>> בואו להיות חברים של Xnet בפייסבוק

מעצב האופנה יניב פרסי קנה לעצמו מקום של כבוד בתעשיית האופנה הישראלית, כשתצוגת האופנה שלו לחורף 2012-13 פתחה את שבוע האופנה TLV הראשון לפני כחודשיים. הלחץ בו היה שרוי טרום התצוגה, כמעצב הצעיר שעיני כולם נישאו אליו, התחלף בסיומה באנחת רווחה שנשמעה בכל רחבי האוהל הלבן. מתוגבר באיש יחסי ציבור מיומן, הופיע פרסי במהלך אותו שבוע בראיונות רבים בטלוויזיה, באינטרנט ובעיתונות הכתובה, אולם הבאז שנוצר סביבו לא מנע את הביקורות השנויות במחלוקת שספגה הקולקציה הראשונה שהציג בישראל (הרביעית במספר למותג PERSY). לצד התפעמות מהצלליות החזקות והסטיילינג המדויק שנצפה בתצוגה, נשמעו קולות על דיגום מרושל של חלק מהפריטים, שסרבלו את תנועתן של הדוגמניות, וכן על היעדר המעוף שליוו רגעים רבים בתוך התצוגה.

יניב פרסי. ''אני לא מתרגש מביקורות רעות'' (צילום: תום מרשק)
יניב פרסי. ''אני לא מתרגש מביקורות רעות'' (צילום: תום מרשק)

אבל פרסי, 34, לא התרסק מהביקורות הקשות. "לא את כולן קראתי", הוא אומר השבוע בראיון מיוחד ל-Xnet, "אבל אני לא מתרגש מביקורות רעות. זה משהו שעברתי במהלך ארבע שנות לימודים בשנקר. אני מאוד פתוח לשמוע דעות שונות, ומאמין שזה חלק מהצמיחה וההתפתחות של כל מעצב. חלק מהביקורות קיבלתי, אבל היו כאלה שנכתבו מתוך בורות וחוסר הבנה, או חוסר הסתכלות על דברים שעשיתי לאורך השנים". לעומת זאת, הקהל ברחוב, אומר פרסי, מגיב בחיוב. "לא מזמן", הוא משחזר, "נסעתי במונית שירות לבקר את ההורים בטבעון, ולידי במונית ישבו שתי צעירות שעלעלו במגזין גו סטייל ואמרו: 'יש קטע ליניב פרסי הזה'. חייכתי במושב ושתקתי".

התצוגה של יניב פרסי בשבוע האופנה. ''אחרי התצוגה התחלנו לקבל פניות רבות מכלות'' (צילום: לם וליץ סטודיו )
התצוגה של יניב פרסי בשבוע האופנה. ''אחרי התצוגה התחלנו לקבל פניות רבות מכלות'' (צילום: לם וליץ סטודיו )

כשהוא נישא על גבי התהילה, משיק פרסי בימים אלו קו שמלות כלה בהזמנה אישית, ובחודשים הקרובים קולקציית הביגוד שלו תמצא את מקומה בבוטיק שהוא מתכוון לפתוח בתל אביב. בחו"ל מיוצג פרסי משנת 2009 על ידי השואו רום Spring Up ממילאנו, ועיקר פעילותו השיווקית נעשית מעבר לקו החוף הישראלי. לדבריו, השואו רום משווק את שמלות הכלה בלונדון, במילאנו ובערב הסעודית.

שמלת כלה של פרסי. תרגום מרוכך לכתב ידו הנוקשה והגותי (צילום: שי קדם)
שמלת כלה של פרסי. תרגום מרוכך לכתב ידו הנוקשה והגותי (צילום: שי קדם)

השקת קו שמלות הכלה בישראל הוא צעד מסחרי מושכל של פרסי, המצביע על הבנה פשוטה של הלקוחה הישראלית הממוצעת – גם אם היא לא יכולה להרשות לעצמה שמלת ערב מעור שמציע לה המותג, היא בהחלט תשמח להתהדר בשמלת כלה מעשה ידיו של המעצב הצעיר והמדובר. "אחרי התצוגה התחלנו לקבל פניות רבות מכלות, ששאלו אם נוכל לייצר חלק משמלות הערב השחורות בלבן", מספר פרסי.

ביום צילומי הקולקציה, בסטודיו של הצלם שי קדם באור יהודה, פרסי מציג חזות נינוחה ושלווה המחפה על אישיות של פריק קונטרול. הוא יורה בשקט הוראות בימוי לצלם ולדוגמנית, ויורד עד לרזולוציה של המבט למצלמה שהוא מחפש מהדוגמנית הצעירה. אף אחד בסטודיו לא ממרה את פיו. כך גם יידרש מהלקוחות הצפויות לבקר בסטודיו, שכן, לדבריו, בניגוד למעצבי שמלות כלה אחרים בישראל, הדגמים שלו אינם מעוצבים לפי דרישת הלקוחה, ועיצובם הוא הצעת ההגשה היחידה.

התצוגה של יניב פרסי בשבוע האופנה תל אביב (צילום: לם וליץ סטודיו )
התצוגה של יניב פרסי בשבוע האופנה תל אביב (צילום: לם וליץ סטודיו )

בסטודיו של פרסי בתל אביב כבר מוצגת קולקציית הכלות, המורכבת משבעה דגמים - מעין תרגום מרוכך לכתב ידו הנוקשה והגותי. שמלת תחרת סולטיס בצבע שמפניה, היא דוגמה מצוינת לכך. פרסי מציג אותה כאחת משמלות הדגל של המותג - שמלת מקסי תפוחת שרוולים מתחרה, עם סיומת של חוטים פרומים, אליהם חיבר נוצות דקיקות. צווארונה הסגור של השמלה מעניק לה מראה ויקטוריאני שמרני, אך פרסי מחפה על זה בגב חשוף ועמוק עד לישבן. שני דגמים נוספים הבולטים בקולקציה הם מחוך טאפט בצבע שמנת, הנראה כאילו עוצב בדמות מבנה מוזיאון הגוגנהיים בבילבאו, ומחוך לבן עטוף תחרה, הבנוי כשתי כנפיים הנפרשות מימין ומשמאל.

  (צילום: שי קדם)

לצד הדגמים היוקרתיים מציע פרסי גם שלוש שמלות כלה פשוטות למראה, הנראות כמו תרגום פשטני וקליל לקונסטרוקציות שהציג על המסלול. למרות פשטותן על הקולב, במדידה הן מקבלות צללית וגזרה מעניינת העושה חסד עם הגוף. כך במקרה של שמלת מקסי לבנה ממשי-שיפון עם תחרה באזור המחשוף ושני תיפורים קדמיים היוצרים צורת לב. בדגם אחר יצר פרסי שמלה עם גב חשוף, בה השרוולים מתחברים בגב לצורת משולש הפוך. עם זאת, הצבתן של שמלות אלו אל מול הדגמים היוקרתיים יותר עושה להן עוול ומשווה להן מראה סתמי עד זול. בחירת חומרים אחרת או שילוב של תחרות יוקרתיות יותר, גם אם במחיר עלות גבוהה יותר, יעשו עמן חסד.

התצוגה של יניב פרסי בשבוע האופנה תל אביב (צילום: לם וליץ סטודיו )
התצוגה של יניב פרסי בשבוע האופנה תל אביב (צילום: לם וליץ סטודיו )

"אני מאמין שהקולקציה תתחבב על קהל של נשים צעירות מתל אביב", אומר פרסי. "כלות ישראליות מחפשות היום משהו קליל יותר מבעבר. הן רוצות קווים נקיים, עמוסים פחות, ורואים היום בקולקציות גם יותר טרנדים מבעבר. אני מקווה שנשים יתחברו לצללית שלנו - צללית נשית, ארוכה, שמלווה את הגוף. אם אתה שואל אותי, תמה עונת הקצפות".

מחירים: 22,000-8,000 שקל (מחיר השכרה).

סטודיו יניב פרסי, בלוך 42, תל אביב. טל' 077-4250760 (בתיאום מראש בלבד).