תור הזהב: כבר אי אפשר (ומי רוצה?) להתעלם - הזהב מככב בעיצוב הבית

לא מדובר בבתים נובורישיים או ארמונות בסגנון לואי ה-14. להיפך, הזהב העדכני משתלב דווקא בפריטים קטנים, לצד עיצוב סקנדינבי מאופק או הבוהו-שיק הטבעי

רונית כפיר פורסם: 03.05.16 08:05
כיור וברז הזהב מקפיצים את המטבח הנקי הזה - שמחופה באבן קררה לבנה עם גידים שחורים (עוד טרנד לוהט) - למקומות אחרים ונועזים. השילוב של הצורה המינימליסטית והריבועית של הברז והכיור עם החומר המצועצע יוצר הפתעה
כיור וברז הזהב מקפיצים את המטבח הנקי הזה - שמחופה באבן קררה לבנה עם גידים שחורים (עוד טרנד לוהט) - למקומות אחרים ונועזים. השילוב של הצורה המינימליסטית והריבועית של הברז והכיור עם החומר המצועצע יוצר הפתעה
אוסף טרנדים בתמונה אחת - זהב, בטון, שחור-לבן, צורות וצמחייה טרופיות. הכיסא של ''בלומינגוויל'' (ביבוא ''סוהו'') הוא כיסא פשוט בקווים מודרניים, דקים, שמקבל את ייחודו דווקא מתוספת הזהב
אוסף טרנדים בתמונה אחת - זהב, בטון, שחור-לבן, צורות וצמחייה טרופיות. הכיסא של ''בלומינגוויל'' (ביבוא ''סוהו'') הוא כיסא פשוט בקווים מודרניים, דקים, שמקבל את ייחודו דווקא מתוספת הזהב

תמיד ישנו הרווח הזה, בין הכרזת המעצבים על טרנד ועד שהוא מחלחל לקהל הרחב. במקרה הפרטי שלי, לקח לי זמן לעכל את טרנד הזהב, אבל התמכרתי. והעובדה שבכל רשת גדולה של פריטים לבית תמצאו הרבה זהב לא משאירה מקום לוויכוח - עכשיו תור הזהב.

 

הזהב נוצץ אלינו מתצוגות כבר כמה שנים, החל מהמראות, המנורות והכיסאות המוזהבים שהציגה קרטל במילאנו לפני שלוש שנים ועד מחוגי שעון (שהם בכלל מנחושת) בפריט סקנדינבי מאופק:


שעון קיר watchout של חברת applicata הדנית
שעון הקיר watchout, של חברת applicata הדנית

 

הטרנד לא מכוון לבתים נובורישיים שטובלים במתכות יקרות ווילונות ארגמן, או ארמונות גדושים בסלסולי זהב בסגנון לואי ה-14. הזהב העדכני משתלב בעיקר בפריטים קטנים, באקססוריז, ומצטרף כנגיעה של חומר/צבע בצורה המחמיאה ביותר דווקא לצד עיצוב מאופק ושקט, כמו העיצוב הסקנדינבי, או לצד הבוהו-שיק - עיצוב מרושל יותר, המשלב חומרים טבעיים וגסים. דווקא שם, לצד הבטון והבדים הגסים, כל הנוצץ - זהב.


4
משתלב אפילו בטרנד הטרופי. גוף תאורה ב H&M Home

 

הזהב לא ממש נחשב כצבע, אלא כחומר שהצבע שלו מזוהה איתו. ככזה הוא מצטרף לנבחרת של חומרים שעובדים טוב בעיצוב פנים: כמו החום של הקרטון, האפור של הבטון והירוק של הצמחייה. כמו שלא תהיה לנו בעיה להגיד שג'ינס מתאים לכל דבר, למרות שזו התניה תרבותית (זה לא "כחול", זה ג'ינס), כך זהב יתאים לכל גוון, כמעט. למרות שאיש לא יחשוד שהמוצרים האלו עשויים מזהב או מצופים זהב, הם עדיין מזוהים עם יוקרה, עושר ומותרות. עם הערכים האלו אפשר לשחק גם בשילוב שלו עם חומרים אחרים - כמו הקרטון שמזוהה עם פשטות, מיחזור וארעיות.


