מאת: אראלה טהרלב בן-שחר

1. באורגזמה הזאת "אשם", שבשנות ה־20 של המאה הקודמת יצר היררכיה בין אורגזמה דגדגנית לנרתיקית וקבע שאורגזמה שנחווית בעת החדירה נחשבת "טובה יותר".


2. פרויד האמין שכל הנשים יכולות להגיע לאורגזמה וגינאלית. האורגזמה הדגדגנית הוגדרה על ידו כ"לא בשלה",‬ ונשים שלא חוו אורגזמה נרתיקית הוגדרו כ"פריג'ידיות" והומלץ להן לעבור טיפול פסיכיאטרי.


3. מאוחר יותר טען צמד החוקרים הנודע מאסטרס וג'ונסון שלא תיתכן אורגזמה בלי מעורבות של הדגדגן, ושהנרתיק פחות רלוונטי ממנו כשזה מגיע לאורגזמה.


4. בשנות ה־50 הגינקולוג הגרמני ארנסט גרפנברג טען שגילה את האזור שגירויו מביא לאורגזמה. הוא הצביע על אזור בצד הבטני של הנרתיק.


5. בסנטימטר הרביעי לעומקו. לימים זכה האזור לכינוי נקודת הג'י (על שם גרפנברג), מה ששיווה לו אופי של נקודה ממוקדת בעלת "הוראות הפעלה" מדויקות.


6. נקודת הג'י עוררה מהומה ומחלוקות, גם כי לא היה אפשר להצביע עליה אנטומית וגם כי נראה היה שרק חלק מהנשים "מצוידות בה".


7. יצרני הוויברטורים לא התרגשו מהמחלוקת וייצרו דגמים עם בליטה או כיפוף שמפעילים לחץ על אזור הג'י, ויש גם דגמים שמשלבים גירוי פנימי באזור הג'י עם גירוי חיצוני באזור הדגדגן.


8. החוקרת הנודעת בברלי וויפל ידועה כמי שהוכיחה שבעצם לכל הגוף יש פוטנציאל אורגזמתי. במאמרים שפרסמה בשנות ה־90 היא הראתה שגם נשים משותקות יכולות להגיע לאורגזמה באמצעות גירוי עצב הוואגוס בלבד (עצב שיש לו שלוחות במקומות רבים בגוף).


9. בשנים האחרונות הראתה האורולוגית האוסטרלית הלן אוקונול באמצעות מחקרים אנטומיים שלמעשה לדגדגן יש חלק פנימי גדול שעוטף את הווגינה, כך שנקודת הג'י, הנרתיק והדגדגן הם חלק מקומפלקס אחד.

10. הסופרת איזבל איינדה ידועה כמי שאמרה שנקודת הג'י נמצאת באוזניים של נשים, ושאישה מתגרה בעיקר ממילותיו של הפרטנר שלה. בכך סיכמה את הביקורת על הדיון שמחפש נקודה או אזור שעצבובם גורם לאורגזמה, דיון גברי וטכני שמנסה להתחמק מחשיבות האינטימיות, המגע והיופי שבעונג.

ייעוץ מקצועי: ליאורה רכס, מטפלת ומדריכה מינית וזוגית מוסמכת, אישי -- מרכז לטיפול זוגי; ד"ר מיכל לוריא, גינקולוגית בכירה ומטפלת מינית מוסמכת, מנהלת המרכז לבריאות מינית, בית חולים הדסה

לא תיתכן אורגזמה בלי מעורבות של הדגדגן (צילום: שאטרסטוק)

לא תיתכן אורגזמה בלי מעורבות של הדגדגן (צילום: שאטרסטוק)