על מפתן ביתה של המעצבת עירית גופר ששון, בעלת מותג התכשיטים Amaro, תלוי שלט קטן וצבעוני מעץ עם הכיתוב: Welcome to Hawaii. השלט אינו רק פריט עיצובי שמשתלב נהדר בכניסה הניו-אייג'ית, אלא משמש גם רמז לבאות: ברוכים הבאים לניתוק מהעולם החיצון. תחושת הרוגע, החום והנינוחות מציפים את המבקר היישר עם הכניסה לבית שבשיכון דן בתל אביב, כשלב גדול עשוי צדפים מקדם את פניו.

עוד בערוץ האופנה

  (צילום: איתי סיקולסקי)

את כניסתנו לבית קידם נחיל ריחני של אוכל ביתי, אותו התקינה באותו יום: אורז לבן, שניצל וסלט ירקות. הציעה, אכלנו. קשה לסרב לכזה אוכל של אמא, בטח כשהריח מכה באף. התחושה הרגועה שהתחילה בכניסה ממשיכה גם כשמגיעים לחלל המשותף של המטבח והסלון. כמי שמעידה על עצמה שהיא נוהגת לטייל רבות ("רק עכשיו חזרנו מחופשה בסרי לנקה"), לגופר ששון חשוב לא להפריד בין הטבע לחיים. ואכן, דלתות הזכוכית שבסלון רחב הידיים מכניסות את הטבע אל תוך הבית, כשהן חושפות חצר קטנה עם ערסל מבד, ספסל עץ והרבה ירוק.

בלי הפרדה בין הטבע לחיים (צילום: איתי סיקולסקי)
בלי הפרדה בין הטבע לחיים (צילום: איתי סיקולסקי)

את הבית מעטרות עבודות יד רבות אותן הכינה גופר ששון, לרוב מצדפים שהיא מלקטת בחופי הים ומאוחר יותר משבצת על קופסאות תכשיטים, או יוצרת מהם אורמנטים התלויים על הקירות. אחת הפינות האהובות עליה בסלון היא "פינת האבנים", שם מונחות זו לצד זו אבנים אנרגטיות, כמו מנורת מלח המנטרלת יונים שליליים ואמייקה – אבן מהעידן החדש, שלדברי גופר ששון הגיעה ממטאורים.

הקירות החיצוניים של הבית מעוצבים בקווים גיאומטריים ונקיים, בעוד הפנים כולו מחבק אותך בקווים מעוגלים, שיש אשר יגדירו אותם כנשיים. מי שביקר באחת משבע חנויות המותג בישראל (או בחנויות שבקייב, מוסקבה, טוקיו וטאייפי) יזהה בהן מוטיבים דומים של עיצוב. "החלום שלי היה להביא את הטבע לקניון", היא אומרת על חנויותיה המעוצבות כמו יער גשם טרופי. "על פי חוקי הפנג שוויי, בחרתי לשלב בחנות חומרים כמו אבן, עץ ומים". אותם אלמנטים באים לידי ביטוי גם בביתה הפרטי: החל ברצפת האבן השחורה, דרך חיפויי העץ במטבח ועד לספא הפרטי הקטן שהקימה לעצמה בחדר השינה שבקומה העליונה.

  (צילום: גיא כושי ויריב פיין)

הנכס: בית פרטי בן ארבעה מפלסים המתפרסים על פני 250 מ"ר, על שטח של 350 מ"ר.

השכונה: רחוב מטודלה, שיכון דן, תל אביב.

הדיירים: עירית גופר ששון, 52, בן זוגה, בנה המתבגר ים בן ה- 16 והכלבה נלי (לזוג שתי בנות גדולות המתגוררות מחוץ לבית).

ותק בדירה: 21 שנה.

"השיפוץ הראשוני נעשה בשיתוף האדריכלית ומעצבת הפנים דפנה עברי, שגם אחראית על עיצוב חנויות אמארו" (צילום: איתי סיקולסקי)
"השיפוץ הראשוני נעשה בשיתוף האדריכלית ומעצבת הפנים דפנה עברי, שגם אחראית על עיצוב חנויות אמארו" (צילום: איתי סיקולסקי)

עוד אושפיזין בסטייל

מי עיצב את הדירה? "הבנייה נעשתה ללא ארכיטקט. השיפוץ הראשוני נעשה בשיתוף האדריכלית ומעצבת הפנים דפנה עברי, שגם אחראית על עיצוב חנויות אמארו".

איך זה לעבוד עם מעצב נוסף על המרחב האישי והפרטי? "מאוד כיף. יש ביני ובין דפנה תקשורת מאוד טובה. לא בכדי אנחנו עושות יחד גם את החנויות".

כיצד הוגדרו תחומי ההחלטה המשותפת על עיצוב הדירה? "בשיתוף פעולה מלא. אנחנו משלימות אחת את השנייה. כל אחת זרקה רעיון והשנייה המשיכה אותו. למשל, בחדר השינה תמיד רציתי חלונות סקיילייט מהם ניתן לראות את הירח מהמיטה. דפנה ניסתה להניא אותי מזה ואמרה שיהיה לי רעש בחורף מהגשם. בכל זאת התעקשתי על כך, כי עבורי זה היה מאוד רומנטי. או למשל, תמיד היתה לי פנטזיה על גזע עץ בחדר השינה. זה לקח זמן, אבל היום הוא משמש כקורה לדלת חדר השינה שלנו. יש לי גזע עץ גם במטבח, שמשמש בסיס לשולחן האוכל, ועליו הנחנו זכוכית שעיצבנו יחד בקווים מעוגלים".

  (צילום: איתי סיקולסקי)

מה היה חשוב לך במיוחד בעיצוב הבית? "שישדר הרבה חום. זה לא בית לז'ורנלים. זה בית שחיים בו, שאפשר לשכב בו עם נעליים על הספה. בנוסף, היה חשוב לי מאוד שיהיה חיבור בינו לבין הטבע, לכן הבאתי חלק גדול מהאלמנטים שמקשטים אותו מטיולים שערכתי בעולם".

האם יש קשר בין סגנון עיצוב התכשיטים שלך לסגנון העיצוב של הבית? "מאוד. התכשיטים, כמו הבית, מלאים באבנים טובות כמו קורלים, טורקיזים וקיפודי ים. כמובן שאני עושה גם תכשיטים שהם פחות הסטייל האישי שלי, כי אני צריכה להתחבר לטעם מסחרי ומכנה משותף רחב".

  (צילום: איתי סיקולסקי)

כיצד את מתלבשת בבית? "נוח. שמלת טריקו פשוטה או מכנסי שרוך וגופייה".

מה הפינה האהובה עלייך? "המטבח, שמשמש מקום התכנסות לכל בני הבית. וגם המיטה שלי בחדר השינה, כי זאת הפינה הכי אינטימית ופרטית שלי".

הספא הפרטי (צילום: איתי סיקולסקי)
הספא הפרטי (צילום: איתי סיקולסקי)

היכן את נוהגת להירגע בבית? "בחדר השינה וב'ספא' הפרטי שלי. יש לי אפשרות להפוך את המקלחת לסאונה, ובחורף אני משתמשת בה הרבה. בכלל, אני טיפוס שאוהב מקלחות, ומים מאוד מרגיעים אותי".

היכן את נוהגת לשתות את הקפה שלך בבוקר? "אני שותה קפה רק לעתים רחוקות. אין לי טקס של שתיית קפה ובכלל אני טיפוס מהיר בבוקר. אם אני שותה זה בזמן שאני תולה או מורידה כביסה, כי זה מסוג הדברים שאני עושה על הבוקר. או שאני לוקחת איתי בדרך לעבודה".

עד כמה הדירה משקפת את אישיותך? "במאת האחוזים. הדירה זה בול אני".

"הדירה זה בול אני" (צילום: איתי סיקולסקי)
"הדירה זה בול אני" (צילום: איתי סיקולסקי)

האם יש לך חדר ארונות? "כן. היה לי מאוד חשוב שיהיה בדירה חדר ארונות. היום, עם כמויות הבגדים שיש לכל אחד, חייבים חדר ארונות. פעם לא היו לנו הרבה בגדים".

על מה את מעדיפה לבזבז יותר: כלי בית ורהיטים או בגדים ואביזרי אופנה? "לא זה ולא זה. אני לא קניינית גדולה. כל מה שאני רוצה, יש בחנויות שלי. אני מאמינה שכשאתה מגיע לגיל מסוים, אתה כבר לא צריך לרכוש כלום. אני טיפוס שלא אוהב להעמיס, ואני לא אוהבת מלא חפצים בבית. אוסף האבנים והצדפות שלי מספקים אותי. ואת הדברים השימושיים, כמו בגדים או כלי מטבח, יש לי. במקרים יוצאי דופן, אם חסר לי משהו ספציפי – אני פשוט קונה".