מלבד כסף, תהילה ומראה מצודד, אין הרבה מן המשותף בין הזמר ג'ון בון ג'ובי לאייקון מריל סטריפ, או בין דוגמנית העל ג'יזל בונדשןלשחקן מאט דיימון. אך כשמגרדים את פני השטח, מגלים שרב המשותף על השונה: לכולם אכפת, בצורה עמוקה וממשית, מהעולם שבו הם חיים; כולם מבקשים, בצורה זו או אחרת, להשאיר את כדור הארץ אחריהם במצב טוב יותר מזה שקיבלו אותו. הנה הם לפניכם: הסלבס שלא רק מדברים על עולם טוב יותר – אלא גם פועלים ללא הרף למימוש החזון השאפתני.

ג'יזל בונדשן

לא רק דוגמנית-על מצליחה ואשתו של אחד הגברים השווים בספורט האמריקאי, ג'יזל גם מקדישה ממיטב זמנה, מרצה וכספה במטרות ירוקות. היא שגרירת רצון טוב בתוכנית הסביבתית של האו"ם (UNEP) מ-2009, ומשקיעה ביוזמות למים נקיים בברזיל, בשימור יערות עד באמזונס, ועושה שימוש בתהילתה כדי לקיים חיים בר-קיימא ברחבי הפלנטה.

ב-2011, היא זכתה בפרס "הסלבריטאית הירוקה הטובה ביותר", תואר שנשמע מעט מוזר, אך הארגון שעומד מאחוריו – ה-Green Awards – בהחלט מוכר ויוקרתי. האחוזה שלה ושל בעלה הספורטאי טום בריידי בנויה על עקרונות ירוקים, וכוללת, בין השאר, לוחות סולאריים בכמות שיכולה לספק חשמל לכפר שלם, ומערכות לשימור מי גשם.

רוברט רדפורד

רוברט רדפורד תמך ביוזמות ירוקות וקידם אותן הרבה לפני שהוליווד הפכה אותן לאופנתיות. הוא תמך בברק אובמה כשרץ לנשיאות ב-2008 וב-2012, אך היום לא מהסס לבקר אותו על מה שהוא מכנה "כשלון ביישום" הבטחות בנוגע לאוויר, מים ואדמה נקיים. רדפורד הוא בעל טור קבוע בהפינגטון פוסט, שם הוא מבקר באופן קבוע את הקשר בין חברות הנפט הגדולות והממשל. או מה שאנחנו מכנים בשם "הון-שלטון".

מריל סטריפ

עוד אייקון הוליוודי שהחל בפעילות סביבתית הרבה לפני שג'יזל למדה להגיד "פראדה". ב-1989, הקימה סטריפ את הארגון Mothers and Others (אמהות ואחרים), שמטרתו ליידע צרכנים אמריקאים על חומרי הריסוס, הכימיקלים והרעלנים שמוכנסים למוצרי המזון.

הארגון התפרק ב-2001, אבל סטריפ לא הפסיקה: שנה אחר כך, היא כבר היתה מעורבת, כלכלית ורגשית, בארגון "ילד בריא, עולם בריא" ומאז היא מקדמת מספר פרויקטים נוספים המתמקדים בשמירה על בריאותם של ילדים, שוויון זכויות לנשים (מטרה פחות ירוקה, אך קשורה בתפיסת עולמה ההומנית) ועוד.

ג'ון בון ג'ובי

בצעירותו אהב בון ג'ובי לשיר על ג'ינה וטומי, זוג דל אמצעים שמתפרנס בעיקר מאהבה, ועכשיו, כשהתבגר מעט והתוודע לרזי הבוטוקס, הוא בונה לאותם צעירים בתים ירוקים: בון ג'ובי תורם לפרויקטים ירוקים של דיור בפילדלפיה והעיר ניו יורק, ומזה שנים רבות הוא פעיל מרכזי ותורם נדיב ל-Habitat for Humanity, עמותה רבת-עוצמה שבונה בתים לנזקקים בעולם כולו.

כמו סלבס ירוקים אחרים ברשימה זו, בון ג'ובי תורם ועובד למען מטרות הומניות רבות אחרות, ביניהן קרנות להעלאת מודעות לאיידס, אולימפיאדת הנכים וארגונים נוספים.

בונה בתים ירוקים. ג'ון בון ג'ובי (צילום: gettyimages)
בונה בתים ירוקים. ג'ון בון ג'ובי (צילום: gettyimages)

וודי הרלסון

גם יפה, גם מוכשר, גם מציל עצים: וודי הרלסון, שאוהב לגלם פסיכופטים על המסך, הוא אחד מהבחורים הנחמדים ביותר לסביבה שיש בסביבה. הרלסון נכנס לשיתוף פעולה פורה וארוך טווח עם חברה בשם Living Tree במטרה לקדם מוצרים ללא עץ ומוצרים ממוחזרים בעולם השואו-ביז והמוזיקה.

מלבד זאת, הרלסון מקפיד לחיות אורח חיים ירוק המבוסס על צריכת מוצרים אורגניים. לסט של הסרט המצוין Game Change, הרלסון הביא את ה-Mothership – אוטובוס ירוק שעל גגו לוחות סולאריים, ועל דפנותיו מצוירים עצים ירוקים וחדי קרן קדומים. יחד עם חברים ועמיתים למקצוע, הרלסון יצא למסע ריכבה עם אופניים של 1,500 קילומטר, עם עצירות להרצאות, סדנאות ושיתופים פעולה ירוקים עם קהילות שונות.

ליאורנדו דיקפריו

כשהוא לא עסוק בלנהל רומנים עם דוגמניות מאזורים שונים בעולם, דיקפריו הוא דווקא גבר עמוק למדי: יש לו פריאוס וכן מכונית חשמלית, הוא פעל למען הפיכת טקס האוסקר לחסכני וירוק מבחינת עלויות הפקה, הנחה את המקטע האמריקני ב-Live Earth, התבטא במספר מקומות על כך שהתחממות גלובלית היא האגתר הראשון במעלה במאה ה-21, ותרם מליון דולר לעמותה להצלת חיות בר.

אן הת'אווי

חבריה הקרניבורים של אן הת'וואי הצטערו, בוודאי, על כי הגיעו רעבים לחתונתה עם אדם שולמן, שכן הכיבוד כולו היה על טהרת הטבעונות, כולל הגבינה במנות הראשונות, ההמבוגרים בעיקריות, והמקרונים לקינוח. ויש אפילו זווית ישראלית: הת'וואי העסיקה את אותה מארגנת חתונות של חברתה הטבעונית נטלי פורטמן - הישראלית לשעבר יפעת אורן, החיה ועובדת בלוס אנג'לס.

טבעונית וטוב לה. אן הת'אווי (צילום: gettyimages)
טבעונית וטוב לה. אן הת'אווי (צילום: gettyimages)

קייט בלנשט

בלנשט ובעלה אנדרו אפטון השקיעו מעל מליון דולר ב"שיפוץ ירוק" של ביתם, וכן תרמו ביד נדיבה להתקנת גג סולארי (שכלל התקנה של 1,906 לוחות סולאריים) על בניין התיאטרון הגדול בסידני, אוסטרליה. כפעילה סביבתית חסרת חת או פחד, בלנשט אף תמכה בהטלת מס מיוחד על פליטת גזי חממה בבתים פרטיים. התוכנית גרמה לאוסטרלים רבים להפסיק לחבב אותה לזמן מה, אך זה לא עצר את בלנשט מלהמשיך ולתמוך בתוכנית הלא פופולארית.

מאט דיימון

מאט דיימון הוא בחור רציני, ועל כן הוא יודע שצריך יותר מתסריט טוב אחד ושלושה סרטי ג'ייסון בורן כדי להיכנס לספרי ההיסטוריה. דיימון הקים ב-2009 את H20 Africa Foundation, קרן הפועלת לקידום פרויקטים של מים נקיים באפריקה, הוא חבר הנהלה בארגון ששואף לשים סוף לדואר זבל במאות מליוני תיבות דואר ברחבי אמריקה, וכך להביא להפחתה במספר העצים שנכרתים.

בדומה לרבים אחרים ברשימה זו, דיימון פעיל גם בעמותות וארגונים שנלחמים ברעב ובעוני, מעלים מודעות לאיידס ועוד ועוד.

בעד עצים, נגד דואר זבל. מאט דיימון (צילום: gettyimages)
בעד עצים, נגד דואר זבל. מאט דיימון (צילום: gettyimages)