על פניו ג'וני קאש, שנפטר החודש לפני 12 שנה, היה איש טוב. הוא האמין באל, ניסה לחיות חיים של חסד ואפילו הופיע בפני אסירים. יחד עם זאת, הוא בגד באישתו, היה מכור למשככי כאבים וחווה התקפי עצבים. אה, וזה רק מה שהראו לנו ב"הולך בדרכי", הסרט על חייו. אז האם לאיש בשחור יש עוד סודות אפלים?

1. הוא היה מגזימן לא קטן

קאש נהג לספר כי התאהב במוזיקה עוד בהיותו ילד, כאשר נהג לשיר בקול רם בדרכו לחווה המרוחקת בה התגורר, וזאת על מנת להרחיק את הפנתרים שהסתתרו בשיחים. אחלה סיפור. רק שפנתרים לא בדיוק הסתובבו באזור מגוריו. לפי חברי הילדות של קאש, החיה המסוכנת ביותר שהסתובבה באזור היתה נחש מוקסין המים. ארסי אמנם, אבל זה עדיין לא נמר שחור ענק.

גם סביב הדרך בה חייו ניצלו מהתאבדות שתיכנן, היה לקאש סיפור טוב. נישואיו התפוררו, הוא היה מכור למשככי כאבים והתאבדות נראתה כמוצא היחידי. בביוגרפיה שלו הוא מתאר רגע בו ישב בג'יפ שלו מחוץ למערת ניקג'ק שנמצאת לצד נהר טנסי, "רציתי ללכת בעקבות הרפתקנים חובבים אשר איבדו דרכם במערות ובכך גם איבדו את חייהם". הוא הסתובב במערה במשך שעות עד שלפתע נזכר באמונתו באל ומצא דרכו החוצה רק כדי לגלות בחוץ את אשתו לעתיד ואת אמו מחכות לו עם סל פיקניק. יופי של סיפור. באמת. רק שלפי רוברט הילבורן, מחבר הביוגרפיה של קאש עם השם הפשוט "החיים", נתוני מזג האויר מראים כי ביום שקאש טוען שהיה במערה הנהר כיסה אותה והיא היתה מתחת למים, דבר שהיה מקשה עליו להסתובב בתוכה. יש מצב שעם כל הכדורים שלקח, קאש פשוט ישב בג'יפ ודמיין את כל הסיפור.

2. הוא לא היה אב השנה

לפחות לג'וני, בנו מנישואיו לג'ון קרטר. לבנותיו מהנישואים הראשונים קאש ניסה לדאוג כל הזמן, אך ג'וני הקטן הצטרף לכל מסע הופעות של קאש וקרטר, ובעצם גדל אצל אבא מכור למשככי כאבים.

את רוב זמנו הפנוי העביר קאש בבהייה באויר ובקללות בקול רם. כאשר נרדם היתה נשימתו כה כבדה שקרטר וג'וני בדקו מדי פעם שהוא עדיין בחיים. ג'וני חלק חדר עם אביו בזמן מסעות ההופעות ונאלץ לשמוע נשימה זו בזמן שניסה להירדם בעצמו. פעם אחת, כשג'וני היה בן 12, הוא נאלץ לעזור לאימו לגרור את אביו לאמבטיה קרה רק כדי להעיר אותו.

לא פלא שכבר בגיל 14 החל ג'וני לצרוך אלכוהול ולשתות עד אובדן הכרה. בהמשך אף התמכר לכדורים בעצמו.

דוגמא אישית לא משהו. קאש יחד עם ג'ון קרטר ובנם ג'וני ג'וניור (צילום: gettyimages)
דוגמא אישית לא משהו. קאש יחד עם ג'ון קרטר ובנם ג'וני ג'וניור (צילום: gettyimages)

3. הוא הרס חדרי מלון

למרות הרקע הדתי שלו (פרט לאמונתו באל, קאש היה כומר בהסמכתו), קאש הגדיר עצמו כ"חוטא הכי גדול שיש" בהתייחסו לכדורים ולאלכוהול שצרך. אך אלו רק היוו פגיעה אישית. כשהרס חדרי מלון, קאש גם פגע באחרים. והוא בהחלט אהב להרוס חדרי מלון.

פעם אחת, בשנות ה-50, קאש וחברי להקתו קנו 500 תרנגולות ושיחררו כ-100 מהן בכל קומה של המלון בו שהו. בפעם אחרת, במלון אחר, החבר'ה פשוט זרקו פצצות דובדבן קטנות (נפצים קטנים עם פתיל) לתוך תאי השירותים והרסו את הצנרת. בפעם אחרת, קאש השתמש בסכין הקפיצית שלו כדי לחתוך העתק של המונה ליזה שהוא חשב שלא היה מספיק טוב. בחדרי מלון נוספים הוא נהג לצבוע את הטלוויזיה בשחור כי טען שהוא מעדיף טלויזיה בשחור לבן, וגם סתם כי אהב לצבוע דברים בשחור.

קאש כל כך אהב להרוס חדרי מלון שהוא סחב ברכב שלו מסור חשמלי כדי שיוכל לנסר רהיטי מלון מתי שרק יתחשק לו. בסופו של דבר, הוא שילם על מה שהרס. למעשה, הוא שילם כל כך הרבה פעמים, שכשהוא שהה עם זמר הקאנטרי ג'ורג' ג'ונס במלון, ולג'ונס התחשק להרוס דברים, קאש ידע בעל פה מה מחירו של כל רהיט.

4. הוא הלך מכות עם יען

השנה 1981, העונה היא חורף, הקריירה של קאש מדשדשת, אבל לפחות הוא לא היה מכור למשככי כאבים. ואז הגיע היען.

אותו יען לא הגיע משום מקום. הוא היה חלק מחוות חיות אקזוטית שקאש החזיק בווילה שלו. בדרך כלל היה היען חברותי, אבל יום לפני אותו מפגש אלים, איבד העוף הגדול בעולם את בת זוגתו. כך לפחות טוען קאש בביוגרפיה שלו. מצד שני, זה יען, מי יודע למה הוא עצבני?

בכל מקרה, בגלל שבדרך כלל היען היה רגוע, קאש עבר לידו בחווה בלי פחד, אך העוף העצבני התכופף מולו, פרש כנפיים ושרק בעצבים. כשקאש התקרב אליו היען ברח, אך קאש ידע שכשיעבור שוב בשביל, היען יחזור, ולכן הצטייד במקל גדול. אכן, כשעבר שוב, היען הופיע, ושוב כרע מטה בכעס. קאש הניף את המקל וחבט בכיוון הכללי של היען אך החטיא. היען קפץ באויר ונחת עם הבוהן הענקית שלו על החזה של קאש, שבר לו שתי צלעות ופתח לו את הבטן, "למזלי היתה לי חגורה גדולה אשר מנעה את המשך התנועה של הבוהן, אחרת היען היה קורע לי את הבטן לגמרי עד שהאיברים הפנימיים שלי היו יוצאים החוצה". היען דחף את קאש על הרצפה, קאש שבר כך עוד צלע אבל לא הפסיק לנופף במקל, עד שפגע ברגלו וזה נמלט מהמקום.

חובשים טיפלו בקאש, חבשו פצעיו, ונתנו לו משככי כאבים. "בהתחלה חשבתי שהפעם אני צריך את משככי הכאבים, כי בכל זאת, הייתי בכאבים, אבל אז גיליתי שגם כשהכאב עבר עדיין לקחתי את משככי הכאבים, פשוט כי הם עשו לי טוב". ההתמכרות הזו נמשכה עד 1983, אבל חוץ מזה, אם קאש שוב לא מגזים, איזה גבר שבגברים, אה? נלחם עם יען ושרד!

5. הוא כנראה גנב את אחד הלהיטים הכי גדולים שלו

השיר Folsom Prison Blues נחשב לשיר שביסס את מעמדו של קאש כמורד וקשוח. השורה מתוכו "יריתי באיש ברינו, רק כדי לראות אותו מת", היא אחת השורות המוכרות ביותר של קאש. אך בעוד שהמילים של השיר מקוריות, המוזיקה כנראה לא.

הלחן של השיר מיוחס למלחין ג'אז בשם גורדון ג'נקינס מתוך שיר שלו בשם Crescent City Blues שיצא ב-1953.

כאשר שירו של קאש יצא ב-1959, ג'נקינס לא התערב. אך כאשר השיר יצא בהוצאה מחודשת ב-1968 באלבום LIVE AT FOLSOM PRISON, ג'נקינס תבע את קאש על הפרת זכויות יוצרים. עורכי דינו של קאש התערבו מיד ושילמו לג'נקינס 70,000$ מחוץ לכותלי בית המשפט.

קאש, מצידו, טען שייתכן ושמע את שירו של ג'נקינס כששירת בחיל האויר והצליל נתקע לו בראש, אך מעולם לא היתה לו כוונה לגנוב את הלחן.

6. נשים די שלטו בחייו

כשצופים בסרט "הולך בדרכי" על חייו של ג'וני קאש, נראה כי זה שרדף אחרי זוגתו ג'ון קרטר, אך אשתו הראשונה, ויויאן, טוענת שדווקא קרטר היתה זו שאירגנה הכל. למעשה, לפני ג'ון, קאש היה מאוהב מאוד בויויאן.

כשקאש התגייס לחיל האויר הוא ו-ויויאן החליפו אלפי מכתבי אהבה, בהם קרא לויויאן "בייבי שלי", "ויויאן היקרה שלי" וגם הכינוי המוזר שקאש המציא "סנוקי פוטסי". במכתביו מספר קאש על געגועיו, אך גם על הנשים איתן בגד בויויאן ובקשות סליחה. כנראה שויויאן סלחה לו, כי השניים התחתנו כשחזר מהצבא.

כאשר הגיעה ההצלחה של קאש השניים החלו להתרחק, וג'ון קרטר סגרה את הגולל סופית. "היא היתה פושרית גדולה" מספרת ויויאן בספר שכתבה, "היא עשתה הכל כדי להבהיר לג'וני שהיא פנויה עד שהוא, בסופו של דבר, החל לחזר אחריה". יותר מכך, לפי ויויאן, קרטר פנתה אליה ואמרה לה "ויויאן, הוא יהיה שלי".

בסופו של דבר, ויויאן מצטערת בעיקר על כך שלא נלחמה על המשך הנישואים כמו שקרטר נלחמה להרסם. עם זאת, חשוב לה לספר כי עד הסוף קאש היה אבא טוב שדאג כלכלית לה ולבנותיה. איש טוב, כאמור.

פוסטר הסרט "ללכת בדרכי"
פוסטר הסרט "ללכת בדרכי"

_____________________________________________________

עוד באותו נושא:

  • נהר של דמעות: האם לריבר פניקס היה סיכוי להינצל?