לוחמות הצדק: עורכות דין מנצחות מספרות על השליחות בעבודתן

לרגל השנה החדשה, פרויקט מיוחד עם 8 עורכות דין מובילות, המספרות על נוסחתן האישית לקריירה משגשגת וחיים מאושרים! והפעם: מוריה קהלני

עו"ד מוריה קהלני, עוסקת בתחום הפלילי ודיני התעבורה. "״לוחמת צדק, היא זו שמאמינה בקיומו של חוסר צדק ולא מתביישת לומר זאת, היא תזעק את האמת שלה"  (צילום: דניאל אוחנה)
עו"ד מוריה קהלני, עוסקת בתחום הפלילי ודיני התעבורה. "״לוחמת צדק, היא זו שמאמינה בקיומו של חוסר צדק ולא מתביישת לומר זאת, היא תזעק את האמת שלה" (צילום: דניאל אוחנה)

מוריה קהלני, בעלת משרד עורכי דין, בתחום המשפט הפלילי ותחום דיני התעבורה

 

 

מעט עלייך ואודות הכשרתך המקצועית?

״עו"ד מוריה קהלני, נשואה לאלמוג ואם ליהונתן דוד, מתגוררת באחוזת ברק, יישוב קהילתי בצפון הארץ. עורכת דין במקצועי, בעלת תואר ראשון ושני במשפטים ( LL.B ו-L.M ) ותואר ראשון במדעי המדינה. חברה בוועדה הפלילית ובוועדת התעבורה של לשכת עורכי הדין, בעלת משרד בוטיק בתחום המשפט הפלילי ודיני התעבורה, בעפולה״.

 

כבעלת משרד עורכי דין המוביל בתחום המשפט הפלילי ודיני התעבורה, מדוע בחרת דוקא בתחום זה?

״מה אעשה כשאהיה גדולה לא הייתה שאלה שהטרידה אותי בילדותי, גדלתי עם אב שוטר ואם מהנדסת חשמל מגיל צעיר ידעתי שביום מן הימים אלבש מדים כחולים, ואכן כך היה, נישאתי לשוטר ולאחר סיום לימודי המשפטים, התגייסתי למח׳ התביעות במשטרת ישראל. היה לי ברור שאת מפעל חיי לא אקים במשטרה והחלטתי לצאת לדרך עצמאית, בה למילה 'צדק' תהיה משמעות אמיתית ולא מתיימרת, לצערי המציאות לא תמיד משקפת את האמת.

בחברה הישראלית יש לא מעט אנשים נורמטיבים ללא עבר פלילי שמסתבכים בפלילים, אני בוררת את לקוחותיי ומייצגת אנשים נורמטיביים שמעדו, הסתבכו או נפלו קורבן, וצריכים ייצוג משפטי״.

 

מהו היתרון הבולט, המבדל אותך ממתחרייך?

״באתי מתוך המערכת, אני מבינה כיצד התובע בוחן ראיות, אלו שיקולים והנחיות פנימיים מנחים אותו, לאלו אילוצים מערכתיים הוא כפוף, ובעיקר מה ישכנע אותו ללכת בכיוון שייטיב עם הלקוח שלי״.

 

כלוחמת צדק, מהי הגדרתך למושג לוחמת צדק?

״לוחמת צדק, היא זו שמאמינה בקיומו של חוסר צדק ולא מתביישת לומר זאת, היא תזעק את האמת שלה גם לאוזניים ערלות, היא תעשה כל שבכוחה להוציאו לאור גם אם לשם כך תצא מאיזור הנוחות, היא לא מאבדת תקווה... ויודעת שעולם כמנהגו נוהג וגם אם לעיתים הוא מתמהמה בסוף הצדק מגיע... ״.

 

לקוח שנמצא ברגע הלא פשוט הזה בחייו, מה עליו לדעת? איך בוחרים איש מקצוע?

״ההליך הפלילי ארוך, אינטנסיבי ומורכב. עו״ד פלילי בראש ובראשונה צריך להיות אנושי וסבלני הן לנאשם והן למשפחתו, הנאשם מבודד מהחברה, חירותו נשללה והוא במצב חוסר אונים מוחלט, עבורו עוה״ד הוא היחיד שבכוחו לגאולו מיסוריו. עו״ד 'טוב' הוא עו״ד שנוצר לך עימו: חיבור, כימיה ואמון הדדי, שמשרה עלייך תחושת ביטחון ושיציג בפניך תמונת מצב כנה לטוב ולרע, ללא התחייבויות לתוצאות״.

 

עד כמה חשוב בעינייך לתת יחס אישי ללקוחותייך?

״חשיבות עליונה. לא ניתן לנהל אסטרטגיית הגנה מוצלחת, ללא שיתוף פעולה מלא של הלקוח. מניסיוני, לקוח ישתף פעולה יותר, כאשר עו"ד מלווה אותו באופן אישי, והוא לא פוגש כל שבוע עו"ד אחר מטעם המשרד.אני דוגלת בטיפול אישי בכל לקוח, מתחילת ההליך ועד סופו, תוך הצגת תמונת מצב מלאה וכנה, ללא הבטחות שווא, תוך שיתוף הלקוח בקבלת ההחלטות בתיק״.

 

הישג משפטי שהינך גאה בו במיוחד?

״הייתה לקוחה שאת הטיפול בתיק של התחלתי לאחר שנעצרה עד תום הליכים, פגשתיה לראשונה במעצר, לאחר מספר משפטים בודדים, התרשמתי שהלקוחה סובלת מבעייה עלייה לא ידעתי להצביע. לפיכך, הזמנתי לה אבחון פרטי שתבצע במעצר. הלקוחה אובחנה על הרצף האוטיסטי, ומשם, הכל היסטוריה... אם מספר משפטים בודדים העלו בי ספק לכשרותה, וזאת ללא כל הסמכה או ידע קודם, היכן היו אנשי המקצוע שהחליפו עם הלקוחה הרבה יותר מילים״.

 

האם יש עוד חלומות שאת רוצה להגשים..

״במהלך לימודי התואר הראשון במשפטים השתתפתי במשלחת של סטודנטים למשפטים, לאו"ם, בג'נבה. זאת הייתה חוויה מעצימה, אני עדיין זוכרת את תחושת הגאווה, להיות שם ולהודות, פשוט להודות שיש לנו מדינה. אני מאמינה שבעתיד אפנה לדרך דיפלומטית , ומי יודע אולי אזכה לייצג את ישראל בגאווה, מעבר לים״.

 

אם לא הייתי עורכת דין, וודאי היית... ומדוע?

״הייתי עובדת עם נוער בסיכון, מאמינה שהמקום ממנו באנו מנתב את המקום אליו נלך".

 

בנימה אישית..

"תהיה השינוי, שאתה מייחל לעולם".

 

 

  • עורכת הפרויקט: שוש רוטנברג

 

 

 

 

הגליון החדש של לאשה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי ארבל, סגנון: ראובן כהן)
הגליון החדש של לאשה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי ארבל, סגנון: ראובן כהן)
 
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד