צילום: שי יחזקאל

האנטומיה של ההגנה: איך בכלל פועלת מערכת החיסון?

למה עולה לנו החום (ולמעשה גם עדיף לא להוריד אותו) איך פועלים תאי הדם הלבנים ומה הם תאי ההרג הטבעיים? כל מה שצריך לדעת היום על מערכת החיסון שלנו

תאי הדם הלבנים (הליקוציטים) הם החיילים הראשיים של מערכת החיסון במלחמה בזיהומים (צילום: Shutterstock)
תאי הדם הלבנים (הליקוציטים) הם החיילים הראשיים של מערכת החיסון במלחמה בזיהומים (צילום: Shutterstock)

מערכת החיסון שלנו מורכבת ממיליארדי תאים המתרוצצים בגופנו ומנהלים מלחמה מתוחכמת, מורכבת ואכזרית בפולשים זרים - חיידקים, נגיפים, פטריות ושאר מזיקים. למדע עדיין לא ברור לחלוטין כיצד היא עובדת ואיך אפשר להשתמש בכוחותיה כדי לרפא מחלות שעדיין מאיימות עלינו. לפניכם כמה עובדות עליה ועל דרכי פעולתה:

 

1. העור הוא קו ההגנה הראשון של מערכת החיסון נגד פולשים זרים. הוא מספק מחסום פיזי וגם מפריש חומצות שומן ואנזימים שמחסלים חיידקים ונגיפים בלתי רצויים.

 

2. הריר הוא חלק ממערכת החיסון. הוא מכסה את קרומי מערכת הנשימה, העיכול והכליות, לוכד חלקיקים זרים ומפריש אותם החוצה מהגוף.

 

3. תאי הדם הלבנים (הליקוציטים) הם החיילים הראשיים של מערכת החיסון במלחמה בזיהומים. הלימפוציטים הם תת סוג של תאי הדם הלבנים והם מתחלקים לשני סוגים: תאי B, שאחראים על הפרשת נוגדנים המנטרלים פולשים זרים, ותאי T, שתוקפים והורסים ישירות את הפולשים.

 

4. לפני כ-40 שנה התגלה לראשונה אחד ממוקדי הכוח העיקריים של מערכת החיסון: "תאי ההרג הטבעיים" – Natural killers. תאים אלה, המכונים בקצרה NK, תוקפים תאים בגוף שאליהם פלש גורם זר. הם נצמדים לתא הנגוע וכשהוא מתחיל להתחלק הם מפרישים לתוכו אנזימים שמונעים את המשך החלוקה וגורמים למותו של התא שמאיים על בריאות הגוף.

 

5. המקרופאג' (תא בולען) הוא עוד כלי רב עוצמה של מערכת החיסון. המקרופאג' בולע חיידקים ונגיפים ומגביר את זרימת הדם לאזור הפגוע. התוצאה היא אזור דלקתי מפריש נוזל, הגורם לאודם, נפיחות וכאב. להגברת זרימת הדם יש סיבה טובה: היא נועדה להזעיק למקום האירוע תאים נוספים של מערכת החיסון כדי להילחם בפולשים הזרים.

 

6. העלאת חום הגוף היא פעולה שמבצעת מערכת החיסון כדי לגרום לכך שחיידקים מסוימים לא יוכלו להתקיים. העלאת החום נוצרת על ידי המקרופאג'ים, שמפרישים מתווכים הנקראים "אינטרלוקינים" – הם מעלים את חום הגוף וגם מפרישים חלבונים מהכבד שתוקפים פולשים זרים. לכן הורדת החום מפריעה למעשה למערכת החיסון לפעול.

 

מחקר: צום של שלושה ימים מחדש את מערכת החיסון >>>

 

ייעוץ מקצועי: פרופ' מיכל שוורץ, חוקרת במחלקה לנוירוביולוגיה במכון ויצמן; ד"ר מיכאל ויינפאס, רופא מומחה לרפואת המשפחה והרבליסט קליני; ד"ר מינה פארן, חוקרת ומומחית לצמחי מרפא; אייל שפרינגר, אחראי תחום תזונה אינטגרטיבית ביחידה לרפואה משולבת משלימה למטופל האונקולוגי במרכז הרפואי תל אביב (איכילוב); ד"ר אסתר גלילי, מומחית ברפואת המשפחה ומנהלת המרכז לבריאות התא.

 

הקליקו בחזרה לפרויקט
הקליקו בחזרה לפרויקט

 

 

הגיליון החדש של מגזין מנטה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי יחזקאל)
הגיליון החדש של מגזין מנטה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי יחזקאל)
 
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד