10, החל מהשעה 17:00.

פרטים נוספים: אוניברסיטת בר אילן .

מכון ויצמן למדע רחובות

המבקרים יוכלו לסייר בגן המדע ובתערוכת המוח, לצפות בהדגמות, לקחת חלק במופע תיאטרון אימפרוביזציה ולשמוע מגוון הרצאות של מדעני ומדעניות המכון. כניסה מהשער הראשי למכון ויצמן, רחוב הרצל 234, רחובות.

פרטים נוספים: מכון ויצמן למדע .

פארק קרסו למדע באר שבע

הדגמות מדעיות, כולל הסברים בנושאים הקשורים למדעי הים: שריפת מלחים, תסיסת מלחים, בועות סבון ועוד. לצד ההדגמות יתקיימו סדנאות לכל המשפחה, כגון: סדנת הכנת סירה מנייר: המשתתפים יכינו סירה מנייר וישיטו אותה במים. באמצעות הפעילות ילמדו המשתתפים את עקרון הציפה, המסביר כיצד אניות צפות. במשך כל הפעילות יסתובבו בקהל שחקנים הלבושים בדמויות מדענים מפורסמים, כמו אלברט איינשטיין ועוד.

בנוסף לפעילויות המדעיות יתקיימו באודיטוריום הפארק הרצאות בנושא מדעי הים.

פרטים נוספים: פארק קרסו .