לא רק מופעי חנוכה: כמה הצעות לבילוי חג משפחתי ייחודי ומעשיר

חנוכה הפך לחג של אולמות דחוסים ומופעים קולניים. למי שפחות מתחבר - הנה כמה הצעות לבילוי ייחודי לילדים ברוח החג, עם הרבה ערך מוסף והרבה אור

מיכל גונן פורסם: 22.12.16 09:18
פלנתניה בפלנטריות בנתניה (צילום: נורית מוזס)
פלנתניה בפלנטריות בנתניה (צילום: נורית מוזס)

תכננתם כבר כיצד איך לבלות בחנוכה עם הילדים? אם אתם לא מתלהבים  מלהידחס עם עוד מאות הורים וילדים באולם ולצפות בהצגה/מחזמר, ודאי תשמחו לדעת שיש אלטרנטיבות מהנות לא פחות (ובד"כ זולות יותר) והבונוס הגדול - ערך מוסף לילדים. הנה עשר פעילויות מומלצות ברחבי הארץ במהלך חג החנוכה:

 

לרשימה המלאה, עם 26 הצעות למוזיאונים, תערוכות והפעלות עם ערך לילדים בחנוכה .

 

תערוכת "גיבורים"

מוזיאון בית התפוצות בת"א

תערוכה מושקעת ומעוררת השראה לילדים (וגם למבוגרים). בתערוכה מוצגים 144 גיבורי על יהודים לאורך ההיסטוריה, אנשים ששינו את פני העולם ומגיעים ממקומות שונים ומתחומים שונים: מדענים, הוגים, מהפכנים, אנשי תרבות, ספורטאים, אמיצים ומובילים בכלכלה. הגיבורים הללו מציגים פן אחר של גבורה או אומץ ומפגישים את הילדים עם הפנים השונות של ההצלחה הנטועה באלה שהעזו והצליחו לחשוב ולפעול באופן אחר ושונה.

 

התערוכה משלבת הנאה, משחק וסקרנות אינסופית, עם הרבה תחומי למידה, הקניית ידע ופיתוח חשיבה יצירתית. היא מעוצבת במרחב פתוח המאפשר תנועה חופשית וכוללת הפעלות אינטראקטיביות וסרטי אנימציה המתאימים להורים ולילדים. ליד כל אחד מהגיבורים בתערוכה מופיע מידע נוסף ובמרכז החלל מיצג תאורה וסביבו מושבים ומחשבי לוח שבהם עוד מידע על כל הגיבורים בתערוכה.

 

בין הגיבורים המוצגים בתערוכה: יהודה המכבי, נתן אלבז, הרב ענתבי, בוב דילן, עופרה חזה, סטיבן ספילברג, וודי אלן, מרילין מונרו, דונה קארן, מייקל קורס, שלום עליכם, קלריס ספקטור, זקלין כהנוב, מארק שאגאל, דניאל ליבסקינד, זיגמונד פרויד, רמב"ם, אליעזר בן יהודה, עובדיה יוסף, עדה יונת, אלברט איינשטיין, מאיר רוטשילד, סרגיי ברין, דוד ששון, לארי פייג' ועוד עשרות רבות.

פרטים נוספים באתר המוזיאון .

 


גיבורים660

צילום: יעקב בריל

 

פעילויות "באור אחר"

מוזיאון המדע בירושלים

מוזיאון המדע ע"ש בלומפילד בירושלים, בשיתוף משרד המדע, מזמין את הקהל הרחב ליהנות במהלך חנוכה ממגוון פעילויות "באור אחר" - תערוכות, מיצגים וסדנאות התנסות ויצירה, העוסקות בנושאי אור וצל המתאימות לכל המשפחה, למגוון הגילאים. במהלך חנוכה הכניסה לילדים חינם, הודות לסיוע משרד המדע. התערוכות שיוצגו בחנוכה:

 

אורות מחוץ לקופסה: MakeLight הינה תצוגה שנתית ברוח תנועת MAKE העולמית, המארחת השנה תערוכה חדשה 'אורות מחוץ לקופסה', כמחווה לתערוכת משחקי

אור וצל המוצגת במוזיאון.
קופסאות אור, מיצב + סדנה: באי המוזיאון מוזמנים ליצור קופסאות אור בסדנת יצירה והתנסות ברוח אקולוגית המעודדת יצירתיות ודמיון.
'כפפות הקסם': סדנת התנסות ויצירה: מבקרים ייצרו את כפפות הקסם שלהם ויקחו אותן הביתה למזכרת.
'פנס חושך': סדנה חווייתית מרתקת להורים וילדים (גילאי 5-10), המתקיימת בתנאי חושך. כיצד אנו רואים בלילה; אילו חושים אחרים פועלים כאשר חוש הראייה מוגבל; כיצד בעלי חיים מסתגלים לראייה בלילה ועוד.
הדגמה מדעית 'על האש': הדגמה מדעית בשיתוף הקהל, המשלבת אש וחומרים כימיים שונים. סיור מודרך בתערוכת 'משחקי אור וצל'. המבקרים במוזיאון מוזמנים לסיור בביתו של פרופ' ארצ'יבל צל, חוקר, חולם ואספן צלליות.
מיצג אינטראקטיבי 'שולחן הסביבונים': המבקרים מוזמנים לסובב סביבונים שונים ומשונים בשולחן הסביבונים שיוצב בכניסה ולגלות תעתועי ראייה מרהיבים.
סרט טבע בתלת מימד, 'ענקים קטנים': סרט טבע מרהיב מבית היוצר של ה-BBC, אודות שני יצורים זעירים בטבע המתמודדים עם כוחות חזקים מהם.

חלק מהפעילויות בתשלום סמלי נוסף. מידע נוסף באתר המוזיאון .

 


מוזאוןהמדע

צילום: אבי חיון

 

חנוכה אקשן

לונדע בבאר שבע

בחנוכה הקרוב לונדע - מוזיאון הילדים של באר שבע, מזמין משפחות לפעילות מיוחדת לכבוד החנוכה - "חנוכה אקשן". בכל יום יתקיימו הפעלות "אקשן" ברוח החג בחללים משתנים ע"י מדריכי הלונדע, משימות ותחרויות משפחתיות נושאות פרסים, עמדות צילום והדפסה עצמית, משחקי אור וצל וכמובן, הדלקת נרות חגיגית. כמות המבקרים מוגבלת ולכן מומלץ להזמין כרטיסים מראש ולא לשכוח גרביים, משום שהכניסה ללונדע היא ללא נעליים בלבד.

פרטים נוספים באתר המוזיאון .

 


לונדע660

צילום: גיל נמט

 

ארץ הפלאות של אליס

מוזיאון לתרבות האיסלאם בירושלים

המוזיאון מזמין את כל המשפחה לחגוג את חג החנוכה במסיבת התה של אליס בארץ הפלאות, יחד עם מלכת הלבבות, הכובען המטורף, הארנבון הלבן ואליס. לאורך ימי החג יהפוך המוזיאון לארץ הפלאות של אליס. כך למשל יתקיימו סדנאות יצירה שונות, בהן: הכנת מגבעות של הכובען המטורף, שרביטי קומקומים, מעמדים לעטים ועפרונות בצורת לבבות ועוד. כמו כן, יתקיימו תהלוכות עם דמויות מארץ הפלאות, משחקים וסיור מיוחד לילדים שיסתיים במסיבת תה מופלאה.

מחירים, שעות ופרטים נוספים באתר המוזיאון .

 


אליס

צילום: אדם יהב

 

אור ומאור

הפלנטריום בנתניה

למבקרים שיגיעו לפלנתניה במהלך ימי החג (בין ה-26.12.16 ל29.12.16) צפויה חגיגה של ממש, כאשר מדי יום יתקיימו ברחבי המתחם פעילויות מגוונות וייחודיות לכל המשפחה: הפנינג "אור ומאור" בשיתוף רשות העתיקות, ההצגה "סיפור הצמר", סדנת יצירת חנוכייה חשמלית, כיתת חלל אינטראקטיבית עם הסברים מיוחדים על אור, סדנת אסטרונומיה מרתקת בה נכיר את המרחק בין כוכבי הלכת ועוד שלל פעילויות ייחודיות.


בנוסף, ייערכו בחדרי הסדנאות הדגמות וניסויים מדעיים לחנוכה עם מדריכי הפלנתניה ולאורך כל ימי החג, יתקיימו סיורים מודרכים בגן המדעי ובגן היפני, הדגמות והסברים מדעיים ברחבי המתחם וסדנאות אוריגמי להנאת המבקרים. כמו כן, לאורך היום, מבקרי הפלנתניה יוכלו לצפות במופעי הפלנטריום.

פרטים נוספים באתר פלנתניה .

 


פלנתניה

צילום: רן אליהו

 

מנפצים מיתוסים

חנוכה בגן התנ"כי בירושלים

בגן החיות התנ"כי בירושלים מזמינים את המבקרים בחנוכה לנפץ מיתוסים ולגלות את כל האמת על בעלי החיים, להפוך לבלשים ליום אחד ולסייע לאתר את ביצי העזנייה הארצישראלית וגם לפגוש את מטפלי גן החיות ולשמוע על סדר יומם הייחודי, ליהנות ממופעי קרקס עוצרי נשימה ולצפות בבעלי החיים משחקים בפניאטות מלאות בחטיפים טעימים עבורם.

סדנת ניפוץ מיתוסים: בסדנה המיוחדת יספרו מדריכי הגן על כמה אמיתות ודעות שגויות בנוגע לבעלי חיים. הם יתקנו את הרושם המוטעה על הטרנטולה, ההיפופוטם ועוד.

כתב חידה בלשי: כתב החידה יוביל את המבקרים למסע ברחבי הגן, בו הם נדרשים למלא משימות, לאסוף רמזים ולהשתתף בהפעלות שינסו להוביל אותם להצלת העזנייה והחזרתה אל הטבע.

פגוש את המטפל: במהלך המפגשים שומעים מהמטפלים על שגרת העבודה בגן וגם מה עושים במקרים שמחוץ לשגרה, כמו איך מטפלים בכאב שיניים לפיל ואיך מלמדים את הפינגווינים לשחות?

מופעי קרקס מרהיבים: "הקרקס הגרעיני" במופע להטוטים עם שיווי משקל על חבל 3 מטר מעל הקרקע, פעלולי אש, רכיבה על חד אופן ו"קרקס בקלות" במופע קצבי של שיווי משקל על ידיים וקביים, להטוטים עם גיטרות באוויר, חבלי לאסו, פעלולי אש ועוד.

פיניאטות לבעלי החיים: הפתעות טעימות ומאתגרות לבעלי החיים יחולקו מיד לאחר ההאכלות, במהלך כל החג.

פרטים נוספים באתר גן החיות .

 


תנכי6602

צילום: איתי בלסון

 

סדנת קומיקס עם אורי פינק

מוזיאון הרמן שטרוק

במהלך חג החנוכה יארח מוזיאון הרמן שטרוק בחיפה את האמן, המאייר וקומיקאי אורי פינק לסדנת קומיקס ייחודית לילדים בגילאי 8+. דמויות מצוירות וגיבורי על יתעוררו לחיים, סיפורי הרפתקאות, מתח, הומור, פנטזיה ופעולה יקבלו עומק ונפח בעזרת קו וצבע. בסדנה החווייתית-מקצועית הילדים ילמדו ויתנסו בכלים הייחודיים של שפת הקומיקס.
מתי? 29.12, 16:30-18:00 לילדים מעל גיל 8 או 18:30-20:00 לבני נוער ומבוגרים.
מחיר: 50 שקלים.
פרטים נוספים באתר המוזיאון .

 


אוריפינק

 

פתוח רק בחנוכה

הגן הסולארי בבינימינה

הגן הסולארי בבנימינה ייפתח בחג החנוכה באופן חד-פעמי, כמדי שנה, לביקורי משפחות ואנשים פרטיים. המשפחות והמטיילים שיבקרו בגן הסולארי ישתתפו בסיור בגן, שבו ילמדו, יכירו ויחוו את עולם הקיימות ואיכות הסביבה ובסדנאות לכל המשפחה: סדנת אור ואנרגיה, סדנא להכנת נר חרס מאדמת חרסית וסדנא להכנת עששיות לחג מחומרים ממוחזרים.

המחיר: 40 שקלים למשתתף.

יש להירשם לסדנאות מראש באתר הגן הסולארי .

 


סולארי660

 

סדנת עיצוב אורות

מוזיאון העיצוב בחולון

מוזיאון העיצוב חולון מזמין את כל המשפחה לחגוג את חג החנוכה בתערוכה מקורית וחדשה המוקדשת ל-משקפיים! במיוחד לכבוד החג תתקיים פעילות משפחתית ייחודית הכוללת סיור משימות מאתגר בתערוכה החדשה, בו ייצאו הילדים למשימות בילוש שונות בין מאות המשקפיים שיוצגו בהם: המשקפיים הראשונים בעלי הידיות, משקפי אסקימוסים אותנטיים עשויים עצם, משקפיים סינים מתקפלים עתיקים ועוד.

 

בתום הסיור תתקיים סדנת עיצוב ייחודית בהשראת אורות החנוכה, בה יתנסו המשתתפים בעיצוב אישי של משקפי שמש ועדשות בצבעים שונים, היוצרים משחקי אור ותעתועי ראייה באמצעות הרכבת שכבות והדפסים גרפיים משתנים.

פרטים נוספים באתר המוזיאון .

 


משקפיים660

 

יריד הרפתקאות אור אומנותי

מוזיאון ראשון לציון

מוזיאון ראשון לציון מזמין את הקהל בחנוכה לשחק, לגלות, לחפש, להעז, לצחוק, לטעום וליהנות ביריד הרפתקאות אור אמנותי בחנוכה. היריד יתקיים בין התאריכים 26-28 בדצמבר, בין השעות 10:00-14:00. המבקרים במוזיאון ייהנו מחוויה חד פעמית של אמנות וטכנולוגיה, בהשתתפות שחקנים, רקדנים ומיצגים חיים.


במסגרת היריד, המבנים המשוחזרים במושבה יהפכו לחדרי חידה מקוריים העוסקים בחוויית האור הראשוני וניצוץ האש מאת האמן הרב-תחומי ניסן אלמוג. הקהל מוזמן לשוטט עצמאית בנבכי מסלול מיוחד בין בתי המושבה, לשחק, לגעת, לטעום, לחפש, למצוא את האור ולהתגבר על הפחד מהחושך. בין סמטאות המושבה הקהל יפגוש בשחקנים, רקדנים, דוכני אוכל ומוסיקה. בין החדרים המקוריים: נשף צלליות בבית משפחה משוחזר מימי העלייה הראשונה, חיפוש גחליליות גלקטיות במרתף החקלאי, חיזיון אור קולי להליכה על השמש, חדר הימלטות במלון לונדון המיתולוגי שעלה בלהבות, מופע מסתורי ביער מכושף, כתב חידה אינטראקטיבי ברחבי המושבה ועוד ועוד.
מחיר: 35 שקל.

פרטים נוספים באתר המוזיאון .

 


גלרטי

צילום: עודד צדוק

 

 
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אני אמא לשלוש בנות מקסימות (עומר, ענבר ועופרי), עם אהבה גדולה לעולם השיווק הדיגיטלי בכלל והתמקדות בצרכנות ילדים ותינוקות בפרט. יזמית בנשמה... בלילה לבן אחרי לידת בתי הבכורה הקמתי לפני מספר שנים את שוגרבייבי - אתר עדכון מבצעים למוצרי תינוקות וילדים, שמאז ועד היום צבר עשרות אלפי הורים עוקבים באתר ובפייסבוק. את האתר אני מפעילה יחד עם אחי עידו ניסנצוויג ויחד אנו סוקרים ומאתרים מדי יום מבצעים משתלמים באתרים בארץ ובעולם. מכויוון שאני מכורה קשות לעולם הדיגיטלי, עם אצבע על הדופק בכל הקשור למבצעים / קופונים וצרכנות משפחתית אני שמחה לחלוק אתכם את האהבה הזו ואת כל המידע השימושי והנחוץ להיות הורים-צרכנים-נבונים כאן בבלוג.