לכבוד הפיכתו של מלון שרתון מוריה פלאזה הוותיק בתל אביב למלון הרודס הזעיק דוד פתאל, הבעלים, את יואב איגרא - איש עסקים ואדריכל, ומי שתכנן את מלון הרודס באילת, אחד המלונות המקוריים והיוקרתיים בעיר הדרומית.

לשיפוץ ניגש איגרא עם רעיון מגובש: להחיות בין כתלי המלון משהו מתל-אביב של שנות השלושים של המאה הקודמת. "מצאתי צילום ישן של הורי", הוא מספר, "שבו הם נראים עומדים בגבם לים בחוף תל אביב. השנה היא 1934, הם לבושים בלבן, ליד אמי אשה מסתורית במגבעת שעם. ואז היתה לי הארה - זה יהיה הקונספט: תל אביב הקטנה".

מדרך היישום קשה להתעלם. את הלובי חוצה שדרת עצי פלסטיק עם צמרת ירוקה כהה. העצים נושקים לתקרה צבועה בתכלת שמיים, שמתחתיה מרחפים מוביילים של שחפים עשויים עץ. בקצה הלובי, ליד קיר הזכוכית הענק שפונה אל הים, פסנתר כנף מרשים, ומאחורי דלפק הקבלה צילום ענק בשחור-לבן, של בריכת גורדון המיתולוגית בגרסת 1937.

ברוח התקופה המנדטורית, העובדים לבושים מדים צחורים, השוער חובש כובע שעם, והשילוט במלון מעוצב בסגנון השלטים וכותרות העיתונים מימי טרום המדינה. במסדרונות מרצפות מצוירות שהוזמנו במיוחד, וכל קומה מתקשטת ברצפות בצבע אחר. "מלבד היופי", אומר איגרא, "זה מקל על האורחים להתמצא".

משני צדי שדירת העצים רצפה בשחור-לבן, בלובי בר עץ עם כסאות גבוהים מפוספסים ובצד פינת ישיבה מזמינה עם כורסאות תוצרת תורכיה בשלל דוגמאות - פסים, פרחים ומשבצות. צילומים בשחור- לבן מעטרים גם את מסעדת "תנוב'לה" משובצת המפות, ואת 330 חדרי המלון. לקיר המסעדה צמודה ספרייה שעל מדפיה מכונת כתיבה ישנה, רדיו מימי קום המדינה וספרים על תל אביב.

מעל המדרגות לחדר האוכל תלויות מנורות זכוכית יפהפיות בצבעי לבן וצהוב-כתום, שהוזמנו במיוחד בוונציה, ואת חדר האוכל מקשטים עצי תפוזים עצומים מפלסטיק – תוצרת סין. הכסאות סביב השולחנות העגולים מרופדים בגוני פסטל, חלקם פרחוניים, אחרים בפסים, מה שמעניק לחדר מראה צעיר ועליז. על פרגולות מטפסים ירוקים מפלסטיק, והפלסטיק מככב גם במרפסות החדרים, בדמות דשא סינתטי וכסאות פשוטים. למיטות הוצמדו ארגזי מסעות בצבע בז' (גם הם תוצרת סין).

"כל העולם במה"

80 מיליון שקלים הושקעו בשיפוץ, ואיגרא מודע היטב לביקורת על העיצוב. "הרבה הרימו גבה בעניין הפלסטיק, אמרו שזה קיטש. אז מה? מי שרוצה למשש

באחד החדרים. ערבוב סגנונות (צילום: אמית הרמן)
באחד החדרים. ערבוב סגנונות (צילום: אמית הרמן)

את עצי הפלסטיק והעלים מוזמן, אני לא מפחד מקיטש. בעיניי כל העולם במה, גם במלונות שאני מעצב. לא היה פשוט להסביר את הקונספט לשאר המעורבים בעשייה, כי מודדים אותי באמות מידה של 'עכשווי'. אני לא 'עכשוויסט', בטח לא במלון הזה".

על מה ויתרת?

"שורה ארוכה של ויתורים, בגלל אילוצי הזמן - שיפצנו את המלון בארבעה חודשים. החלום שלי היה להעמיד כאן סצנות מימי תל אביב הקטנה, עם בובות. זה לא יצא ברמה ובמינון שרציתי, נאלצתי להסתפק רק בכמה בובות, שעומדות פה ושם".

חרטות?

"עצי התפוזים בחדר האוכל גבוהים מדי. ואני לא אוהב את הצבע, הכחול מדי לטעמי, של השלטים שתלויים במסדרונות".

כאן ועכשיו. הנוף מאחד החלונות (צילום: אמית הרמן)
כאן ועכשיו. הנוף מאחד החלונות (צילום: אמית הרמן)

על מה לא ויתרת?

"על האקלקטיות. אני אוהב עירוב של סגנונות. בעיני הערבובייה של כל מה ששמתי במלון - הרצפות המצוירות במסדרונות, העצים, המנורות, הכורסאות השונות - כל מה שאולי המבקרים יפסלו - זה כמו החיים. אני מערבב בלי פחדים. כשקראו לי לעצב את המלון, קראו לי בגלל שאני אחר. אני לא בעד סימטריה".

הביקורת

מבחן הים: היושבים בלובי לא כל כך רואים אותו. נכון שיש קיר זכוכית ענק, אבל מפינות הישיבה צריך לעקם את הצוואר כדי להציץ בו.

נוחות: המיטות והספות נוחות מאוד. כסאות המסעדה לא. כסאות הפלסטיק במרפסת זועקים שדרוג. ומי צריך דשא מלאכותי?

מגבות: סופגות.

מחירים:

חדרי "דלוקס" – 1,090 שקלים ללילה.

חדרי "אקזקיוטיב" – 1,345 שקלים ללילה.

חדרי "קלאב" - 1,550 שקלים ללילה.

סוויטה – 2,220 שקלים ללילה.

המחירים כוללים ארוחת בוקר, ותקפים לכל ימות השבוע.

להזמנות: 03-5110050, או באתר המלון.

עוד בתי מלון חדשים:

מלון ווסט בחוף הצוק

מלון מרינה, כיכר אתרים

מלון ממילא, ירושלים

מלון בראשית, מצפה רמון

ב-6 ליוני יעלה ערוץ "החיים הטובים" (מבית ענני תקשורת) סדרת דוקו ריאליטי חדשה, המתעדת את השיפוץ במלון הרודס. יוצרי הסדרה ליוו במשך ארבעה חודשים את המעצבים ותהליך העבודה, ותיעדו את רגעי המשבר, הלחץ וההתרגשות, עד ליום הפתיחה. Xnet מגיש הצצה ראשונה לסדרה "פרויקט חמישה כוכבים", למעלה בראש העמוד.