בפינת הרחובות בצלאל ומודיליאני שבסמוך לכיכר רבין בתל אביב, ניצב בניין מגורים בעל חזית קעורה שבולט בחריגותו אל מול קוביות המגורים הפזורות לצדו. כך גם שיחי הקקטוס הפזורים בגינה, שממבט החלון בקומה הראשונה, בה מתגורר מעצב האופנה רונן חן, נראים כמו תפאורה הולמת לבית דירות בפאלם ספרינגס ולא לדירה במרכז העיר. הבניין המעט מעוגל בו מתגורר חן, בדירה רחבת ידיים עם שתי בנותיו הקטנות, הכתיב גם את עיצוב הפנים והנחת הריצוף. חזית המטבח, למשל, מעוגלת כולה, והסיור בבית מקיף את דלת הכניסה בחצי סהר. מצד שני, אי אפשר לרוץ במעגלים בבית. לפעמים גם לעיגול יש גבול.

עוד בערוץ האופנה

  (צילום: איתי סיקולסקי)

מאז סיים את לימודיו במחלקה לאופנה בשנקר בשנת 1990, חן הוא אחד המעצבים המצליחים בארץ. הוא אוחז ב-18 חנויות מותג בישראל, שתי חנויות בלונדון, שישה שואורומים המייצגים אותו באופן בלעדי בארצות הברית וסוכנים המשווקים אותו באירלנד, קנדה, הולנד ובלגיה. בנוסף, הוא שותף פעיל יחד עם איל קיציס, אילן ג'רבי ורועי הולנדר ברשת חנויות הנעליים לגברים Inside/Out, המחזיקות בסניפים בקניון עזריאלי ובדיזנגוף סנטר. פלא שהוא צריך שקט כשהוא מגיע אל ביתו הצחור שבוהק בלובנו?

רונן חן והפרזנטורית הקבועה שלו, יעל גולדמן (צילום: אלון שפרנסקי)
רונן חן והפרזנטורית הקבועה שלו, יעל גולדמן (צילום: אלון שפרנסקי)

בין שלל עיסוקיו, מצא חן זמן גם לעצב את דירתו החדשה, אליה עבר לפני כשנתיים לאחר שיפוץ מסיבי. על המלאכה הופקדו האדריכלים גידו הרשאגה ועמית שטרנברג, האמונים גם על חנויות המעצב. לקוחות המעצב, המרגישות נוח בבגדיו בעלי הקווים המודרניים והסריגים הנוזליים המחבקים את הגוף, ירגישו כאן בבית. אם אומרים שמעצבים הם תבנית נוף מולדתם, הרי שהדירה של חן היא תבנית נוף עיצוביו: מודרנית, נקייה, מונוכרומטית, עם נגיעות קלות של רכות וחמימות – פינת אוכל משפחתית עם ספסל עץ מפנק, כיסאות בר מעץ צבועים בלבן, ספה מפנקת לרביצה בסלון ודובי ורוד עם אוזניים לבנות בחדר הילדות, שרק עושה חשק לתלוש לו את הפרווה מרוב מתיקות.

  (צילום: איתי סיקולסקי)

הנכס: ארבעה חדרים הנפרשים על פני קומה אחת בשטח 160 מ"ר.

השכונה: רחוב בצלאל, כיכר רבין, תל אביב.

הדיריים: רונן חן, 48 והבנות: שירה 7, ונעה, 4.

ותק בדירה: שנתיים.

יעל גולדמן מדגמנת קולקציה קודמת של רונן חן (צילום: אלון שפרנסקי)
יעל גולדמן מדגמנת קולקציה קודמת של רונן חן (צילום: אלון שפרנסקי)

מי עיצב את הבית? "עיצבתי אותה יחד עם האדריכלים גידו הרשאגה ועמית שטרנברג, האחראים גם על עיצוב החנויות שלי".

איך זה לעבוד עם מעצב נוסף על המרחב האישי והפרטי? "זה היה מורכב. כשאתה בונה פרויקט, כל שכן דירה, אתה רוצה להגשים את כל החלומות והרצונות שלך. מצד אחד, שהדירה תהיה מגזינית ומעוצבת; מצד שני, זה בית שאתה חי בו, אז הוא צריך להיות נוח, במיוחד כשיש ילדים. בגלל שהם מעצבים לי את החנויות באופן קבוע, היה ברור לי שהם יעצבו גם את הבית. כמובן שיש הבדלים של טעם בינינו שבחנות אפשר לגשר עליהם – כמו החלטה על קיר אפור או לבן – א בל זה תקף עד שזה מגיע לבית. כאן ההחלטות הסופיות היו שלי".

"אני אוהב לרבוץ על הספה מול הטלוויזיה עם גלי אלפא שקטים" (צילום: איתי סיקולסקי)
"אני אוהב לרבוץ על הספה מול הטלוויזיה עם גלי אלפא שקטים" (צילום: איתי סיקולסקי)

עוד אושפיזין בסטייל

כיצד הוגדרו תחומי ההחלטה המשותפת על עיצוב הדירה? "הם ביקשו פרוגרמה: כמה חדרים, האם הילדות בחדר אחד, האם לכל אחת חדר, האם אני זקוק לחדר אורחים, מטבח בתוך הסלון. שאלות כאלה. ידעתי שאני רוצה סלון גדול, ומטבח שמצד אחד יהיה מאוד פתוח, אבל מצד שני מופרד משאר חלקי הבית. אני מאוד אוהב לבשל ולארח – וזה היה מאוד חשוב לי".

מה היה חשוב לך במיוחד בעיצוב הבית? "אווירה שקטה ורגועה. כמעצב אופנה אני חי כל היום בלחץ: אופנה, צילומים, עיצוב קולקציות. היה חשוב לי שהבית שלי יהיה 'איזי'. שמצד אחד יהיה סופר מעוצב ויצטלם טוב, אבל שיהיה גם מאוד נוח. אני טיפוס די מינימליסט בחיי. אם הייתי חי לבד בעולם, הייתי מסתפק בקופסת בטון בניו יורק. אבל עכשיו, כאיש משפחה, רציתי שהבית ישדר אווירה חמה. אני לא אוהב דירות סופר-סופר יפות ונקיות מדי".

רונן חן. "אני לא אוהב דירות סופר-סופר יפות ונקיות מדי" (צילום: איתי סיקולסקי)
רונן חן. "אני לא אוהב דירות סופר-סופר יפות ונקיות מדי" (צילום: איתי סיקולסקי)

האם יש קשר בין סגנון עיצוב האופנה שלך לסגנון העיצוב של הבית? "לגמרי. זה אחד לאחד. היום, כשאני מעצב בגדים, חשוב לי שהבגד יראה טוב ויהיה מאוד נוח. שהלקוחה לא תהיה חנוטה בבגד. בסופו של דבר – בגד צריך לשרת את זאת שלובשת אותו".

כיצד אתה מתלבש בבית? "נינוח. מכנסיים קצרים וחולצת טי".

  (צילום: איתי סיקולסקי)

מה הפינה האהובה עלייך? "שאלה טריקית. יש הרבה פינות כאלה בבית. אני מאוד אוהב לרבוץ על הספה מול הטלוויזיה עם גלי אלפא שקטים; וגם לעמוד ולבשל במטבח".

היכן אתה נוהג להירגע בבית? "על הספה בסלון".

קולקציית הסתיו של רונן חן (צילום: אלון שפרנסקי)
קולקציית הסתיו של רונן חן (צילום: אלון שפרנסקי)

היכן אתה נוהג לשתות את הקפה שלך בבוקר? "לרוב במרפסת בחוץ. אם כבר חם מדי (או קר מדי) אז בפינת האוכל. אני פורש לפניי את עיתון הבוקר ומוצא את מה שמעניין אותי לקרוא. אני גם נוהג לאכול בבית ארוחת בוקר לפני שאני יוצא לעבודה. אני פשוט לא יכול להתחיל את הבוקר בלי זה. גם אם יש לי צילומים בחמש בבוקר, אני אקום בארבע ואשב לאכול קודם".

עד כמה הדירה משקפת את אישיותך? "משקפת מאוד. בהמשך למה שאמרתי קודם, אני אדם רגוע ומסודר, אבל גם מאוד חם ומחבק. היא זירה טובה לאישיות שלי".

  (צילום: איתי סיקולסקי)

האם יש לך חדר ארונות? "לא. יש לי רק ארון בגדים גדול עם שמונה דלתות. רציתי חדר ארונות, אבל זה לא הסתדר מבחינת חלוקת החדרים בבית. הייתי צריך לוותר בשבילו על המחסן, או על הגודל של החדר של הילדות. אז ויתרתי".

על מה אתה מעדיף לבזבז יותר: כלי בית ורהיטים או בגדים ואביזרי אופנה? "חד משמעית, כלי בית ורהיטים. אולי בגלל שאני בא מתחום האופנה וחי את זה – אני לא מוציא הרבה כסף על בגדים. אני גם מאוד אוהב את החיפוש, לראות כלים, קערות, כאלה".