>> הצטרפו ל-Xnet בפייסבוק

אחד ממותגי העיצוב האיטלקיים המעניינים והמקוריים בשוק הוא "פורנסטי"– חברת עיצוב ותיקה וצבעונית, נערצת ומושמצת באותה מידה - שייסד פיירו פורנסטי ומנהל היום בנו, ברנבאה פורנסטי.

מוצרי החברה מפורסמים בסגנונם הגרפי והסוריאליסטי: בשבוע העיצוב האחרון במילאנו, למשל, הציג המותג קולקציית רהיטים משרדיים בשם ארמיטיציו (שביתת נשק) - קולקציה יוצאת דופן בעולם רהיטי המשרד, שנוצרה בהשראת תחריטים של כלי נשק עתיקים מתקופת הרנסאנס. פורנסטי העניק לתחריטים פרשנות חדשה, בסגנון פופ-ארט רווי צבעים עזים ופלורסנטיים, הבולטים על הרקע השחור והמלוטש של הרהיט. כל כלי הנשק ושריון האביר על הרהיטים צוירו ביד.

  (באדיבות Fornasetti)

הקולקציה התיאטרלית הזו אינה מפתיעה את מי שמכירים את סגנונו של פורנסטי האב, שחי ויצר במילאנו עד סוף שנות ה-80. הוא החל את דרכו כחרט, צייר, אמן הדפסים ומעצב פנים. מאוחר יותר יצר הדפסים על קרמיקה, וההצלחה הרבה לה זכה הובילה להקמת המותג. ייחודו היה בשימוש שעשה באיורים, בעיקר מהתרבות האיטלקית, על אובייקטים קרמיים. המפורסם מכולם הוא דיוקן פניה של זמרת הסופרן האופראית לינה קוואליירי, שמעטר יותר מ-400 יצירות שלו.

איך נראה ביתו של פורנסטי? כפי שאפשר לצפות ממי שגדל על ברכי הסוריאליזם. צפו בווידאו (ולא תצטערו):

היום, כשהסגנון הסוריאליסטי מקבל פרשנויות חדשות בעבודותיהם של מעצבים כמו סטודיו יוב, חיימה חיון ומרסל וונרס, הפכו גם הפריטים של פורנסטי מבוקשים מתמיד. הם נמכרים בהצלחה וזוכים לגרסאות חדשות, שאותן מעצב הבן במפעל המשפחתי במילאנו. דוגמאות נבחרות מהקולקציה תוכלו למצוא גם בישראל, בסניפי "רנבי הום קוטור".

>> למה לא תוכלו להתעלם מסטודיו יוב

>> האלגנטיות שבה שובר חיימה חיון את חוקי הטעם הטוב

>> ועוד שלל כתבות משבוע העיצוב האחרון במילאנו

ברנבאה פורנסטי אמור היה להגיע לישראל בספטמבר עם תערוכה גדולה של יצירות המותג מאז 1914, שתוכננה להשתלב בתערוכת העיצוב השנתית "קאזה" – אירוע העיצוב הגדול בישראל בחמש השנים האחרונות. ואולם, במקום לחגוג חמש תערוכת קאזה בוטלה, עקב היענות לא מספקת מצד החברות הגדולות. ב"רנבי" לא מוותרים על הרעיון: מועד חדש לבואו של פורנסטי יפורסם כשתימצא אכסנייה אחרת לתערוכה המוקדשת למותג.

ברנבאה פורנסטי
ברנבאה פורנסטי