דוקלנדס (Docklands) הוא אזור השוכן בסמוך לשפך נהר היארה, בצמוד למרכז העסקים של מלבורן. במשך שנים היה האזור נטוש ופרוץ לרוחות המפרץ, ורק לאחרונה הוא רואה צמיחה מאסיבית של מגדלי משרדים, קומפלקסים מפוארים למגורים ומקומות בילוי לרוב. על כל אלה ועוד אני אפרט בפוסט הבא, או בזה שאחריו, אז stay tuned. בינתיים, נתחיל בתמונות הבאות:

אני רוצה לספר לכם על שיתוף פעולה שנעשה כאן בין סטודנטים שנה ב' ו-ד' של הפקולטה לאדריכלות באוניברסיטת מונאש, לבין "גרימשו אדריכלים" ומשרד Rintala Eggertsson הנורווגי. זהו שיתוף פעולה שנועד לקדם את האזור, להביא מבקרים וליצור מקומות בעלי עניין מגוון.

"אור הים" (sealight) הוא ביתן זמני, שנבנה מקורות עץ ממוחזר לאורך טיילת המפרץ שבדוקלנדס. הביתן מורכב משני חלקים, האחד אופקי והשני אנכי. הראשון נועד לצפייה בשמים, והשני להתבוננות במים.

למרות היותם עצמאיים ועומדים בזכות עצמם, שני חלקי הביתן משדרים המשכיות ומזמינים מעבר בין האחד לשני. הם ממקדים את הראייה במסגרת ספציפית של הנוף, אבל בו בזמן מאפשרים עשרות מבטים נוספים, בינות קורות העץ.

כמו כל פרוייקט אדריכלי מסוג זה, גם כאן העסק מלווה במעט התפלספות, בתיאורים מרנינים ובתיאוריות לרוב המגבות את המעשה. כך, למשל, מסבירים הסטודנטים ש"בחירת החומרים (לוחות עץ ממוחזר) מגבירה את תופעות הטבע של ים ושמים, תוך מתן משקל-נגד בהיקף ובחוויה לסביבה העירונית הקרובה".

"ביתן Sealight תוכנן כמקום מפגש, מקלט ממזג האוויר או פשוט מקום בו ניתן לעצור ולהתבונן בזמן החולף".

צילומים באדיבות www.garyannettphotography.com