מאת עודד בן יהודה

בוקר כסוף וערפילי כמו שרק לונדון יודעת לספק היה התפאורה, לקראת ההכרזה על הזוכים בשבוע העיצוב לונדון 2014. האירוע התרחש בקומה ה-36 של גורד השחקים החדש והאיקוני "מגדל לידנהול", בתכנונו של האדריכל שיקבל באותו אירוע ממש ״מדליית מפעל חיים״, ריצ׳רד רוג׳רס. איתו חלקו את הכבוד ארבעה מעצבים, שהוכתרו כ"מעצבי השנה": האחים הצרפתים רונאן וארוואן בורולק, והבריטים רולנד לאמב וניקולאס רופ.

בניין הלידנהול, או״הפומפייה״ בגלל צורתו, עומד ריק. האכלוס שלו מתוכנן רק בחודשים הקרובים, והמאבטחים בכניסה עדיין נראים נרגשים לקבל את פניהם של מבקרים ראשונים בבניין. רוג׳רס, אחד האדריכלים המפורסמים בעולם, אחראי לכמה אייקונים נודעים כמו ״כיפת המילניום״ על גדת התמזה או שדה התעופה "בראחאס" במדריד, וגם לפרובוקציות שהעולם התקשה לקבל בשעתו -״מרכז פומפידו״ הפריזאי ובניין "לוידס״ שמשקיף עלינו ממש ממול - בשניהם כל המערכות הפנימיות הוצאו מחוץ לכתלי המבנים (מבקר האדריכלות של "גרדיאן" סייר עם האדריכל האחראי בבניין החדש - והסרטון נמצא כאן).

מגדל לידנהול (במרכז). הפומפייה שמשקיפה על המלפפון החמוץ ("גרקין") של נורמן פוסטר בקדמת התצלום / Rogers Stirk Harbour + Partners

מרכז פומפידו בפריז / Rogers Stirk Harbour + Partners

בניין לוידס / Rogers Stirk Harbour + Partners

שדה התעופה Barajas במדריד / Rogers Stirk Harbour + Partners

בית המשפט של בורדו - צרפת / Rogers Stirk Harbour + Partners

כיפת המילניום, הידועה כיום בשם ״ארנה O2״ / Rogers Stirk Harbour + Partners

האדריכל ריצ׳ארד רוג׳רס

רולאנד לאמב, מוזיקאי ובוגר לימודי פילוסופיה סינית בהרווארד, זכה ב״מדליית הכישרון" מטעם חברת הקריסטלים Swarovski על המצאתו: Seaboard - כלי נגינה אלקטרוני, שנראה כהכלאה בין פסנתר לבין באטמוביל. הסיבורד מורכב ממקלדת בעלת משטח רגיש, רך ותלת-ממדי, המאפשרת ליצור מניפולציה אינטואיטיבית של אור, חום ומגע למאפיינים הבסיסיים של צליל. לאמב, המייסד והבעלים של הסטארט-אפRoli, סיפר באירוע כי הצעד הבא יהיה הטמעת הטכנולוגיה הזו בתעשיית הרכב.

The Seaboard by Roland Lamb

The Seaboard by Roland LambThe Seaboard by Roland Lamb

The Seaboard by Roland Lamb

The Seaboard by Roland Lamb

The Seaboard by Roland Lamb

רולאנד לאמב

ניקולס רופ הוא המייסד והמנכ"ל של חברת עיצוב האתרים POKE, שברשימת לקוחותיה אפשר למצוא את ״סקייפ״ וחברות אופנה כמו ״טד בייקר״, ״מאבי״ ו״דיזל״. לרופ יש כובע נוסף: לפני ארבע שנים ייסד את חברת עיצוב הנורותHULGER & PLUMEN, שיצרה את "פלומן 001" והפכה ללהיט עולמי. היא נראית כמו סליל להט וזיכתה את משרדו של רופ בפרס העיצוב הנחשק של מוזיאון העיצוב הבריטי. השנה הושקה ״פלומן 001 מיני״ - גרסה קטנה יותר - ובפסטיבל הנוכחי נחשפה הנורה החדשה ״פלומן 002״. רופ זכה כאן כעת ב״מדליית Perrier-Jouet" ליזמות, והכריז: "העולם משתנה ומתפתח כל יום, אנחנו מאמינים שניתן לשנות אותו״.

פלומן 002 / HULGER & PLUMEN

האתר של Ted Baker / עיצוב ותכנון Poke

ניקולאס רופ / צילום: Josh Shiner

במדליית Panerai של הפסטיבל זכו האחים הצרפתים רונאן וארואן בורולק, שמככבים בעשור האחרון בצמרת העיצוב העולמית. השניים עיצבו חללים, גופי תאורה ומערכות ישיבה עטורי פרסים ומרובי אזכורים בתקשורת העיצוב העולמית. בין השאר יצרו את Textile Field, כאשר ריצפו את רצפת מוזיאון V&A בלונדון במזרונים מיוחדים, עם קישוט דמוי אצות שיכול להפוך למארג גדול-ממדים.

Ronan and Erwan Bouroullec / Algues

נברשת באורך 12 מטר ב Château de Versailles / עיצוב: Ronan and Erwan Bouroullec

Ronan and Erwan Bouroullec

Cloud modules משנת 2002 / Ronan and Erwan Bouroullec

ה Alcove sofa משנת 2006 / Ronan and Erwan Bouroullec

Ronan Textile Field משנת 2011 / Ronan and Erwan Bouroullec

שטיח בעבודת יש משנת 2013 / Ronan and Erwan Bouroullec

Ronan and Erwan Bouroullec

המדליה הנחשקת של הפסטיבל

החלל הריק של קומת האירוע / צילום: עודד בן יהודה

מבט אל העיר שלמטה / צילום: עודד בן יהודה

נוף עוצר נשימה בחסות הערפל / צילום: עודד בן יהודה

כבלי המעליות של בניין לידנהול / צילום: עודד בן יהודה

צילום: עודד בן יהודה