קסאלפיניה יפהפיה, או בשמו הלטיני Caesalpinia pulcherrima, הוא צמח מרהיב ביופיו. שם המין pulcherrima בלטינית פירושו מאוד יפה, ולכן ניתן לו בעברית השם "יפהפיה", ללא ספק, זהו אחד הצמחים בעלי הפריחה היפה ביותר. השיח, שמוצאו במקסיקו ואמריקה הטרופית, גדל ל- 2-1.5 מטר גובה ורוחב, הוא בעל עלים מורכבים, מנוצים פעמיים בצבע ירוק כהה, הלבלוב הצעיר צבעו אדמדם. הפריחה מופיעה באשכולות טרמינליים, באורך 20 ס"מ. הפריחה מרהיבה ובולטת, הפרחים גדולים בצבע צהוב-תפוז ואדום, ובעלי אבקנים בולטים בצבע אדום.

עונת הפריחה ארוכה. היא מתחילה באביב, החל מחודש מאי, ונמשכת עד תחילת החורף, סביבות חודש נובמבר. הצמח נחשב לחסכן במים, אולם תוספת השקיה בקיץ, אחת לשבועיים-שלושה, תגביר מאד את עוצמת הפריחה.

כתבות נוספות:

תנאי גידול

השיח הוא נשיר מותנה, המתאים לשתילה בכל חלקי הארץ, בשמש מלאה ובקרקעות מנוקזות. הצמח מצטיין באזורים חמים במיוחד ובשמש יוקדת. בחורף קר, אם הטמפרטורה תרד מתחת לאפס, הוא ישיר את עליו, ולעיתים הוא עשוי להתייבש עד גובה פני הקרקע. עם עליית הטמפרטורה באביב הצמח יתחדש מאזור בית השורשים, ותוך זמן קצר יתחיל לפרוח. רק לאחר התחלת הלבלוב יש לגזום ולפנות את החלקים שהתייבשו. בפניקס ובטוסון שבאריזונה ובלאס וגאס, צמחי קסאלפיניה נשתלים בכמויות בצידי כבישים עירוניים ובאיי תנועה כחלק מהגינון, כמו גם בגנים ציבוריים.

בארץ אני ממליצה לשתול בשחיות מספר צמחים במרחק של 2 מטר בין הצמחים. בזמן פריחה מתקבל כתם צבע בולט המושך תשומת לב. במושב סתריה, בו אני גרה, שתלנו עד היום עשרות רבות של קסאלפיניה בגינון, הצמחים פורחים שם במשך חודשים רבים ומפארים את פני הכפר. מצמחים אלו אני אוספת זרעים ,אותם אני מחלקת בהמשך לשתלנים. הצמח מתאים לשתילה כצמח ראווה בגן, בחזית בנין, במסלעה ובערוגה, משולב עם צמחים להם מופע חורפי נאה, כדי שיחפו על השיח בעת שמשיר את עליו.

הריבוי

נעשה מזרעים. אוספים זרעים שהבשילו כאשר תרמיל הפרי מתחיל להתייבש ומחליף את צבעו מירוק לחום. אם לא אוספים את הזרעים בזמן, הם מתפזרים, אך מאידך, הורדת פירות שלא הבשילו על השיח (ירוקים) - הזרעים לא ינבטו בהמשך. כדאי לציין ולזכור, לצמח זרעים דמויי אפונה והם רעילים לאדם. זורעים באביב, במנבטה. לפני הזריעה משרים את הזרעים במי-ברז במשך יממה. הנביטה חלה כעבור פחות משבוע. מעתיקים לעציצים, וכעבור חודש, אפשר לשתול בגינה. הפריחה חלה עוד באותה השנה. חשוב לשים לב לא להשקות בעודף מים את השתילים הצעירים, הם נוטים להירקב. עדיף להקדים ולשתול אותם בגן, אז התפתחותם מהירה יותר, והפריחה מקדימה.

_____________________________________________________

סימה קגן, מינהל המחקר החקלאי