ביום שישי, בשעה 6:00 בבוקר, לחץ שר התחבורה ישראל כץ על הכפתור והביא להריסת גשר מעריב, לטובת עבודות הפיתוח של הרכבת הקלה. מאות סקרנים הצטופפו בקרבת הגשר, כאשר לטובת אלו שבחרו להישאר במיטה – הוקרן הפיצוץ בשידור חי בטלוויזיה ובאתרי האינטרנט. בכל זאת, מי בישראל מוכן לוותר על קצת אקשן, בעיקר כשהוא מתרחש באוגוסט, כשהילדים חוגגים את החופש הגדול ומחפשים תעסוקה.

>> מוזמנים לעשות לנו לייק בפייסבוק

במהלך השבועיים האחרונים אי אפשר היה להימנע מהדיונים האינסופיים שהתקיימו במהדורות החדשות וברשתות החברתיות סביב שאלות על חשיבותו של הגשר כציר תנועה ראשי, מעמדו ההיסטורי בדברי הימים של תל אביב, האלטרנטיבות לרכבת הקלה, מאבקם של בעלי העסקים הסמוכים והאם, בסופו של דבר, מדובר בגשר חשוב – נניח, כמו גשר הזהב בסן פרנסיסקו, או להבדיל אלפי הבדלות, גשר המיתרים בכניסה לירושלים – או שמא גשר מעריב הוא בסך הכול רמפה מבטון בצומת הרחובות קרליבך, לינקולן, יצחק שדה ומנחם בגין.

אתר איקוני או נוסטלגיה מיותרת? גשר מעריב בצילומים של גליה להב (צילום: רפי דלויה)
אתר איקוני או נוסטלגיה מיותרת? גשר מעריב בצילומים של גליה להב (צילום: רפי דלויה)

מעצבת שמלות הכלה והערב גליה להב לא נשארה אדישה לנושא, ומצאה דרך מקורית להיפרד מגשר מעריב. במהלך העבודות שקדמו לפיצוץ שלו הגיעה להב עם צמד דוגמניות ושתי שמלות כלה לבנות עשויות תחרה לצילומי פרידה מהאתר. מהמעצבת נמסר כי היא נוהגת לצלם את הקולקציות שלה באתרים איקוניים בעולם, ועד כה הספיקה להחתים דרכון תחת מגדל אייפל בפריז, למרגלות גשר ברוקלין בניו יורק, וגם בטוקיו, בסינגפור ובלוס אנג'לס. בשבוע הבא היא תעשה את דרכה לבודפשט, שם תצלם באחד הארמונות בעיר. גשר מעריב היה נקודה נוספת בסדרה, הפעם מבית.

שמלות הכלה מפנות מקום לרכבת הקלה (צילום: רפי דלויה)
שמלות הכלה מפנות מקום לרכבת הקלה (צילום: רפי דלויה)

הסיכוי למצוא ארמונות בישראל קלוש (למרות כמה וילות בסביון שבהחלט מתחרות על התואר), מה שמעלה את השאלה האם גשר מעריב הוא אתר איקוני בעולם הראוי לצילום, או בסך הכול קוריוז תקשורתי. האמת, מן הסתם, נמצאת בתווך: גשר מעריב הוא מונומנט תל אביבי המוכר בעיקר לאזרחי ישראל, פחות לתיירים מבחוץ, ובמדינה עם זיכרון קצר, תיעודו של הגשר יביא לגל נוסטלגי בעתיד. יש להניח כי הגשר עצמו יישכח במהרה עם הסערה התקשורתית הבאה, והתמונות של להב יישארו כעדות חיה לכמה מכוער באמת היה.