עולם הצעצועים נע בין שני קצוות: מצד אחד הטכנולוגיה, שמתעדכנת בקצב בלתי נתפס ומתעתעת בין המציאותי לווירטואלי, ומצד שני הזרם הנוסטלגי המנסה להחיות ערכים של חומריות ומכאניקה בסיסיות. למלחמת ה"תעזוב כבר את האייפד" אין כנראה סיכוי, ואנחנו כהורים ניאלץ ללמוד לנהל בחוכמה את עולם המסכים המקיף את ילדינו מכל עבר.

מקבץ הצעצועים שאספנו כאן כולל מוצרים שעושים שימוש בטכנולוגיות מתקדמות לצד צעצועים בסיסיים יותר. יש גם צעצוע אחד, מעניין במיוחד, שמשלב את שתי המגמות - מטוס הנייר הממונע הראשון: אווירון מדף מקופל עם מנוע קטנטן, שנשלט באמצעות אפליקציה.

inkimals: צעצועים מודפסים בתלת-ממד

נתחיל עם אינקימאלס, פלטפורמה חדשה לייצור צעצוע אישי, שמדפיס בתלת-ממד הסטודיו הני-יורקי aminimal. המוצר מאפשר למשתמשים להשתתף בתהליך היצירה מהשלב הדו-ממדי ועד לשלב הסופי. המערכת, שהושקה לראשונה באתר קיקסטארטר, מאפשרת למשתמש לאייר בכלים ידניים או דיגיטליים את הדמות הרצויה, ולהמיר אותה לקובץ תלת-ממדי שיודפס בצבע מלא.

הבובה שיש רק לך: inkimals

מאיירים.. inkimals

סורקים.. inkimals

ומדפיסים. inkimals

Ubooly: הדובי מתעורר לחיים

כשהייתם ילדים, כמה חלמתם שהדובי יענה לכם? Ubooly מביא גישה חדשה ומרעננת לדובי הישן והמוכר. על ידי הכנסה של הסמארטפון או הטאבלט לגופו הפרוותי של אובלי, הדובי מתעורר לחיים. הצעצוע יודע להקשיב ולהגיב לקול אנושי, ואפילו ללכת לישון אם מתעלמים ממנו. היופי בצעצוע הוא שניתן לעדכן בו כל הזמן סיפורים, בדיחות, משחקים ושירים, על מנת להמשיך ולהעסיק את הילדים. זהו מצב של WIN-WIN: הסמארטפון עטוף ומוגן בנרתיק פרוותי, והילד משחק ולומד לפי בחירת לבו (האפליקציה ניתנת להורדה בחינם, ומחיר הדובי איננו גבוה במיוחד: 29.99 דולר).

נבחרת אובלי Ubooly

אל תסתכל בקנקן אלא במה שיש בו. Ubooly

Lego mind storm V3: רובוט מלגו

בניית בתים מלגו היא תחביב של ילדים מסביב לעולם, מאמצע המאה שעברה ועד היום. עכשיו מאפשרת החברה לבנות מלגו גם רובוטים, ואף לתפעל ולתכנת אותם. אפשר לבנות נחש קוברה, עקרב או כל חיה אחרת, ולשלוט עליה בעזרת שלט או באמצעות הבלוטוס מהסמארטפון. למתקשים יש אפליקציה התומכת בתכנות השליטה ברובוטים. בעזרת 594 לבני לגו ומגוון חיישנים, מנועים ורכיבים, ה-lego mindstorm מציע תכנות רובוטי ממכר.

כמו פיל באמצע חדר. Lego mind storm©

לא ארסי, אך בהחלט מתפתל. Lego mind storm©

OTTO: מכוניות משאריות של כיסאות ועצים

המעצב טאי גאנג מייצר מכוניות מיניאטוריות העונות לשם "OTTO" ועשויות מ-100% שאריות של כסאות ועצים. את הגלגלים הוא מכין מגלגלי רגליים ישנות של כסאות פלסטיק, ואילו גוף המכונית עשוי משאריות עצים. טאי מקדם כאן את מגמת הצעצועים בני הקיימא שמתפתחת בעולם.

גלגלי כיסא פלסטיק ישנים. Tai Geng©

צי רכבים. Tai Geng©

מעוף בתנועה. Tai Geng©

PowerUp 3.0: מטוס הנייר הממונע הראשון

כל ילד יודע לקפל ולהעיף מטוס מנייר, אבל להוסיף לו מנוע זה קצת יותר קשה. עכשיו גם זה אפשרי: שי גויטיין, טייס ישראלי בדימוס, העלה לקיקסטארטר את הפאווראפ 3.0 במטרה לגייס כסף לייצור מטוס הנייר הממונע הראשון. תוך שמונה שעות הוא גייס את מלוא הסכום הדרוש והגיע ליותר ממיליון דולר. תפעול המטוס מתבצע בעזרת אפליקציית סמארטפון, והמנוע נטען בעזרת כבל USB.

קפל, חבר מנוע, וטוס! הצעצוע של שי גויטיין

אם תרצו לקנות ערכה ולהרכיב אותה על המטוס שלכם בבית, תוכלו לעשות זאת תמורת 30 דולר.

האפליקציה שתטיס אתכם

littleBits: צעצועים חשמליים בקלי קלות

האם העליתם על דעתכם שיצירת צעצועים עם מעגל חשמלי תהיה פעולה פשוטה כמו חיבור של כמה בלוקים יחד? אבני הבנייה שלlittleBitsמחולקות לצבעים שמקודדים לפי רכיבים, ומאפשרים חיבור מהיר בעזרת מגנטים. היופי הוא שאין צורך בהבנה של מעגלים חשמליים בשביל ליצור צעצועים חדשים ומדליקים. אפשר אפילו להשתמש במוצרים הקיימים בבית ולהפוך אותם לצעצועים.

חלקים חלקים, לפי צבעים. littleBits©

לליטלביטס יש מאגר של קבצי עיצוב בקוד פתוח, המאפשר לכל אחד להוריד קבצים ולשתף הוראות ליצירת צעצועים בין ילדים בעולם. הערכה הבסיסית עולה 99 דולר.

גם הילד שלכם יכול להיות בוב הבנאי. littleBits©

Novel Hospital Toys: לא לפחד מבדיקות

היראקו איממורה, בוגרת בית הספר לעיצוב באיינדהובן, הולנד, עיצבה סדרת צעצועים לחדרי המתנה בבתי חולים, במטרה לעזור לילדים להתמודד עם הסיטואציה המאיימת של בדיקות. הצעצועים שעיצבה מדמים מכונות שיקוף כמו סי-טי, רנטגן וא-ק-ג, ומלווים בספרים שמסבירים לילד מה צפוי לו במהלך האשפוז.

ברוך רופא צעצועים. Hikaru Imamura©

איממורה מאמינה שאם הילד יבין את העומד להתרחש, הוא יהיה רגוע יותר, ויידע למה לצפות. כתוצאה מכך גם עבודת הצוות הרפואי תהיה קלה יותר.

מרגישים רגועים יותר. Hikaru Imamura©

hexbug: לשחק עם ג'וקים אלקטרוניים

משחק עם ג'וקים נשמע מגעיל, אבל לא אצל hexbug. החברה מציעה חוות גידול לג'וקים אלקטרוניים, שכוללת אלמנטים כמו צילינדר מסתובב, מנהרות וגשרים שבהם יכולים הג'וקים לנוע בצורה מעניינת. הג'וקים יודעים אפילו לעלות זה על זה במקרה של פקק בחווה.

הג'וקים הכי אסתטיים שתראו. hexbug©

לג'וקים האלה יש חיישנים והם מגיבים לקולות באמצעות שינוי בתנועה שלהם לכיוונים שונים ומפתיעים. יש להם גם מחושי גומי ומראה חדשני. לחברה מגוון רחב של ג'וקים בגדלים שונים ובצורות שונות (יש אפילו ג'וקים בצורת דגים).

חוות הג'וקים הראשונה שתסכימו להכניס הביתה. hexbug©

זה גם הבית הכי זול שתקנו. hexbug©

swirl: כביסה זה משחק ילדים

הסטודיו הגרמני Designaffairs עיצב מכונת כביסה מכאנית, המבוססת על כדור משחק או מריצה. המוצר נועד להקל על עבודת הכביסה הידנית באזורים עניים שבהם אין חשמל, ולשלב אותה במשחק מלהיב לילדים.

לבעוט את הלכלוך החוצה designaffairs©

גם לשחק וגם ולעזור לאמא. designaffairs©

Tube Toys: אריזת צעצוע

כמעט כל דבר יכול להיות צעצוע בימינו, אפילו האריזה. כך חשב המעצב אוסקר דיאז, שעיצב את הטיוב טויז. הגליל הופך למשאית, טרקטור או רכבת, באמצעות חיבור מוטות וגלגלים דרך חורים באריזה. כך, בעבודה של דקות, נוצר צעצוע.

צילינדר קסמים. Oscar Diaz©

הרכבה זריזה וכיפית. Oscar Diaz©

כל החומרים ליצירת הצעצוע ממוחזרים ויוכלו להתמחזר בתום השימוש. כך יוצא שהשלכת האריזה לפח מצטמצמת לכדי נייר עטיפה פשוט, שגם אותו אפשר למחזר.

חוץ מנייר העטיפה הכל ממוחזר. Oscar Diaz©

לבנות עם גוגל כרום

נחזור ללגו. האם אפשר לבנות עם אבני לגו באופן וירטואלי? ניסוי חדש של לגו וכרום, דפדפן האינטרנט של גוגל, מעודד גולשים להקים מבנים מלגו בכל מקום בעולם בעזרת תוכנת תלת ממד. הניסוי התחיל באוסטרליה במטרה לחקור את היכולות של לגו בעולם הדיגיטלי. אתם מוזמנים להצטרף באמצעת סדרת טויטוריאלס, הנקראת‘build academy’ ומדגימה איך עושים את זה.

מגדלי לגו וירטואליים. Google ©LEGO©

אחרי שתיכנסו לאתר תוכלו לנווט ולבחור איזה בניין לגו תרצו להקים, והיכן. תוכלו לעשות זאת גם מהסמארטפון או מהטאבלט. האם הילדים יעדיפו לבנות עם לגו וירטואלי או מוחשי? ימים יגידו.

לבנות בכל העולם דרך המחשב. Google ©LEGO©

Sphero 2.0: כדור רובוטי שיכול לעשות הכל

הספירו 2.0 הוא כדור רובוטי הניתן לשליטה באמצעות סמארטפון או טאבלט. אפשר לצאת איתו לריצה, להתחרות בו, לשגר אותו מרמפות, לקחת אותו למים ואפילו להשתמש בו כג'ויסטיק. מגוון המשחקים, הפעילויות והתחרויות שניתן לבצע בעזרתו הוא עצום. הכדור יכול לזוז במהירות של שני מטרים לשנייה, והוא נעשה פעלתן עוד יותר כשמורידים אפליקציות ומשלבים אותו במשחק עם מציאות מדומה. אם הילד שלכם מחובר לצד המתכנת שבו, הוא יוכל לתכנת פעולות שהכדור יוכל לבצע.

מבחר טקסטורות וצבעים. Orbotix©

הספירו מגיע עם שתי רמפות ומותאם ל-25 אפליקציות. המחיר: 129 דולר.

אפילו זוהר בחושך. Orbotix©

pseudo-3D paper-bricks: קלפים שנראים כמו אבנים

הסטודיו היפני ננדו עיצב משחק מתוחכם ומקורי, המבוסס על אשליה אופטית: קלפים שטוחים שנראים כמו אבני בנייה מעץ. המשחק יוצר עבור המגזין "pen".

אשליות... nendo©

משחק בין הדו-ממד לתלת-ממד. ©neno

אין כל סכנה שהקוביות "יקרסו", כך שהמשתמש יכול לעצב גם מבנים לא הגיוניים ומתעתעים, הנותנים תחושת פרספקטיבה שונה וחדשה.

קלפים מסוג חדש. ©nendo

Babry make over digital: איפור דיגיטלי

איזו ילדה לא גנבה לאמה את הליפסטיק ודימיינה שהיא אישה בוגרת? במאטל החליטו לקחת את העניין צעד אחד קדימה ולאפשר לילדות להתאפר בלי להתלכלך. מכניסים את האייפד למסגרת דמוית מראה, ובאמצעות אפליקציה ניתן להתאפר "דיגיטלית" בליפסטיק, גלוס וצלליות.

מראה מראה שעל האייפד. Mattal©

האפליקציה משתמשת בטכנולוגיה שעוקבת אחרי תנועת הפנים, כך שהאיפור "יודע" להישאר או לזוז יחד עם מי שמשחק.

להתאפר בלי ללכלך. Mattal©

Happy toys: צעצועים מעץ אגוז

Usualsהוא מותג הולנדי של צעצועים בעבודת יד, שכולם עשויים מענפיו של עץ אגוז הנמצא בביתו של אחד המעצבים. הענפים מוינו לפי גודל, נוסרו וגולפו לצורות מוכרות של צעצועים איקוניים. "אנחנו יכולים לייצר את הצעצועים האלה עד שייגמר לנו הגזם", אומר המעצב.

רכב גזעי. USUALS©

היופי בפרויקט הוא שלכל צעצוע אופי ייחודי משלו.

שוטי שוטי ספינתי. USUALS©

apptivity fortress: בין מציאות לדמיון

סדרת אפטיבטי פורטרס של חברת "פישר פרייס" מציעה דרך חדשה לשלב בין צעצועים מוחשיים למשחק דיגיטלי. באמצעות הטאבלט, אפליקציה מותאמת ובסיס קשיח למשחק, נפתח עולם חדש של משחק בין מציאות לדמיון. הצעצוע האינטראקטיבי מכיל מסך מגן לטאבלט נגד ידיים דביקות ושריטות, ומגיע עם אביר צעצוע למשחק. הילדים זוכים לשחק כאבירים ולחקור את הממלכה שלהם תוך כדי ביצוע מטלות כמו הגנה על אוצרות אבודים.

הטירה עם האייפד. Mattal©

משלב אובייקטים עם האייפד. Mattal©

הצעצוע משלב באופן אינטראקטיבי את חלל הבית, ומשתמש בו כרקע לאפליקציה, שניתנת להורדה בחינם. מחיר הטירה: 50 דולר.

משלב את הסביבה במשחק. Mattal©

+

Teska: כלב רובוטי

לאלו שתמיד רצו לגדל חית מחמד אך הדבר נמנע מהם, חברת טסקה מציגה פתרון - כלב רובוטי. הכלב יודע להגיב לקול, לתנועה ולמגע. תוכלו ללמד אותו לשבת, ללכת ולקפוץ. הוא אפילו יענטז לפי המוזיקה שישמע. אם יש לכם חברים שגם להם יש כלב רובוטי, תוכלו לסנכרן ביניהם באמצעות אפליקציה.

ארצה! Teksta©

כמו כל כלב, גם הכלב הרובוטי נובח, אך בניגוד לכלבים רגילים, לכלב של טסקה מגיע שלט עם מתורגמן שעוזר להבין למה הוא נובח. החידוש האחרון של החברה, בנוסף לכלב הרובוטי, הוא דינוזאור טי-רקס רובוטי וכיפי.

מי כלב טוב? Teksta©