החודש החלטנו להפתיע שני ילדים לקראת כניסתם לבית הספר, ועיצבנו להם חדרים בהשראת תחומי העניין שלהם המכילים את כל הפונקציות הנדרשות כדי להתחיל את השנה בהצלחה ובשמחה. המעצבת מירי בלבול נרתמה למשימה: לעצב בזמן קצר שני חדרים שונים לשני לקוחות שונים.

חדר לילדה

עלמה מרמת גן היא בת בכורה, שעד כה חלקה חדר עם אחיה. החדר המיועד שימש קודם כחדר משחקים, ועם הצטרפותו של תינוק חדש למשפחה והמעבר המתקרב לכיתה א', החליטו ההורים להסב אותו לחדר שישמש רק אותה. בשיחה שערכה בלבול עם ההורים, עלו הצעות לסגנון ולמוטיב עיצוב מרכזי, שהובילו לבסוף לבחירה בעיצוב רך, אך לא ילדותי מדי - כזה שיוכל לגדול עם הילדה ולהתאים גם לנערה מתבגרת. לחדר היו נתונים בסיסיים טובים כמו רצפת פרקט, חלון גדול המכניס פנימה הרבה אור וארון בגדים. עמדה בו גם ספרייה חומה שהכילה צעצועים ושהועברה לחדר הבנים. מיטה בצבע שמנת בסגנון פרובנס וארונית מדפים לבנה מאיקאה הובאו מחדרה הקודם, ולהשלמת הריהוט נדרשו רק שולחן כתיבה, כיסא ומדף תלוי. לעיצוב החדר נבחרו שני צבעים מרכזיים – שמנת וסגול - עם נגיעות של זהב ושל ורוד, ואלמנטים של בלט, האהוב עליה.

פינת הלימודים של עלמה עוצבה כך שתתאים גם לנערה מתבגרת (צילום: בועז לביא)
פינת הלימודים של עלמה עוצבה כך שתתאים גם לנערה מתבגרת (צילום: בועז לביא)

תהליך העבודה

בשלב הראשון הגיע פול סמילנסקי ("פול דקור") לצבוע את הקירות ואת הארון (תרומת "טמבור"). קיר אחד נצבע בסגול בהיר והשני בסגול כהה יותר, בטקסטורת קטיפה עם נצנוץ עדין. את ארון הבגדים שהיה צבוע בגוון דובדבן הוא צבע בשמנת, וכדי להתאימו למיטה הותקנו על דלתותיו קרניזים ("דקור סטאר") בחלוקה למלבנים גדולים. ידיות הארון הישנות הוחלפו בידיות כפתור לבנות וניטרליות ("טריאדור") כדי לא לגנוב את ההצגה מהקרניזים. צוות של "טפטס" הדביק את הטפט הנבחר, שמעוטר באיורי רקדניות בלרינה בצבעי שמנת, סגול וורוד. כך נוצר הבסיס לעיצוב החדר.

כעת התפנתה בלבול לשלב המהנה של הלבשת החדר בכל האביזרים שתורמים למראה הסופי והמוקפד. מול המיטה, לצד החלון, הוצב שולחן כתיבה בגוון שמנת ("האוס אין") שעליו הניחה בלבול מעמד לכלי כתיבה מעץ ("אוריתא"). מדובר במלבן ארוך המחולק לתאים – שימושי, יפה וחוסך מקום. מעל השולחן תלתה לוח מודעות שהכינה מלוח פח (איקאה), מבד קטיפה ורוד ומסרט תחרה, ומעליו תלתה מדף עץ (אוריתא) שעליו הונחו ספרים וחפצים אישיים של עלמה. את החלון בחרה בלבול להלביש בווילון במראה רך (אדוושק'ה) שאינו חוסם את האור הרב הנכנס דרכו. חלקו העליון עשוי בד לבן חצי שקוף, וחלקו התחתון עשוי בד תחרה ורוד. הווילון מעוצב בקווים גליים וזורמים, שנראים כמסך היורד על בלרינה בסיום הופעתה, ואפשר לתלות אותו במראה מכווץ על ידי קשירת סרטי הסאטן, או במראה חופשי, על ידי התרתם. על הקיר המחופה בטפט, לצד הארון, נתלתה מראה בארוקית (איקאה), המזכירה את הסלסולים שמסביב לדמויות שעל הטפט (המראה מגיעה בצבע שחור ובלבול צבעה אותה בספריי זהב).

לעיצוב החדר נבחרו שני צבעים מרכזיים – שמנת וסגול (צילום: בועז לביא)
לעיצוב החדר נבחרו שני צבעים מרכזיים – שמנת וסגול (צילום: בועז לביא)

על המראה הודבקו זוג נעלי בלרינה שמוסיפות עניין ומתחברות לקונספט הכללי, ועל צדו השני של הקיר, מעל המיטה, נתלה עיטור בצורת המלה Angel בצבע לבן (דל'ארטה). גוף התאורה שהיה בחדר נשאר במקומו, אך הבסיס שלו נצבע בזהב כדי לחברו למראה, למסגרות של התמונות ולכיסא (פיק אפ). כיסוי מיטה ורוד (איקאה) יוצר מראה אחיד למיטה ובובת בלרינה משעשעת מוסיפה הומור ומזכירה שזה חדר של נסיכה.

כאמור, ארונית המדפים שהייתה בחדרה הקודם של עלמה עברה לחדרה החדש, וכל החפצים האישיים שלה, בהם בובות, ספרים וקופסאות אחסון, סודרו בצורה נעימה על המדפים. לסיום תלתה בלבול שלושה איורים במסגרת זהב, שאמה של עלמה רכשה לפני שנים ושמצאו סוף סוף את ייעודם. כאן הם משלימים את נגיעות הזהב התורמות למראה המהודר של החדר.

על המראה הודבקו זוג נעלי בלרינה, שיתאימו לקונספט הכללי (צילום: בועז לביא)
על המראה הודבקו זוג נעלי בלרינה, שיתאימו לקונספט הכללי (צילום: בועז לביא)

חדר לילד

החדר השני הוא חדרו של מריאן מרמלה. למריאן, בן הזקונים, היה חדר משלו אך הוא היה קטן ומבולגן, עם אלמנטים המתאימים לילד בגיל הרך כמו מדבקות ילדותיות ומתקלפות, ידיות פרחים על הארון ווילון תינוקי על החלון. הרהיטים היו ישנים והוא לא היה שימושי דיו לתלמיד. המטרה של בלבול הייתה להפוך את החלל הקטן לכזה שייקח את מריאן לעולמות רחוקים.

הקירות נצבעו בגוון תכלת אחיד כדי לתת תחושת מרחב (צילום: בועז לביא)
הקירות נצבעו בגוון תכלת אחיד כדי לתת תחושת מרחב (צילום: בועז לביא)

תהליך העבודה

בשלב הראשון הגיע פול סמילנסקי לצבוע את הקירות. הפעם הם נצבעו בגוון תכלת אחיד (טמבור), כדי לתת תחושה של מרחב. בהמשך, אנשי "טפטס" הדביקו על הקיר המרכזי תמונת טפט בדוגמה של מפה. התמונה מגיעה בארבעה חלקים ואינה מכסה את כל הקיר, ולכן בחלקו התחתון הדביקה בלבול מדבקות קטנות של דגלי ארצות שונות (אוריון עיצובים).

טרם השיפוץ, חלקו הימני התחתון של הארון הכיל טלוויזיה וחפצים שונים, ובלבול הציעה לשנות את ייעודו לפינת עבודה. המגירות והמדפים בחלק זה הוסרו, ומשה הנגר בנה בו מדף גדול המשמש כשולחן כתיבה. כיסא ארגונומי (וקסמן ריהוט משרדי) השלים את הפינה. בשלב הבא נרתמה קרן יצחק (קרן צביעה אמנותית) למשימה וחידשה את הארון. היא צבעה את כולו בלבן, ובעזרת שבלונות שהכינה במיוחד למשימה זו עיטרה אותו בחותמות, כמו במעברי גבול. את ידיות הפרחים שהיו קבועות בארון החליפה בלבול בידיות עור המדמות ידיות של מזוודות (טיראדור). כדי ליצור מקום אחסון נוסף בחדר, היא שילבה ראש מיטה עם מקום לאחסון ספרים וצעצועים (איקאה). כעת, אחרי שהרהיטים הגדולים והפונקציות המרכזיות טופלו, התפנתה בלבול לסטיילינג.

הווילון הילדותי שהיה תלוי על החלון הוחלף בווילון גלילה לבן וכמעט שקוף, שאינו תופס תשומת לב מיותרת בחלל הקטנטן ומשתלב בעיצוב הכולל. למריאן יש אוסף של דינוזאורים וחיות אחרות, וכדי להציגן בגאווה תלתה בלבול מדף ארוך מעל החלון. המדף אינו תופס מקום והשטח שהוקצה לו התאים בדיוק לאחסון של בובות קטנות. שני מדפים צפים נוספים נתלו על הקיר הנגדי. בחדר הזה קיבל מריאן לוח מודעות, ובו אזורים מגנטיים ואזורים המחופים בשעם: בלבול לקחה ארבעה לוחות מתכת מלבניים, ציפתה שניים מהם בשעם ואת כל הארבעה עטפה בנייר עטיפה עם הדפס של מפה. עם שארית הנייר עטפה מגנטים להנחה על הלוח. להשלמת הקונספט היא הציעה את המיטה במצעים של המותג בוטן, שצבעוניותם משתלבת בחדר, מיסגרה ניירות עם הדפס של מפות במסגרות לבנות (איקאה) ותלתה שלושה שעונים קטנטנים, המראים את השעה בשלוש בירות בעולם, ומטוס ממתכת המתחבר לרקע התכלת ותורם למראה הכללי.

עם כל השמחה שבשיפוץ חדר, שינוי שכזה מעורר גם תהיות וחששות לגבי התוצאה הסופית, ועל כן רצוי לשלב את הילדים בתהליך העיצוב. עלמה ומריאן הופתעו לטובה וכל אחד מהם צלל לעולמו הפרטי מהרגע הראשון.

בשל השינויים מרחיקי הלכת, רצוי לשלב את הילדים בתהליך העיצוב (צילום: בועז לביא)
בשל השינויים מרחיקי הלכת, רצוי לשלב את הילדים בתהליך העיצוב (צילום: בועז לביא)

טיפים של מומחים לעיצוב חדר ילדים

1. הגיעו לחנות לאחר שהצטיידתם בסקיצה מלאה של החדר. כדאי למדוד את החדר (רוחב, אורך וגובה התקרה) ולציין את מיקומי הדלתות, החלונות, נקודות החשמל ונקודות הטלפון וכן את גובהם ואת גודלם.

2. קיימות שתי דרכים לתכנון החדר: יצירת מראה כולל ואחיד, או רכישת פריטי ריהוט בסיסיים והוספה של פריטים ואביזרים נוספים לאורך השנים. בשתיהן מומלץ לשלב את הילדים בתהליך.

3. שימו לב לחומרים שמהם עשויים הרהיטים, שכן הם קובעים את מידת עמידותם ובטיחותם. בחדרי ילדים מומלץ להקפיד על ריהוט מעץ מלא (קרולינה, אורן) ולא מחומרים מעובדים כמו MDF שכל מגע עם מים עלול לפגוע בעמידותם. ודאו שאין ברהיטים ברגים בולטים, פינות חדות, מדפים רופפים וכדומה, ושהצבעים והדבקים שבהם השתמשו בתהליך הייצור הם על בסיס מים ואינם רעילים.

6. באופן כללי, כדי ליצור סביבה שתתאים לצורכי הילד בשלבים השונים בחייו מומלץ לבחור רהיטים בעיצוב בסיסי ונקי ובצבעים בהירים או בצבעי עץ.

7. העדיפו פתרונות אחסון מודולריים שיאפשרו משחק עם מיקומם ועם גודלם בהתאם לצרכים המשתנים לאורך השנים. כמו כן, רצוי להציב את הריהוט בהיקפו של החדר ולהשאיר את מרכז החלל פנוי ליצירת תחושת מרחב.

כל חפציה האישיים של עלמה סודרו בצורה נעימה על המדפים (צילום: בועז לביא)
כל חפציה האישיים של עלמה סודרו בצורה נעימה על המדפים (צילום: בועז לביא)

המעצבת קרן יצחק עם טיפים לעיצוב רהיט קיים

1. רצוי לבחור נושא האהוב על ילדכם (עולם הפיות,עולם המים וכדומה) ולפיו לעצב את החדר.

2. הביאו בחשבון את גודל הרהיט. אם הרהיט גדול, הצבע שבחרתם לו יהיה הצבע הדומיננטי בחדר.

3. אם הרהיט מצופה בפורמייקה או בכל ציפוי אחר שאינכם מזהים, צבעו אותו תחילה בשתי שכבות של צבע יסוד על בסיס מים (הקפידו על צביעה בצבעי מים הידידותיים למשתמש, כולל לכה בסוף).

4. אם ברצונכם לצבוע רהיט ולהחליף בו ידיות, בחרו את הידיות המועדפות עליכם טרם הצביעה. כך, אם הידיות אינן מתאימות לרהיט שלכם, תוכלו לקדוח חורים חדשים ולמלא בשפכטל את החורים הישנים.

5. אלמנטים קישוטיים כמו עיטורי שבלונות, קרניזים או מדבקות מעוצבות ישדרגו את הרהיט שלכם ויוסיפו לו עניין.

6. אל תתפשרו על כלי עבודה איכותיים, נוחים ומתאימים (כמו רולר ומברשת), שהשפעתם על התוצאה הסופית מכרעת.

הכתבה התפרסמה באתר ifeel גיליון אוגוסט של מגזין "נישה"

לקבלת גליון דיגיטלי במתנה לגולשי xnet לחצו כאן

ואיך מעצבים את חדר הילדים המושלם? רונית כפיר עם רעיונות מרתקים