שולחן משפחתי

1,2,3 - לשולחן: המספרים שישכנעו אתכם לשבת לאכול עם כל המשפחה

מה הקשר בין ארוחות משפחתיות וציונים במבחנים, איך זה משפיע על הקשר בין הורים וילדים ולמה בארוחה במסעדה יש בממוצע 60% יותר קלוריות מאשר בארוחה ביתית?

שולחן משפחתי

|

02.03.16 | 09:03

קופצים לסופר, קונים מצרכים, מכבים את הטלוויזיה ואוספים את כל המשפחה סביב השולחן (צילום: shutterstock)
קופצים לסופר, קונים מצרכים, מכבים את הטלוויזיה ואוספים את כל המשפחה סביב השולחן (צילום: shutterstock)

בשיתוף אסם

 

לפני 60 שנה, זמן ארוחת הערב הממוצעת עמד על 90 דקות. כיום, לפי אתר ההורות הפופולרי The Scramble משפחות מבלות ביחד בין רבע שעה ל-30 דקות דקות מסביב לשולחן ארוחת הערב. לפי אותו מקור, תדירות ארוחות הערב ירדה ב-33% ב-20 השנה האחרונות. אלה נתונים מצערים, בעיקר לנוכח ריבוי המחקרים מהשנים האחרונות המוכיחים כי לארוחת הערב המשפחתית יתרונות רבים, מעבר לאכילה נכונה יותר בקרב ילדים ומתבגרים.

 

יתרונות אלה נוגעים כמעט בכל תחום בחיי הילדים, מביצועים אקדמיים ועד הסיכון לצרוך אלכוהול בגיל מאוחר יותר. אספנו נתונים מכמה מחקרים מקיפים שנערכו בשש השנים האחרונות שמוכיחים שכדאי לכולנו לקפוץ לסופר, לכבות את הטלוויזיה ולאסוף את כל המשפחה מסביב לשולחן כבר הערב

  

3 פעמים בשבוע: סקירת מחקרים מ-2010 שכללה מעל 180 אלף ילדים בין הגילאים שנתיים ל-17, מצאה כי ילדים ומתבגרים שלוקחים חלק בארוחות משפחתיות לפחות שלוש פעמים בשבוע נמצאים בסיכון של 12% פחות להשמנה ו-20% פחות לאכילת ג'אנק פוד. כמו כן, יש להם סיכוי של 35% יותר לאכול מסודר. זאת, בהשוואה לילדים ובני נוער שאוכלים עם הוריהם בין 0 לפעמיים בשבוע. 

 

 ציון מעל 80: לפי אותו מחקר, 64% מבני הנוער שאכלו עם משפחתם בין 5 ל-7 פעמים בשבוע, קיבלו ציונים של בין 80 ל-100 בבית הספר. בקרב בני נוער שאכלו עם משפחתם בין 0 פעמים לפעמיים, 20% קיבלו לרוב 70 או ציון נמוך ממנו, לעומת 9% בלבד מבני הנוער שמרבים בארוחות משפחתיות.

 

1,000 מילים נדירות: לפי מחקר מ-2006, ילדים אמריקאים צעירים לומדים 1,000 מילים נדירות (אלה שאינן נמצאות ברשימת 3,000 המילים השכיחות) סביב שולחן ארוחת הערב. זאת, לעומת 143 מילים נדירות בלבד שנלמדות מהקראת ספרי ילדים לפני השינה.

 

47%: שיעור בני הנוער וההורים שדיווחו שהזמן הטוב ביותר לדבר "על משהו חשוב" הוא בזמן ארוחת הערב. זו התשובה שזכתה לציון הגבוה ביותר במחקר.

 

49%: שיעור בני הנוער שאכלו ארוחה משפחתית בין 5 ל-7 פעמים ודיווחו על מערכת יחסים מצוינת עם הוריהם. רק 36% מהילדים ובני הנוער שאכלו פעמיים או פחות בשבוע דיווחו על תשובה דומה.

 

פי 2: בני נוער שדיווחו על קיומן של פחות משלוש ארוחות משפחתיות בשבוע היו בסיכון של פי 2 לצרוך טבק וכמעט פי 2 סיכון לצרוך אלכוהול בעתיד. זאת, בהשוואה לבני נוער שדיווחו על קיומן של 5 עד 7 ארוחות משפחתיות בשבוע.

 

פי 1.5: בני נוער שדיווחו על קיומן של פחות משלוש ארוחות משפחתיות בשבוע היו בסיכון של פי 1.5 לצרוך מריחואנה בעתיד. זאת, בהשוואה לבני נוער שדיווחו על קיומן של 5 עד 7 ארוחות משפחתיות בשבוע.

 

72%: שיעור המתבגרים חושבים כי אכילת ארוחות משפחתיות בתדירות גבוהה היא "חשובה מאוד" או "די חשובה", לפי אותו מחקר.

 

מרץ 2015: הפעם הראשונה בהיסטוריה שבה אמריקאים הוציאו יותר על אוכל בחוץ מאשר על מצרכי מזון שנקנו בסופר. מספר מחקרים מראים כי בארוחה במסעדה יש בממוצע 60% יותר קלוריות מאשר בארוחה שהוכנה בבית.

 

 

 
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד