כשהבמאי/קומיקאי מל ברוקס חיפש שחקנית שתגלם את האישה המפתה בסרטו "אוכפים לוהטים", הוא ביקש מכולן להראות לו את הרגליים שלהן ואז לשבת כשהן נשענות על גב כסא. מדלין קאהן, אשר קיבלה לבסוף את התפקיד, חשדה כי מדובר בסתם חרמנות מגעילה. אבל ברוקס הסביר לה כי הוא מחפש מישהי שתדמה לפאם פטאל שהייתה לו בראש - מרלן דיטריך, האישה המפתה הגדולה מכולן.

לכתוב כמה עובדות שערורייתיות על מרלן דיטריך, זה כמו לכתוב על המעשים הטובים של אמא תרזה. יש לא מעט כאלה. דיטריך היתה בי-סקסואלית מוצהרת אשר נכנסה למיטה עם עשרות גברים מפורסמים כמו ג'יימס סטיוארט, ג'ון ויין, פרנק סינטרה, אריך מריה רמארק, גארי קופר (בזמן שהוא ניהל רומן משלו), יול ברינר, ועוד ועוד. גם מן הצד הנשי לא חסרו לה כיבושים, ביניהן הזמרת אדית' פיאף והפאם פטאל המתחרה לה, גרטה גרבו. ובכל זאת, הנה כמה סיפורים שגם דיטריך הייתה חושבת פעמיים לפני שהייתה מספרת.

1. היא הייתה אמא נוראית

לפני שהפכה כוכבת ענק, דיטריך הספיקה להתחתן עם עוזר במאי גרמני בשם רודולף סיבר. ב-1924 נולדה לשניים בת, מריה אליזבת סיבר. אבל דיטריך לא הייתה אישה של גבר אחד. הנישואים מעולם לא הסתיימו, אך הם היו הכי פתוחים שנישואים יכולים להיות. דיטריך היתה, כאמור, עם גברים רבים, ועל כולם יידעה את בעלה. הוא מצידו גר בפריז עם מאהבת משלו, שחקנית רוסיה בשם תמרה מטול ויחד הם גידלו את מריה. ב-1948 מריה הביאה לעולם ילד משלה ודיטריך הוגדרה "הסבתא הכי זוהרת בעולם".

בראיון שנתנה בתה ל-CNN היא סיפרה שברגע שנולדה, הקשר עם אמה הסתיים. "היא לא אהבה אותי, היא הייתה מאוהבת בי. וכשמישהי מאוהבת בכל כך הרבה אנשים ודברים, אתה לומד לא לבטוח בה".

אבל את הסיפורים הקשים באמת חשף לעולם דווקא בנה של מריה, דייויד, אשר סיפר ל"דיילי מייל" כי דיטריך הייתה קרה ומרוחקת רגשית. כאשר מריה סיפרה לה שבגיל 13 האומנת הסלבית שדיטריך שכרה בשבילה אנסה אותה, דיטריך הגיבה ב"טוב, התגברת על זה כבר, לא? את לא מתה, תתמודדי עם זה". כנראה שכשסמל ההיכר שלך הוא פנים קרות ומרוחקות, הנשמה לפעמים תואמת.

קשר מסובך. עם בתה מריה אליזבת סיבר (צילום: rex/asap creative)
קשר מסובך. עם בתה מריה אליזבת סיבר (צילום: rex/asap creative)

2. היא היתה אשה נקייה. מאוד נקייה

כאשר דיטריך הופיעה בתיאטרון וולברהאמפטון ב-1966, היא טיאטאה את הרצפה לבדה לפני כל הופעה. האגדה מספרת כי היא עשתה זאת מפני שהתלבושת שלה לכל הופעה הייתה מעיל פרווה לבן ארוך שלא רצתה שיתלכלך. כמובן שהרצפה נוקתה כבר קודם, אבל דיטריך לא סמכה על אף אחד בענייני ניקיון.

דייויד נכדה, באותו ראיון לדיילי מייל, סיפר גם הוא כי דיטריך הייתה אובססיבית לניקיון: "בכל מלון אליו הגיעה, אפילו עם זה היה מלון הריץ, הדבר הראשון שהיא הייתה עושה זה לרדת על ברכיה ולשפשף את האמבטיה".

בספרה "Willing Seduction", ברברה קוסטה מאשרת כי דיטריך הייתה בעלת אובססיה נוירוטית לניקיון: "היא ניקתה,חיטאה וטיטאטה כל חדר הלבשה שנכנסה אליו".

דיטריך עצמה הייתה מודעת לנוירוטיות שלה וסיכמה אותה במשפט "ככל שיש יותר עבודה, יש פחות זמן להיות נוירוטית".

3. היא תיכננה לשנות את הפוליטיקה העולמית בעזרת המיניות שלה

"הרגליים שלי לא כאלה יפות. אני פשוט יודעת מה לעשות איתן", כך הסבירה דיטריך את הצלחתה לחבריה. מה שהוביל אותה למחשבה שבעזרתן, ובעזרת שאר חלקי גופה, תצליח לשנות את ההיסטוריה.

הניסיון הראשון היה על מלך אנגליה, אדוארד השמיני. דיטריך רצתה שלא יוותר על מלוכתו כדי להתחתן עם האמריקאית ווליס סימספון, בה היה מאוהב. לפי הביוגרפיה "מרלן דיטריך, חייה והאגדה", דיטריך תכננה להיכנס לחדר המלך, להתפשט ולגרום לו להבין שיש עוד נשים בעולם פרט לאותה "אישה לא מושכת במיוחד, שטוחת חזה”, כפי שכינתה את ווליס.

בן זוגה באותו זמן, השחקן/אקרובט יפה התואר, דאגלס פיירבנקס, היה מיודד עם המלוכה האנגלית והוא שסידר לה את הביקור. אגב, פיירבנקס לא היה מרוצה במיוחד מהרעיון, אבל דיטריך הגיבה ב"שטויות, מתוק שלי. זה בשביל אנגליה אותה שנינו אוהבים, לא?". לרוע מזלה, דיטריך לקחה את הזמן כשהתכוננה לפגישה (השפריצה בושם, בחרה בגדים) וכשהגיעה לארמון נאמר לה שהמלך כבר לא נמצא.

אדוארד, בסופו של דבר, התחתן עם ווליס, ואחיו מונה למלך אנגליה. אדוארד אף הסתבך עם הנאצים וסבל ממעין חרם מצד משפחת המלוכה. אם הוא רק היה מחכה עוד חמש דקות, הכל היה נראה אחרת.

בהזדמנות אחרת היא חלקה עם פיירבנקס את התכנון שלה לעשות את הצעד ההיסטורי שכולם רצו לעשות – לחסל את היטלר. דיטריך נולדה בגרמניה ושם הצטלמה לסרטיה הראשונים, עד שנתגלתה על ידי הבמאי ג'וזף פון סטרנברג שליהק אותה לתפקיד זמרת הקברט לולה בסרט "המלאך הכחול" (כינוי שדבק בהמשך בדיטריך עצמה).

לאחר שעברה לארצות הברית והנאצים עלו לשלטון בגרמניה, סירבה לחזור לארץ הולדתה. היא תיעבה את הנאצים והשיבה בשלילה להצעתו של היטלר להיות הכוכבת הראשית של אולפני הסרטים הגרמניים.

עם זאת, כדי לרצוח את היטלר היא הייתה מוכנה לשקר ולהסכים להשתתף בסרט גרמני אחד. היא הבינה שהיטלר אוהב אותה ורצתה לארגן איתו פגישה בתואנה שהיא מאוהבת בו בחזרה. היא ידעה שכנראה יעשו עליה חיפוש, ותכננה להיכנס ערומה לחדרו. בסופו של דבר, התחבולה לא יצאה לפועל משום שדיטריך לא הצליחה לתכנן היכן תחביא את כלי הרצח. היא חשבה על סיכת שיער טבולה ברעל, אך לא הייתה מרוצה מהרעיון. לפי פיירבנקס, "היא הייתה נערה אמיצה ואני בטוח שאם הייתה חושבת על פיתרון, הייתה מהמרת על חייה בכדי להוציא אותו לפועל".

במקום התנקשות נועזת, דיטריך החליטה פשוט לבדר את החיילים האמריקאיים הלוחמים במלחמת העולם השנייה, ואף קיבלה בהמשך את מדליית החופש על פעולותיה.

4. ולמרות זאת, בארצות הברית חשדו שהיא מרגלת

מסמכי FBI שהתגלו ב-2002 חשפו כי במשך שנים, ראש ה-FBI, ג'יי אדגר הובר, חשד כי דיטריך היא מרגלת נאצית וציווה לפתוח לה את הדואר ולעקוב אחר כל צעד שלה.

החשדות נגדה החלו כאשר ארגנה, בזכות פלרטוטים עם בכיר בוושינגטון, ויזה לארצות הברית למי שהיה מאהבה אז, השחקן הצרפתי ז'אן גאבין. ה-FBI לא הצליח להבין איך דיטריך שעדיין היתה נשואה לרודולף סיבר, מתנהגת בצורה כה מופקרת. עניין מיוחד הפגין ארגון הבילוש בקשריה עם לסביות מפורסמות. כנראה שמיניות מוחצנת ופגיעה בערכי המשפחה הייתה סיבה מספקת אז כדי להפוך אישה משוחררת למרגלת.

דיטריך, מצידה, הצליחה להרוס מעט את החשדות בכך שביקשה להיות מרגלת עבור ארצות הברית ולהעביר מידע על תנועות חשודות המתרחשות בארצות אירופה אליהן הגיעה. חלק מתיקי ה-FBI נהרסו או נעלמו באזור שנות השמונים, ולכן לא ידוע איזה מידע העבירה השחקנית. אגב, רובנו אולי מופתעים לגלות על החשדות נגדה, אבל כולנו יודעים שאדגר הובר נהג ללבוש בגדי נשים. אז אולי הוא בעצם היה מרגל?

5. היא גישרה בין אב לבנו

אז כידוע לדיטריך היו רומנים רבים מאוד (אגב, כשנשאלה על ידי בתה מדוע הייתה עם כל כך הרבה גברים, היא ענתה במשיכת כתף: "הם ביקשו"). מכל הסיפורים, אחד בולט במיוחד – זה שניהלה עם ג'וזף קנדי ושנים אחר כך עם בנו, הנשיא ג'ון קנדי ג'וניור.

את ג'וזף, איש עסקים מצליח ושגריר ארצות הברית בבריטניה, היא פגשה בריביירה, לשם הגיעה יחד עם בעלה רודולף והפילגש שלו תמרה וגם עם מאהבה באותו זמן, הסופר אריך מריה רמרק.

בריביירה היא פגשה את ג'וזף שהגיע עם משפחתו. "הוא היה מבוגר אבל חמוד", היא סיפרה אחר כך. את החופשה העבירה דיטריך בשיחות אינטלקטואליות רבות עם ג'וזף, ביניהן על פוליטיקה. השניים אגב נותרו ידידים טובים אחרי שהקשר הרומנטי הסתיים.

שנים אחר כך, ב-1962, כשדיטריך הייתה כבר בת 61, בנו של ג'וזף, הנשיא ג'ון קנדי הזמין אותה למשקה בבית הלבן. "אני מקווה שאת לא ממהרת", הוא אמר לה. היא דווקא כן מיהרה, לטקס הוקרה של הקהילה היהודית. "אז זה לא משאיר לנו הרבה זמן", אמר לה ג'ון. "לא, כנראה שלא", היא ענתה, והבינה מיד למה הוא מתכוון. בראיון מאוחר יותר היא סיפרה כי העובדה שג'ון, הצעיר ממנה ב-20 שנה, היה מעוניין בה, בהחלט החמיאה לה . "הכל נגמר מהר ובמתיקות", היא סיכמה.

לפני שיצאה, ג'ון היה חייב לשאול אותה האם היא הייתה עם אביו. "חשבתי מה הוא ירצה לשמוע ועניתי שלא, מעולם לא". מכיוון שהתשובה ניתנה בשביל לרצות את ג'ון, קשה לדעת האם היא אמת. ג'ון, בכל מקרה, היה מרוצה, "נו, אז זה מקום אחד שאני הייתי בו ראשון", הוא אמר. אין, הוא היה בחור קלאסי, ללא ספק.

אבא היה גאה. ג'ון פ' קנדי (צילום: gettyimages)
אבא היה גאה. ג'ון פ' קנדי (צילום: gettyimages)

6. היא עשתה הכל כדי לשמר את המראה שלה

כמו שכל שחקנית בהוליווד יודעת, כדי להמשיך לקבל תפקידים אסור לך להזדקן. בתקופתה של דיטריך, ניתוחים קוסמטיים היו בתחילת דרכם, וכוכבים מעטים העזו להתנסות במתיחת פנים מלאה, לכן היא נאלצה להמציא שיטה משלה כדי להתמודד עם ההתבגרות. דיטריך נהגה לבקש מהמאפרים בסט של סרטיה שיקשרו כמה משערותיה סביב סיכות שיער, ואז אלה נמשכו אחורה והודקו בנקודה אחורית יותר על הראש שלה. לפעמים המשיכה הייתה כה חזקה, עד כי דם זלג מהקרקפת שלה.

בשנות ה-50 שלה, היא הרחיקה לכת עוד יותר. היא הייתה מעבירה שרשרת זהב דקה מתחת לסנטר ומאחורי האוזניים והסתירה אותה עם שיערה. כך השרשרת משכה עור נפול, ועזרה למראה הצעיר של הכוכבת להישמר.

בנוסף, כדי לשמור על שערה זהוב, המאפרים פיזרו עליו פתיתי זהב אמיתי, וישנן גם שמועות שכדי להדגיש את עצמות הלחיים המפורסמות שלה, דיטריך עקרה לעצמה שתי שיניים טוחנות.

בסופו של דבר, דיטריך הגיעה לגיל בו אף טריק לא עזר יותר. מחשש לתגובות על הזדקנותה, היא בילתה את 15 השנים האחרונות שלה בביתה, בלי לצאת. אפילו כאשר הוזמנה לטקס האוסקר, כשסרט על חייה היה מועמד, סירבה לבוא. היא נפטרה לבד, בדירתה, בגיל 91.

דיטריך בת 50, נראית נפלא, מציגה את פרס האוסקר לסרט הזר הטוב ביותר:

_______________________________________________________________________________________________________________________________________

עוד באותו נושא: