הנה קמפיין קיקסטארטר שעתידו מסתמן כוורוד: שבועיים נותרו לגיוס המימון לספרייה של רותי שפריר, ויותר משני שלישים מהסכום כבר גויסו, עם 113 תומכים, כאלף שיתופים וכתבות בבלוגים שעוסקים בעיצוב ירוק ברחבי העולם. שפריר, 28, למדה עיצוב במילאנו וחזרה לארץ לפני שלוש שנים.

הספרייה שתיכננה פונה בעיקר לצעירים שעוברים דירות לעיתים קרובות, ושמה הוא "רוש" (Ruche בצרפתית משמעה כוורת). כמו הכוורת, גם הספרייה של שפריר מצטיינת במבנה חזק ויציב על אף משקלה הנמוך ותחושת הקלילות שהיא משדרת. היא עשויה מיריעות דקות של אלומיניום שעבר ציפוי נגד שריטות, או מקרטון דו גלי בחיפוי דופלקס. היריעות המחורצות משתלבות אלה באלה, וניתן להרכיב אותן בזמן קצר ללא כלי עבודה כלשהו או אמצעי חיבור חיצוני (כמו ברגים או דבק). באותה הקלות ניתן לפרקה ולהרכיב אותה מחדש.

"רוש" קיימת בשלושה גדלים (112 על 100 ס"מ, 74 על 66 ס"מ, 38 על 34.5 ס"מ), המאפשרים לאחסן בה סוגים שונים של פריטים – מספרים ועד צנצנות תבלין, למשל. האלומיניום והקרטון שמהם היא מיוצרת ניתנים למחזור, וכמותם גם האריזה השטוחה, שמקלה על השינוע ומאפשרת להציע אותה במשלוחים ללא תשלום בישראל ובארצות הברית. בשאר העולם מחיר ההובלה הוא 15 דולר ליחידות הגדולות, ופחות לקטנות. מחיר הספרייה נע בין 630 שקל ליחידת האלומיניום הגדולה, שהיא היקרה ביותר, לבין 105 שקל לספריית הקרטון הקטנה.

גם ''BambOOKS'', הספרייה שעיצבה האדריכלית שרון נוימן בשיתוף ארטן.בטונדה, היא קלילה ואוורירית, אך נועדה לקהל יעד שונה לגמרי מזה של שפריר. בעוד ש"רוש" מבקשת לענות על הצורך ברהיט נייד ולא גדול להרכבה עצמית, נוימן, המתמחה בתכנון וילות מדוגמות, עיצבה ספרייה מסוגננת שמיועדת לחללים מרשימים. "במבוקס", המורכבת ממוטות במבוק, היא ספרייה מודולרית, שנבנית בהתאמה לחלל שאליו היא מיועדת – כספריית קיר, כמעקה או כמחיצה. מוטות הבמבוק מתחברים אלה לאלה בעזרת מחברים נסתרים העשויים מצ'ופסטיקס, והיא מחייבת קיבוע לרצפה, לקיר או לתקרה. היא מיוצרת בהזמנה אישית, ומחיר הספרייה שבתמונה (רוחב 3 על 2.74 מטרים) הוא 15,500 שקלים.

באמצע הדרך (מבחינת המחיר) אפשר למצוא את "מערכת לניהול הוויה", כך קרא סטודיו בלום פילד לספריית הקיר האוורירית שעיצב עבור התחרות "התאמה וחדשנות" בתערוכת ריהוטים 2015. יחידת המדפים הבסיסית שממנה היא מורכבת עשויה מסולם עץ שמיוצר בעבודת יד, וחמישה מדפי פח צבועים בעובי 3 מילימטרים, המתחברים לשלביו בבורגי פרפר ויכולים לשנות צבע ומיקום בהתאם לרצון ולצורך.

ההתקנה פשוטה: שני דיבלים מעגנים את יחידת המדפים אל הקיר, והתקנה של יותר מיחידה אחת תיצור קומפוזיציות מעניינות בחדר. מחיר יחידה הוא 1,900 שקל. מהמודולריות שלה נגזר שמה: תוכלו לבחור את גוון העץ החביב עליכם (אורן או אלון), את גוון הגימור, את צבע המדפים, את צורתם (מתוך מספר צורות שהסטודיו מציע) ואפילו את החומר שממנו המדפים יהיו עשויים (פח, זכוכית או קוריאן). המעצבים מסבירים שזוהי מערכת אידיאלית לחדרים קטנים, אך כזו שמעניקה טאץ' עיצובי לכל חלל, וגם היא, כמו "רוש", מתאימה מגוון חדרים, מהסלון והמשרד ועד לחדר הרחצה או השינה.