PINEAPPLE_FRUIT_BOWL_by_liv_interior
קערותהגשה בצורת אננס, מתוך הקולקציה של SSThomas

 

משום שהזהב מתקשר לעושר, נהנתנות ודקדנטיות הוא מתחבר היטב גם לטרנד הטרופי, שמקושר אצל תושבי העולם המערבי עם אווירה של רוגע וחופשה (או פנטזיה על רוגע וחופשה). מנורת האננס של חברת Goodnight Light (שמייבאת לארץ Story), משלבת את הכל ומציעה אור טרופי מוזהב:


goodnightlight
שני טרנדים באחד: מנורת אננס מוזהבת של המותג Goodnight Light

 

הזהב יכול לתרום הן לסביבה מאופקת והן לסביבה גדושה, בין אם זה בית סקנדינבי מינימליסטי בשחור-לבן-ועץ בהיר, ובין עם זה בית סופר צבעוני ועמוס.


5
זהב, בטון, שחור-לבן וצמחייה טרופית. ''בלומינגוויל'', ביבוא סוהו

 

למשל הכיסא של ''בלומינגוויל'' הדנית, בתמונה למעלה. זהו אינו כיסא עתיק עם פיתוחי זהב כבדים, שעשוי להיראות לא קשור או מגוחך בבית מודרני רגיל, אלא כיסא פשוט בקווים מודרניים, דקים, שמקבל את ייחודו דווקא מתוספת הצבע/חומר שלו לחלל הספרטני הזה.

 

ואם הייתי אומרת לכן שיש כזה דבר כיור מוזהב מהמם, הייתן מקיאות עלי, נכון? אז הנה, ראו כמה מוסיף הפרט הקטן הזה למטבח הזה, שכולו בשיא של טרנד אחר: חיפוי מאבן קררה לבנה עם גידים שחורים. הזהב מקפיץ אותו למקומות אחרים, נועזים. השילוב של הצורה המינימליסטית והריבועית של הברז והכיור עם החומר המצועצע הזה יוצר הפתעה. אנחנו לא רגילים לראות כיורים מוזהבים, וברזי זהב - אם כבר - לא במטבח.


כיור פליז במטבח של חברת בלינגסלוב השבדית.
כיור פליז במטבח של חברת בלינגסלוב השבדית

 

למתקשות להעז, אפשר להתחיל בנגיעות קטנות ממש. אפילו מסגרת זהב עדינה יכולה להוסיף עניין לתצוגה על מדף או על רהיט: לא צריך יותר "למסגר" חפצים בצורה מטאפורית - אפשר ממש לשים אותם במרכז הפריים, כמו כאן:


GAL_0074
דגש של זהב בחדר כהה מוסיף בית מטאלי של ''בלומינגוויל''. צילום: גלית דויטש

 

בחברת העיצוב ''בוסה'' נמצא את הזהב בחפצי נוי שאף אחד לא ממש זקוק להם, אבל הם נראים יופי על המדפים. כלי פורצלן יפהפיים, המסיכות של חיימה חיון, ועוד חפצים שייכנסו לביתם של אלפיונים בלבד:


7
משקולות SPHERE של פרנצ'סקה בוסה

 

קל מאוד לעשות שימוש בגופי תאורה מוזהבים, שנראים כמו תליון על שרשרת ומוסיפים לחדר אלגנטיות של תכשיט:


BV1
עוד מ''בלומינגוויל'', מנורה שנראית כמו תליון על שרשרת

 

חשוב לשמור על איזון בין חומר, לגודל ולצורה. אם החומר בוהק והגודל יוצא דופן (למשל מנורה גדולה במיוחד, או כזו שמכילה המון גופים קטנים) - כדאי שהצורה תהיה מינימליסטית, גיאומטרית או חלקה. גוף התאורה Cabalash של חברת Light Years (ביבוא ''יאיר דורם'') משלב את החומר הדקדנטי עם צורה וגימור מינימליסטיים. ההשתקפות שנוצרת יפהפייה, וגם ההומור שבשילוב בין צורת בבושקה בגוף תאורה:


Calabash P1 Gold - installation 1
מנורת Calabash תלויה: נגיעה של זהב בחלל לבן, והרבה הומור בצורניות

 

אם בחרנו בכמה גופים קטנים, "תכשיטיים" יותר, אפשר שיהיו בעלי טקסטורה, כמו בגוף של ''קמחי תאורה'':


kimchi

 

ועוד גוף מינימליסטי הורס ברוח שנות ה-20 של המאה שעברה, עליו כתבתי בפוסט שלי משטוקהולם, של חברת And Tradition:


andtradition_2016_11

 

גם מנורת NLC של החברה הגרמנית NEXT (''יאיר דורם'') עונה להגדרה הזו, של שילוב בין צורה מודרנית וחלקה לבין חומר שהשימוש המסורתי בו הוא דווקא של פיתוחים ועודף פרטים:


NLC-660_03
מנורת NLC תלויה של חברת NEXT. שילוב של מינימליזם וסלסולים

 

בקומפוזיציות של שחור-לבן הזהב מצטרף בתור חומר (ולא בתור צבע) נוסף:


9a33a632-9543-4fc9-87f3-7e7491a3f8e3
מערך תמונות מבית 1of135, עם מסגרות והדפסים מוזהבים

 

וכמובן שהכי נוח להוסיף אותו בתור אביזר לשולחן האוכל. אם בבסיסי נרות, תחתיות לסירים חמים, סכו"ם או גימור לצלחות - אחד הפרמטרים שלי לבדיקת טרנדים הוא הרשתות הגדולות הבינלאומיות, כמו ''איקאה'':


3
מחזיקי נרות מוזהבים של איקאה


2
ועוד  פריטים של H&M Home. אולי הם יבינו את הרמז ויבואו?

 

פמוטים ונרות הם האופציה הקלה ביותר: כמו שמתישהו הבנו שחצאיות ג'ינס זה לא רק לדוסיות, כך אולי נלמד שנרות זה לא רק שבת. אפשר גם, אבל לא רק. מבין כל הפמוטים, אלו שדווקא עשויים פליז הריצו אותי בשטוקהולם לחברת Skultuna, שמייצרת מוצרים קלאסיים משנות ה-50 ואף אחורנית. הפשטות שלהם גרמה לי להתאהב, אבל את התחתית המושלמת לסירים לא קניתי, מפאת מחירה המוזהב.


הפינה המוזהבת שלי בבית. פמוטים של Skultuna
הפינה המוזהבת שלי בבית: פמוטים של Skultuna


תחתית לסירים חמים, בהשראת שנות העשרים. Skultuna
תחתית לסירים חמים, בהשראת שנות ה-20. Skultuna


סכו
נגיש יותר: סכו"ם מוזהב של גולף אנד קו. צילום: יונתן בלום

 

אם כבר הגענו אל השולחן, סכו"ם כזה ייראה מושלם על מפה לבנה או שחורה, לצד כלים פשוטים עם מעט ירק. רצוי לתת לו לבלוט; זה יעשה את העבודה.

זהב אפשר למצוא גם בטקסטיל, בהדפסים בעיקר. לא הייתי הולכת על כורסה או ספה שלמה, או אפילו כרית. בחנויות של ''ביתילי'' תוכלו למצוא כריות עם הדפסי זהב דומים לאלה שכאן:


hmprod (5)
נרות מוזהבים וכרית עם הדפס. H&M Home


hmprod (3)
ועוד אננסים מוזהבים

 

מסגרות זהב הן המסורתיות מכל הדוגמאות, בעיקר למראות. אם חסר לכן האומץ לבחור פריטים מוזהבים לחדרים, הכי פשוט זה ללכת על מסגרת של מראה. אפשר למצוא מראות רבות שיוסיפו נגיעת זהב למבואה, לחדר הרחצה או לחדר שינה. למשל, המראות של GUBI

(לחצו על התמונה כדי לגלות מי מייבא אותן לארץ):

 

מראות ורגלי שולחן מוזהבות של GUBI. לחצו על התמונה לכתבה המלאה (צילום: GUBI)
מראות ורגלי שולחן מוזהבות של GUBI. לחצו על התמונה לכתבה המלאה (צילום: GUBI)

 

לסיום, הפוסט כתוב בלשון נקבה אבל מתייחס גם לזכרים. רוב הקוראות שלי נשים, ולכן נראה לי הגיוני לכתוב קודם כל להן. אנחנו התרגלנו? עכשיו תורכם.

 

 

 

 
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בשנת 2000 פתחתי משרד לעיצוב פנים, ומאפריל 2011 אני כותבת את הבלוג "פנימה", בו אני נהנית לשתף במגמות עיצוביות עכשוויות, בהשפעה שיש לבחירות עיצוביות על החיים שלנו, טיפים עיצוביים ודברים שאני אוהבת: עיצוב פנים, עיצוב גרפי או אמנות.
וכן, זו אני מהרדיו :)
להצטרפות לרשימת התפוצה של הבלוג, שלחו לי מייל:
ronit@ronitkfir.com
בשנים האחרונות אני מנהלת את #נעיםמאוד – תקשורת עם לקוחות לנשים עם כוונות רווח, מעבירה הרצאות, סדנאות ופגישות ייעוץ אישיות. את הדירות שעיצבתי ובלוג פרטי שאני כותבת תוכלו לראות כאן: www.ronitkfir.com, ואת ההרצאה הדיגיטלית שלי ב-www.lonaimli.com