העיניים משרתות אותנו נאמנה בכל יום, דרכן אנו סופגים את המתרחש במרחב חיינו, ומזינים את עצמנו במידע אינסופי. הסינים מתארים את העיניים גם כמקום משכנו של רוח האדם, החיוניות, הניצוץ, הברק, החדות ושאר התיאורים המבטאים לנו את המתרחש בנפשו, בלבו וגם בגופו של האדם. זאת הדרך של הגוף להחצין ולבטא את המתרחש בתוכנו, זו האנרגיה וההקרנה הגבוהה ביותר שיש בגופינו. לכן, כאשר משהו מתחיל להשתבש בנפשנו או בגופינו, העיניים מתחילות לדבר. בלי מילים אבל עם הרבה הבעה. ביטויים רבים כגון "ניצוץ בעיניים" או "עיניים כבויות" מתארים לנו בעיקר הקרנה והבעה, שהרי עיניו של האדם אינן משתנות אלא רק המשתקף מהם.

כל מה שמתרחש בנו ניכר בהן (צילום: thinkstockphotos)

עיניים כבויות

קל מאוד לזהות אותן. הן נראות כמו בית עזוב ונשכח. כמו חלל לא מואר. לא מדובר בתהליך שמתרחש ביום אחד, אלא אובדן הדרגתי של שמחה ואושר בחיי האדם. קשה לנו לקבל זאת אצל ילדים, ואצל המבוגרים אנו רואים זאת כ"חלק מהמציאות". זו הסיבה שילדים תמיד מעוררים בנו חיוך, כי אנו לרוב פוגשים בעיניהם המגנט המואר שמוקרן. עיניים כבויות צריכות להדליק בנו נורה אדומה. הן איתות לתהליך פנימי רגשי לא נכון שהילד או המבוגר עובר. העיניים הכבויות לא תמיד יחששו מלהישיר מבט, הבעיה היא אינה הימלטות אלא בעיקר דעיכה.

עיניים מרצדות

הטיק העצבני שמופיע בקצה העין ואינו מרפה, המצמוצים הבלתי נשלטים, ההתרוצצות של האישון סביב, והכשל לייצב מבט. כל אלה מעידים על הרבה מאוד מתח ולחץ הממוקמים להם בתוך גופינו. הרפואה הסינית מתארת זאת כ"רוח פנימית" שתפסה מקום במרחב הפנימי של גופינו. התנודות והטלטלות הפנימיות שנוצרות בשל מתח, לחץ ועומס מקבלות ביטוי ב"סהרה פיזית" של העיניים, והן בעיקר גורמות לנפש לחוש במצוקה. הדבר שכיח גם בקרב ילדים שמתחילים למצמץ בעיניהם בשלבים שונים של הילדות והנערות. הרפואה הסינית עשויה לסייע במקרים כאלה, בעיקר על ידי דיקור וצמחי מרפא סיניים. באמצעותם אנו מרגיעים את "הרוח הפנימית" ויוצרים את השקט והאיזון שהגוף זקוק לו.

הפחד שיראו

כל אחד מאתנו יודע שהקושי להישיר מבט יכול גם לנבוע מפחד. זה מתרחש בעיקר כאשר אנו נושאים איזה שהוא מטען ולא חולקים אותו עם איש בשל החשש של בושה וחוסר נוחות. זה נובע מהידיעה שכאשר אנו מיישרים מבט אנו חייבים להביא את עצמנו, והמשמעות של להביא את עצמנו זה להיות חשוף ולהיות כנה. התנהלות שכזו לאורך זמן של פחד והסתרה אינה מטיבה עם הגוף. היא יוצרת משקולות פנימיות שמובילות לפתולוגיות שונות בגוף. היא יוצרת משקולות פנימיות שמובילות לפתולוגיות שונות בגוף. פחד הוא הרגש העיקרי שמחליש את הכליות שלנו, והכליות הן בסיס האדם והאנרגיה על פי הרפואה הסינית.

להקדיש כמה דקות ביום כדי לשמור על עיניים מטופחות (צילום: thinkstockphotos)

נקודות שחורות מרצדות

רובנו חווינו את החוויה הפיסיולוגית המשונה הזו שלפתע יש לנו עצמים ונקודות שחורות צפים מול העיניים. הדבר שכיח בעיקר אצל נשים, והוא מתרחש בדרך כלל בשעות הבוקר מיד לאחר הקימה. מצב זה מעיד על מחסור של דם בגוף המביא לחוסר בהירות בראייה והופעת נקודות שחורות. במצב כזה עלינו לבחון את הרגלי התזונה שלנו, שכן תזונה נכונה היא הדרך העיקרית לבנות ולייצר דם בגוף. יש לאכול ארוחות מזינות המשלבות בשר, סלק, עוף, בטטות ועוד. כמו כן, יתכן כי הסיבה נעוצה בדלקת ממושכת או דימומים בין מחזורים.

עיניים מצוירות

יש אנשים שעיניהם "מקושטות" בנימי דם אדומים וקטנים, שלעתים הופכים להיות רשת מסועפת של כלי דם המקנים מראה של עיניים אדומות.על פי הרפואה הסינית זהו מצב המעיד על חום פנימי שעולה כלפי מעלה הגוף, ומקבל ביטוי והחצנה דרך העיניים. זה יכול להעיד גם על מצב של לחץ דם גבוה. הדבר יכול לנבוע מכעס פנימי שנאגר. אנשים שמרבים לשתות אלכוהול צריכים לזכור שהם מכניסים חום למערכת העיכול, שגורם לתנועה ערה של דם כלפי מעלה.

הלבן נהיה צהוב

העיניים מקרינות צהיבות, והצהוב מתחיל לשלוט בהן? המשמעות היא שיש לנו בגוף ליחה חמה. כשהסינים מדברים על ליחה חמה בגוף הם מדברים על כולסטרול. אפשר להיפטר ממנה גם על ידי התנזרות ממזון מטוגן, מתובל מאוד וממזון מהיר ומזדמן.

במקרה כזה, יש להקפיד על תזונה המשלבת הרבה ירקות טריים, שיסייעו לניקוי הגוף. ירקות כתומים יסייעו לסילוק הליחה מהגוף. פורמולת צמחי מרפא סיניים מסייעות רבות במצב שכזה, ובין הצמחים נמצא את צמחי המרפא הבאים - קרטגוס (צמח העוזרר) וטרקסקום (צמח שן הארי).

צמחה לה שעורה?

מהרו לחלוט קמומיל (בבונג). זהו צמח הידוע כעשב מרפא ותיק מאוד. הוא מטפל בצורה טבעית בדלקות, גירוד ויובש בעיניים. במצב של התפתחות השעורה ניתן לטפל בעין הנגועה באופן טבעי ולמנוע החמרה, התנפחות ואודם של המקום.

עיניים מטופחות

כדי לשמר על "עיניים מטופחות" שלא יבחינו דרכן בעייפות והמתח המצטברים, צריך להקדיש כמה דקות לפעולות הבאות:

1. עיסוי קצר סביב ארובות העיניים יסייע להזרמת אנרגיה ודם באזור.

2. באמצעות כריות האצבעות נקיש קלות על אזור העיניים מהכיוון הפנימי לכיוון החיצוני. מומלץ לבצע פעולה זו בעת שכיבה (בשעת בוקר או ערב) הטפיחות הקלות יעוררו את האזור ויתרמו למראה חיוני יותר.

3. קומפרסים העשויים מתמצית וחליטה ביתית של תה קמומיל ומנטה. שניהם ידועים כצמחי מרפא סיניים המסייעים לסלק חום ואדמומיות מהעיניים. העיניים נוטות ליובש בשל חום פנימי כלוא מגופינו שמוצא דרך העיניים את פתח המילוט.