הילדה שנפגעה מגבר זר נעשתה מטפלת בנפגעי תקיפה מינית

זה קרה לה בגיל שש, בגן שעשועים, והשפיע על כל מהלך חייה. ויקי דור עברה מערכות יחסים קשות ושקעה בדיכאונות, עד שהרגישה מספיק חזקה כדי לעזור לעצמה ולאחרים

זהר אליה

|

19.01.17 | 00:56

ויקי דור. "לקחתי את הנשק, דרכתי אותו, אבל ברגע האחרון עמדו הילדים שלי מול העיניים, וזה עצר אותי" (צילום: צביקה טישלר)
ויקי דור. "לקחתי את הנשק, דרכתי אותו, אבל ברגע האחרון עמדו הילדים שלי מול העיניים, וזה עצר אותי" (צילום: צביקה טישלר)

עד לפני כעשר שנים לא הצליחה ויקי דור להבין למה החיים שלה לא מסתדרים. היא הייתה אחרי שני גרושים מרים והתקשתה לכלכל את עצמה ואת שלושת ילדיה על אף שבנתה לעצמה קריירה מרשימה בתחום הכספים. לפני כעשר שנים מצאה את עצמה מכוונת לרקתה את הרובה הדרוך של בנה החייל.

 

>> בואו להיות חברים של Xnet בפייסבוק

 

עוד בערוץ אנשים:

 

 

 

"הוא הגיע הביתה ולא היה אוכל בבית", מספרת דור, "והתחושה של אמא שלא יכולה לתת לילד שלה דבר כזה, פירקה אותי לגמרי. הייתי צריכה למכור את הבית והייתי שלד עצמות. לקחתי את הנשק, דרכתי אותו, אבל ברגע האחרון עמדו הילדים שלי מול העיניים, וזה עצר אותי. באותו לילה בכיתי בכי של חיים שלמים".

 

ויקי דור, תמונת ילדות. "בכי של חיים שלמים"
  ויקי דור, תמונת ילדות. "בכי של חיים שלמים"
   

   

  נלחמתי, צרחתי, לא נרגעתי

   

  כיום קשה להאמין שהאישה המטופחת ומלאת הביטחון נמצאה אי פעם בכזה שפל. דור (45) אומרת שהמפנה בחייה הגיע אחרי גילוי חד שאילץ אותה להתמודד עם עצמה ועם עברה.

   

  "עבדתי בקרן הון סיכון עם אחלה משכורת ורכב צמוד, אבל לא היה לי טוב, והייתי צריכה עוד הכנסה. חיפשתי לעשות משהו בסופי שבוע, ודרך חברה הגעתי להנחיית מסיבת רווקות באווירה סקסית. אחריה החלו להזמין אותי לעוד מסיבות, וכדי להתמקצע, הלכתי ללמוד ייעוץ זוגי ומיני. באחד השיעורים בחינוך מיני לימדו אותנו איך לזהות סימפטומים של תקיפה מינית, וגיליתי שיש בי הכל".

   

  איך הגבת?

  "קפאתי במקום. הרגשתי שכל דבר שאני קוראת שם, נרשם עבורי. זה הציף את הזיכרון. המון שנים חלמתי על המקרה, אבל בבית לא דיברו עליו ושכנעתי את עצמי שזה חלום בלהות שחוזר על עצמו. למחרת הלכתי לתחנת המשטרה של לוד, העיר שבה גרתי בילדותי, וביקשתי לבדוק אם הייתה תלונה באותה תקופה".

   

  כשהגיע התיק מהארכיון, התברר לה שהאירוע אכן התרחש, אלא שהוריה החליטו בסוף לא להגיש תלונה נגד התוקף, שאושפז בבית חולים פסיכיאטרי.

   

  "הייתי ילדה מאוד יפה, אבל לא הרגשתי יפה והייתי סגורה וחסרת ביטחון. היו מתחילים איתי, וכל הגוף שלי היה מתכווץ. בבית לא הייתה פתיחות; דיברו רק על מה שאסור. כשהכרתי את בעלי הראשון, חשבתי שבזכותו יהיה לי חופש"

  מה היה שם?

  "הייתי בת שש והלכתי עם אחי בן הארבע לגן שעשועים. אדם זר התקרב אליי, ולפי מבט העיניים שלו ידעתי שהוא בא לעשות לי דבר רע. הוא תפס אותי, נעמד מאחוריי, הרים את החצאית שלי והזיז את התחתונים. כל הילדים שהיו שם ברחו באותו רגע, ואחי עמד לצידי ומירר בבכי. אני נלחמתי, צרחתי ולא נרגעתי עד שמישהו שמע אותי ובא לעזור לי".

   

  לדעתה, ההתנגדות לתוקף לימדה אותה שהיא יכולה להתמודד עם קשיים, אבל האירוע, שנקבר תחת שתיקה רועמת של ההורים, בעיקר גבה מחיר כבד. "הייתי ילדה מאוד יפה, אבל לא הרגשתי יפה והייתי מאוד סגורה וחסרת ביטחון. היו מתחילים איתי ברחוב, וכל הגוף שלי היה מתכווץ. בבית לא הייתה פתיחות בכלל; דיברו רק על מה שאסור, ותמיד הייתי צריכה לחזור הביתה מוקדם. כשהכרתי את בעלי הראשון, חשבתי שבזכותו יהיה לי חופש. כשנכנסתי להיריון ממנו, הלכתי לעובדת סוציאלית, שבמקום לשלוח אותי להפלה, המליצה לי להשאיר את ההיריון. גם בן הזוג שלי רצה את התינוק, ואני פחדתי שהוא ינטוש אותי. הייתי בת 17.

   

  "במהלך ההיריון הלכתי לגינקולוג בפעם הראשונה בחיי. הוא שיחק בי עם מכשיר האולטרסאונד ונגע לי בשדיים, ולא הבנתי מה הוא עושה. לימים קראתי בעיתון שהוא הושעה מתפקידו עקב תלונות אחרות וריצה עונש מאסר. במהלך ההיריון היו כל מיני סיבוכים רפואיים ונשארתי בבית חולים בשמירת היריון. שלושה חודשים אחרי הלידה נכנסתי שוב להיריון ולשמירה, כך שיצא שהייתי נשואה שנתיים ולא גרתי בכלל עם בעלי.

   

  "בעלי גם לא מילא מספיק את הצרכים שלי בתמיכה ובפרגון רגשי. הרגשתי בודדה, אבל בגיל צעיר, עם שני ילדים, לא פשוט להתגרש. באותן שנים הגוף שלי שיקף את מה שקורה לי בנפש: גילו לי סרטן בצוואר הרחם, עברתי טיפול והיה לי שיתוק בשרירי הפנים כסימפטום של מצוקה נפשית. אחרי שבע שנים הלכתי ליועצת זוגית והבנתי שהפתרון היחיד הוא להתגרש".

   

  בגיל 24. "אף אחד לא ידע מה אני מחביאה בפנים"
   בגיל 24. "אף אחד לא ידע מה אני מחביאה בפנים"

    

   היו ימים שקמתי עם רצון למות

    

   דור עבדה אז בשתי משרות, גידלה לבד את ילדיה והייתה זקוקה, לדבריה, לביטחון בדמות גברית. "בגיל 27 התחתנתי שוב, ונולדה לי בת, אבל כשבאים למערכת יחסים מתוך חסך, זאת לא בחירה מדויקת, וכשהחוויה המינית הראשונה באה מתוך ניצול ותוקפנות, את אף פעם לא יכולה להיות חברה של בן הזוג. מערכות היחסים שלי התנהלו מתוך פחד. מספיק שהוא קצת התרגז, ואני הייתי נלחצת.

    

   "בזמן ההיריון הראשון פיתחתי דיכאון שהתפרץ אחרי הלידה, אבל לא סיפרתי על זה לאף אחד. היו ימים שקמתי עם רצון למות, אבל האחריות ההורית שלי הקימה אותי. אחרי שעליתי על הנושא של התקיפה, הלכתי לטיפול רוחני אצל פסיכולוג, אבל לפני שבכלל נגעתי במה שקרה לי בכיתה א', הייתי צריכה לבנות את הביטחון העצמי שלי. רק אחרי חצי שנה העזתי לגעת בזה. עשיתי היפנוזה ולאחריה החלטתי לשחרר: גיליתי שאנשים נחשפים אליי, שאני לא לבד, והחלטתי לעזור לנפגעי תקיפה מינית.

    

   "כשבאים למערכת יחסים מתוך חסך, זאת לא בחירה מדויקת, וכשהחוויה המינית הראשונה באה מתוך תוקפנות, את לא יכולה להיות חברה של בן הזוג. היחסים שלי התנהלו מתוך פחד. מספיק שהוא קצת התרגז, והייתי נלחצת"

   "נכנסתי למרתון מטורף של לימודים: למדתי חינוך מיני, עשיתי מאסטר ב-NLP והוסמכתי כמטפלת בחרדות ובטראומה. תוך כדי לימודים נפלו לי האסימונים, ובהשראת הקשיים שעברתי פיתחתי מודל של תודעה רגשית שמסייע להגיע לתובנות מעצימות".

    

   כיום היא מעבירה סדנאות והרצאות, מטפלת בזוגות ובנפגעי תקיפה מינית בקליניקה פרטית בתל אביב וכותבת מאמרים בנושאי זוגיות ומיניות.

    

   זה לא מחזיר אותך אחורה, לטראומה הפרטית שלך?

   "כשמישהי שהגיעה אליי עם חוסר ביטחון, כאב ועצבות, פתאום מסוגלת לחייך – זה נותן לי ביטחון. אני הייתי אדם שלא מדבר. אף אחד לא ידע מה אני מחביאה בפנים. תמיד הייתי חזקה ומחויכת. לא הייתי בוכה ולא עצרתי לרגע לחשוב, להתבונן ולהרגיש. היום אני נותנת מקום לכל רגש שעולה: אני גם בוכה ומשחררת, ואז יכולה לצחוק. אנשים עושים מהבעיה שלהם פיל, ואני חושבת שצריך להפוך אותה לזבוב. כל אחד יכול לטפל בעצמו אם ימצא את נקודות החוזק שלו".

    

   מהי נקודת החוזק שלך?

   "הילדים שלי. הם היו איתי בכל רגעי הקושי, ואני מתייעצת איתם בכל. כשהתגרשתי בפעם השנייה, הבנים כבר היו גדולים ותמכו בי. הבת היא החוויה המתקנת שלי: יש לה המון ביטחון עצמי, היא מובילה חברתית ובעלת עמוד שדרה. לאחת כזאת אף אחד לא יעז להיטפל". 

    

   ______________________________________________________

    

   הילדה המוכה מברזיל מצאה שלווה בישראל - עד שהגיעה המכה הנוספת. הקליקו על התמונה:

    

   "בעלי יודע שאני אישה מאוד תוססת, אבל נאמנה". הקליקו על התמונה (צילום: מיקי רטר)
   "בעלי יודע שאני אישה מאוד תוססת, אבל נאמנה". הקליקו על התמונה (צילום: מיקי רטר)

    

    
   הצג:
   אזהרה:
   פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד