צילום: שי יחזקאל

חיובית או שלילית לקורונה? ולמה בדקתי כל חצי שעה באובססיביות

אחרי ששלחתי עשרות מטופלים לבדיקת קורונה, הגיע הרגע בו הבת שלי נשלחה למפגש עם המטוש בתחנת הדרייב-אין, וגיליתי איך זה באמת מרגיש מהצד השני

ד"ר דורון עמוסיפורסם: 14.10.20 08:58
 ומה עם העבודה שלי? להודיע במרפאה? להמשיך ללכת לעבוד כרגיל? להכין חקירה אפידמיולוגית מראש? המון שאלות. המון מחשבות. המון חוסר שקט (צילום: Shutterstock)
ומה עם העבודה שלי? להודיע במרפאה? להמשיך ללכת לעבוד כרגיל? להכין חקירה אפידמיולוגית מראש? המון שאלות. המון מחשבות. המון חוסר שקט (צילום: Shutterstock)

עד היום שלחתי עשרות רבות של מטופלים לבדיקת קורונה. רובם המכריע, בניגוד לממוצע הארצי של בדיקות חיוביות, היו שליליים. אותו מיעוט של חיוביים היו ברובם אתסמיניים או חולים קלים שטופלו באשפוז בית, בלי התערבות רפואית מעבר למעקב וספירת הימים לשחרור. בודדים אושפזו בבית חולים ושוחררו בהמשך להחלמה במלונית. שני מטופלים מהמרפאה נפטרו לצערי במהלך האשפוז. קשישים עם מחלות רקע מרובות.

 

לאור התמונה הקלה של המגיפה באזור עבודתי, כאשר אני מוציא למטופל הפניה למשטח קורונה, אני לא ממש חרד לו. אני לא מרגיש שזה איזה שלב דרמטי בתהליך האבחון או הטיפול הצפוי. אני מודע למשמעות האפידמיולוגית של הבדיקה, שעשויה להרחיב את מעגל הבידוד, אבל ברור לי שברוב המקרים אין איזו משמעות פרקטית מבחינת הטיפול. בכל מקרה, על החשוד להישאר בבידוד עד קבלת התשובה. אציין בשמחה שיעילות ביצוע הבדיקות השתפרה מאוד ואני מבשר למטופלים בגאווה שתוך יממה תבוצע הבדיקה ולאחר יממה נוספת תגיע תשובה. אנחנו רואים פחות ופחות בדיקות אבודות, ללא תשובה, כמו שקרה לא פעם בתחילת הבלגן.

 

כחכוח זה בריא או חולה?

לפני שבועיים בתי בת ה-17 חשה לא טוב. מהבוקר אמרה שקר לה, שמרגישה עור ברווז. היא לא השתעלה, וחוש הריח שלה לא נפגע. היא לא נחשפה לחולה מאומת, ומאז הנחיות הסגר לא יצאה מהבית למעט לקניות, תוך שימוש במסכה. בבוקר, כשקמה עם 38 מעלות חום, לא הייתה ברירה והיא נכנסה לבידוד והופנתה לבדיקת קורונה, יודעת שהיא נשארת בבידוד עד קבלת תשובה שלילית.

 

רציתי תשובה כמה שיותר מהר. לא שחששתי לבריאותה, אבל אם היא חיובית, המשמעות היא שאני, אשתי ובני נכנסים גם כן לבידוד ואחותה החיילת, שאמורה לחזור לסוף שבוע מהצבא, תצטרך למצוא אכסניה חלופית

הבדיקה נקבעה להמשך היום. יעיל מאוד, אבל עדיין מבאס. רציתי תשובה כמה שיותר מהר. לא יכול לחכות. לא שחששתי לבריאותה, אבל אם היא חיובית, המשמעות היא שאני, אשתי ובני נכנסים גם כן לבידוד עקב חשיפה לחולה מאומתת, ואחותה החיילת, שאמורה לחזור לסוף שבוע מהצבא, תצטרך למצוא אכסניה חלופית. היא גם תצטרך להתחיל חקירה אפידמיולוגית לאיתור אלה אליהם נחשפה ארבעה ימים טרם הופעת הסימפטומים שלה. אם תהייה מאומתת, על כולנו לבצע בדיקה ולהרחיב, כל אחד, את מעגלי הבידוד סביבו.

 

ומה עם העבודה שלי? להודיע במרפאה? להמשיך ללכת לעבוד כרגיל? מחר בבוקר לצאת להתאמן? להתחיל להתארגן על עבודה מהבית? להכין חקירה אפידמיולוגית מראש? המון שאלות. המון מחשבות. המון חוסר שקט.

 

תסמינים קלים ביותר שמקבלים הדהוד אפידמיולוגי וחברתי גדול. כל כך גדול שכל בני הבית דיווחו שהרגישו קצת פחות טוב מרגע ההחלטה על ביצוע בדיקת הקורונה

והבסיס הקליני כל כך סתמי. נערה בריאה שמרגישה מצוין, עם תסמיני מחלה ויראלית קלה וחום 38 מעלות. תסמינים קלים ביותר שמקבלים הדהוד אפידמיולוגי וחברתי גדול. כל כך גדול שכל בני הבית דיווחו שהרגישו קצת פחות טוב מרגע ההחלטה על ביצוע בדיקת הקורונה. כל אחד הרהר לעצמו. האם אני בריא? מה שאני מרגיש עכשיו בגרון זה כאב או לא? מה שעובר עלי עכשיו זה בטוח לא שיעול, אבל אולי כחכוח. כחכוח זה בריא או חולה? מה שאני מרגיש זה כאב שרירים, או שאני קצת תפוס מתרגול היוגה מאתמול? אולי בכל זאת זה כאב שרירים שקשור ל-covid19?

 

ומה עם העבודה שלי? להודיע במרפאה? להמשיך ללכת לעבוד כרגיל? מחר בבוקר לצאת להתאמן? להתחיל להתארגן על עבודה מהבית? להכין חקירה אפידמיולוגית מראש? המון שאלות. המון מחשבות. המון חוסר שקט (צילום: AP)
  ומה עם העבודה שלי? להודיע במרפאה? להמשיך ללכת לעבוד כרגיל? מחר בבוקר לצאת להתאמן? להתחיל להתארגן על עבודה מהבית? להכין חקירה אפידמיולוגית מראש? המון שאלות. המון מחשבות. המון חוסר שקט(צילום: AP)

   

  הבדיקה בוצעה בתחנת דרייב-אין שהוקמה בחניון של אצטדיון כדורגל. דיוק ויעילות מרשימים. אדם אחד מאמת נתונים, טכנאית בדיקות עטופה בשכבות מגן מבצעת את הבדיקה, לא לפני שמסבירה בנינוחות על הבדיקה ומסכימה להצטלם. תמונה או סרטון? תמונה. למה לא טיק טוק? המתח נשבר, המטוש הוחדר, תשובות תוך יום, יום וחצי. תרגישו טוב. חמש דקות ואנחנו אחרי.

   

  תשובה לא ממש חשובה

  אחרי 12 שעות נכנסתי למחשב. נכון שאמרו תשובות אחרי יום-יום וחצי, אבל אולי התמזל מזלנו והפעם זה יהיה מהיר יותר? כל חצי שעה בדקתי. באובססיביות. כלום. אבל למה אתה מנסה, קופת החולים שולחת הודעת SMS כשמגיעה תשובה, לא? נכון, אבל אולי זה מתפרסם במערכת לפני ה-SMS? תשובה לא ממש חשובה, עם משמעות קלינית אפסית ומשמעות אפידמיולוגית לא חד משמעית, ועדיין כל חצי שעה ניגשתי למחשב במתח וחשש. הקשתי שם משתמש וסיסמא ונכנסתי לראות אם הגיעה תשובה.

   

  בשעה 11 בלילה הלכתי לישון. מתוח ומאוכזב, 27 שעות אחרי נטילת המשטח. שעתיים לאחר מכן התעוררתי חסר שקט. ירדתי למחשב, הדלקתי את האור, עברתי את כל מעגלי הזיהוי והאבטחה כדי לגלות באתר קופת החולים שבתי שלילית ל-covid19. אפשר לחזור לישון אחרי 36 שעות של חוסר שקט לא הגיוני. האימפקט של הווירוס הזה על כל אחד ואחד מאיתנו, עם או בלי חלוק, הוא עצום. מובן ולא ממש הגיוני.

   

   

  הגיליון החדש של מגזין מנטה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי יחזקאל)
  הגיליון החדש של מגזין מנטה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי יחזקאל)
   
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד