בבוקר מתכנת בחברת הייטק - בערב הולך בעקבות אחיו, אורי גוטליב

יריב גוטליב (52) העדיף לעשות קריירה בתחום המחשבים, אך חיידק הבמה המשפחתי לא פסח עליו: הוא כותב תסריטים, מלחין, שר, ויש לו מופע שבו התארח שחקן ידוע

ירדן אלעזר

|

19.04.17 | 03:04

יריב גוטליב. "הקשר עם אורי עזר לי בהתחלה, אבל זה לא המרכז: הרי זה פתטי להיות רק אח-של" (צילום: צביקה טישלר)
יריב גוטליב. "הקשר עם אורי עזר לי בהתחלה, אבל זה לא המרכז: הרי זה פתטי להיות רק אח-של" (צילום: צביקה טישלר)
תמונת ילדות: האחים יריב (משמאל), אורי ויעל גוטליב. "בחברות שלנו אין מטענים מהבית או מהעבר" (צילום: באדיבות משפחת גוטליב)
תמונת ילדות: האחים יריב (משמאל), אורי ויעל גוטליב. "בחברות שלנו אין מטענים מהבית או מהעבר" (צילום: באדיבות משפחת גוטליב)
גוטליב על הבמה. "בשבילי, כל הופעה זה 'וואו'. אני מכור לזה" (צילום: אלינור וולף)
גוטליב על הבמה. "בשבילי, כל הופעה זה 'וואו'. אני מכור לזה" (צילום: אלינור וולף)

בין המתכנתים שיושבים במשרדי חברת ההייטק התל-אביבית טקטיקה נמצא גם יריב גוטליב. יום-יום הוא מגיע למשרד, פותח את המחשב, כותב קודים; בסוף יום העבודה הוא חוזר לביתו שבתל אביב, ולמחרת בבוקר שוב מופיע במשרד. על פניו, הכל נראה שגרתי: עוד מתכנת שכיר שהצליח לסלול לעצמו קריירה במקצוע שנחשב היום למבוקש ומכניס ביותר. אבל במקרה של גוטליב זה לא כל הסיפור.

 

>> בואו לעמוד של Xnet בפייסבוק וקבלו את כל העדכונים

 

עוד בערוץ אנשים:

 

 

"העניין הזה של שגרה קצת לא נעים לי", הוא אומר. "אתה הולך לעבודה, חוזר בשעה מסוימת, ואז מה? אני לא יודע מה לעשות עם זה. אני חייב משהו שידליק אותי".

 

ואכן, גוטליב (52) מצא את הדבר הזה שמדליק אותו. אחרי שהוא מסיים את משימותיו ונפרד מחבריו למשרד, הוא מתיישב לכתוב סיפורים, לשדר תוכנית רדיו, או שהוא עושה חזרות למופע שלו, שיועלה מחדש בקרוב. אחרי שעות ארוכות מול מסך המחשב מגיע שלב שבו היצר האמנותי שלו פורץ החוצה, ודמות אחרת לגמרי יוצאת לאור. "כשאני עולה על הבמה, היא משנה אותי", הוא מסביר. "אני נעשה רעב לתשומת לב, ואני רק רוצה שיסתכלו עליי, שיגיבו אליי. זה נורא מוזר, כי משהו בבמה נוגד לגמרי את מי שאני – אדם שעומד מהצד, שמסתכל מבחוץ על אנשים. כשאני על הבמה, הכל משתנה".

 

יריב (משמאל) ואורי גוטליב בילדותם. "הוא בעיקר היה מטריד אותי וחוטף מכות" (צילום: באדיבות משפחת גוטליב)
  יריב (משמאל) ואורי גוטליב בילדותם. "הוא בעיקר היה מטריד אותי וחוטף מכות"(צילום: באדיבות משפחת גוטליב)

  ועל הבמה, בבגרותם. "אני חייב משהו שידליק אותי" (צילום: אלינור וולף)
   ועל הבמה, בבגרותם. "אני חייב משהו שידליק אותי"(צילום: אלינור וולף)

    

   זה היה צעד מסוכן, ונפלתי

    

   חיית הבמה שפורצת מתוך המתכנת השקט, כנראה לא שוכנת שם במקרה – ועל כך יעיד אילן היוחסין של גוטליב: הוא האח הבכור של השחקן אורי גוטליב ושל מפיקת הטלוויזיה יעל גוטליב, כך שהיה מפתיע אילו היה נשאר מחוץ לעשייה האמנותית. אמנם, הוא מעיד כי אצלו הייתה הפריחה מאוחרת, וכי לא היה מוותר על קריירה בתחום המחשבים, אלא שמבחינתו לא חייבים להסתפק בדרך חיים אחת.

    

   רמזים לרב-גוניות של דמותו אפשר היה למצוא כבר בשנות ה-20 לחייו, כשנרשם ללימודים באוניברסיטה. "התקבלתי לשני המסלולים שביקשתי: גם מדעי המחשב, גם קולנוע וטלוויזיה", אומר גוטליב. "מאוד התלבטתי ביניהם. בסוף בחרתי במחשבים, ובאמת עבדתי בתחום גם כשכיר וגם כעצמאי, אבל איכשהו, 20 שנה מאוחר יותר מצאתי את עצמי בטלוויזיה".

    

   "אורי התחיל את הקריירה בגיל מאוד צעיר, אז כשאני הגעתי לעולם שלו, הוא כבר היה בטופ. היה ברור שבכל מה שקשור לשואו ביזנס, הוא בר-סמכא ואני יכול רק ללמוד ממנו"

   עוד קודם לכן פזל אל הכיוון האמנותי: כבר בשנות ה-30 שלו כתב סיפורים, ניגן בגיטרה, הלחין שירים וקיבץ סביבו נגנים שהרכיבו את הלהקה שלו - ז'ק מיראז'. לדבריו, חברת הד ארצי החתימה אותם על חוזה להפקת אלבום; הם גם החלו להופיע ברחבי הארץ, אבל עם הולדתה של בתו ג'וליה (כיום בת 20) ויתר על הבמה לטובת האבהות.

    

   קריירת המחשבים המשיכה במסלולה, אבל גם התשוקה לבמה עדיין בערה, ומי שעזר לו לממש אותה היה אחיו אורי, שבינתיים הצליח לפלס את דרכו בתעשיית הבידור. "אורי ידע שאני יודע לכתוב, והכיר את הטקסטים שלי", הוא מספר. "בשלב מסוים נוצר מפגש של שנינו עם איילת זורר, וניסינו לכתוב יחד סדרה". המפגש לא הוליד סדרה בסופו של דבר, אבל הוביל את גוטליב לסדנת כתיבה, שבה התנסה לראשונה בכתיבת תסריטים. "שם הבנתי שאני יכול לכתוב משהו עם תבניות ונדלקתי על תחום התסריט. באותה תקופה אורי התחיל להופיע ב'אחד העם 1', אז עשיתי טסט לכתיבת מערכון, הוא הצליח, והתחלתי לכתוב להם מערכונים".

    

   מאז נכנסו לרזומה שלו גם "האלופה", "מועדון לילה", "צחוק מעבודה", "קופיקו" וסדרות נוספות. ב-2007 השתתף בתוכנית "עד כאן", שהגיש אחיו ב-yes, והוא החליט לעזוב את תחום המחשבים כדי להתפנות לכתיבה. "כשעברתי לתחום התסריטאות, זה נורא בער בי. החלטתי לעשות רק את זה, ובדיעבד זו הייתה אולי טעות, כי כשאתה בן 40, פרוד עם ילדה, אתה צריך כסף, ולתסריטאים בתחילת הדרך לא משלמים טוב. זה היה צעד מסוכן, ונפלתי".

    

   צפו באחים גוטליב מופיעים יחד ב"עד כאן":

    

    

   לפני ארבע שנים חזר להייטק, אבל את הפעילות האמנותית הוא לא מזניח. לגוטליב יש מופע שבו הוא מבצע שירים ומספר סיפורים פרי עטו וכן מארח אמנים נוספים. אחיו אורי כבר הספיק להתארח אצלו. במופע הבא, שיתקיים ב-26 במאי בתיאטרון תמונע בתל אביב, יתארח כנראה אמן אחר. הוא גם מנחה תוכנית בשם "יריב גוטליב יוצא מהסיפור", המשודרת ברדיו מהות החיים, שם הנחה בעבר תוכנית משותפת עם אחיו. "הייתה לנו תוכנית יומית קבועה, שבכל פעם הייתה עוסקת במילה אחרת שאחותנו הייתה בוחרת. מתוך המילה הזו, שלרוב הייתה אזוטרית לחלוטין - ביצה, סולם או פרסה, למשל - היינו יוצאים למסע עם שירים שקשורים לנושא, אינפורמציה, היסטוריה וסיפורים אישיים. היה בתוכנית הזו משהו מאוד מעשיר עבורנו, ואני מאמין שגם עבור המאזינים".

    

   יריב גוטליב על הבמה:

    

    

   לא היה לנו על מה לדבר

    

   הדינמיקה המיוחדת בין האחים, שעברה בתוכנית, לא ליוותה אותם כל חייהם. גוטליב הבוגר מספר שבילדותם בשכונת צהלה שבצפון תל אביב לא הייתה קרבה ביניהם. "יש בינינו פער של שש שנים, כך שהקשר האמיתי בינינו יכול היה להיווצר רק בבגרות. עד אז לא היה לנו הרבה על מה לדבר. בילדות אורי בעיקר היה מטריד אותי מדי פעם, חוטף מכות ומנסה שוב. רק כשהוא היה בצבא, התחיל קשר שוויוני. נוצר מצב שבחברות שלנו אין מטענים מהבית או מהעבר: לא היו בינינו קונפליקטים שיכולנו לסחוב איתנו הלאה".

    

   היחסים השקטים, ללא ריבים או ויכוחים, ליוו את עבודתם המשותפת ברדיו. "אורי תמיד היה על ענייני הכפתורים והמיקרופון, ואני הייתי זה שיושב עם הניירות והסיפורים. כל אחד תפס את העמדה שלו, והחלוקה הייתה ברורה. יש בינינו הערכה הדדית מאוד גדולה, וזה יוצר מצב שפשוט אין בינינו קונפליקטים.

    

   "אורי התחיל את הקריירה בגיל מאוד צעיר, אז כשאני הגעתי לעולם שלו, הוא כבר היה בטופ. היה ברור שבכל מה שקשור לשואו ביזנס, הוא בר-סמכא ואני יכול רק ללמוד ממנו. הקשר איתו עזר לי בהתחלה, אבל זה לא המרכז: הרי זה פתטי להיות רק אח-של. בעיניי, היצירה היא מה שחשוב. בשבילי, כל הופעה זה 'וואו'. אני מכור לזה".

    

   _______________________________________________________

    

   האחים עמוס דומים אבל שונים. הקליקו על התמונה:

    

   אחד שחקן רוגבי, אחד כדורגלן ואחד רקדן. הקליקו על התמונה (צילום: צביקה טישלר)
   אחד שחקן רוגבי, אחד כדורגלן ואחד רקדן. הקליקו על התמונה (צילום: צביקה טישלר)

    

    
   הצג:
   אזהרה:
   פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד