די לאנטי אייג'ינג: הלן מירן ומגזין Allure קוראים למהפכה

המרדף אחר הנעורים הפך לחלק בלתי נפרד מעולם הזוהר, אך כעת מופיעים ניצנים לתנועת נגד: "הזדקנות היא לא דבר שצריך להילחם בו, כמו שימוש באנטי וירוס"

איתי יעקב

|

20.08.17 | 14:03

הלן מירן. "גיל הוא רק מספר, ומתמטיקה מעולם לא היתה הקטע שלי" (צילום: Gettyimages)
הלן מירן. "גיל הוא רק מספר, ומתמטיקה מעולם לא היתה הקטע שלי" (צילום: Gettyimages)
העולם לא שייך רק לצעירות. לורן האטון בתצוגה של בוטגה ונטה (צילום: Gettyimages)
העולם לא שייך רק לצעירות. לורן האטון בתצוגה של בוטגה ונטה (צילום: Gettyimages)

גיליונות ספטמבר המגיעים כעת אל דוכני העיתונים מציגים שלל פנים צעירות ומתוחות של כוכבות בשנות ה-20 לחייהן, כמו השחקנית ג'ניפר לורנס, 27, והזמרות מיילי סיירוס, 24, וסלינה גומז, 25 – הצהרה של עורכי המגזינים כי מעיין הנעורים הוא אכן בריכה שכולם רוצים להשתכשך בה. לעומת זאת, שער מגזין הנשים והאופנה Allure שנחשף בסוף השבוע, מנסה לנצל את כוחו של גיליון ספטמבר, החשוב ביותר בשנה, לשינוי השיח החברתי בנושא אנטי אייג'ינג (עיכוב תהליך ההזדקנות).

 

על שער המגזין מופיעה השחקנית הבריטית הלן מירן בת ה-72 במבט מצועף ומלא קמטי הבעה שהרוויחה ביושר, כשהיא לבושה שמלה לבנה. יד של צעיר מקועקע הלבוש בחולצת טי שחורה חובקת אותה מאחור, סמל של נעורים נצחיים שהיא הודפת מעליה.

 

"אנחנו ב-Allure החלטנו להפסיק להשתמש במונח 'אנטי אייג'ינג'". הלן מירן על שער המגזין (צילום: Scott Trindle)
  "אנחנו ב-Allure החלטנו להפסיק להשתמש במונח 'אנטי אייג'ינג'". הלן מירן על שער המגזין(צילום: Scott Trindle)

    

  את המסר הוויזואלי הזה חיזקה עורכת המגזין מישל לי בכותרת שאי אפשר לפספס: "הסוף לאנטי אייג'ינג: הקריאה שלנו לתעשייה". כאשר לי, לשעבר עורכת מגזין הצעירות Nylon, מתייחסת ל"תעשייה", היא לא פונה רק לענף האופנה, אלא בראש ובראשונה להוליווד – המקום שבו שחקניות מבוגרות זוכות בפחות ופחות תפקידים, ונאבקות לשמר את המראה הצעיר על ידי ניתוחים פלסטיים וטיפולים קוסמטיים. לשחקנית הדי לאמאר זה עלה באיבוד תווי פניה היפים והסתגרות בבית, ואילו כוכבות כמו ג'יין פונדה, סוזן סרנדון וניקול קידמן עומדות לא אחת בפני ביקורת על המסר שהן מעבירות לנשים. קידמן אף ניסתה להתנער מהתדמית של בובת שעווה מרובת בוטוקס השבוע, כשאמרה למגזין האוסטרלי TV Week: "אני שמחה להיות מסוגלת לומר שאני בת 50. זה לא משהו שאני מנסה להסתיר".

   

  עוד בערוץ האופנה

   

  "אני שמחה להיות מסוגלת לומר שאני בת 50. זה לא משהו שאני מנסה להסתיר". ניקול קידמן (צילום: Gettyimages)
   "אני שמחה להיות מסוגלת לומר שאני בת 50. זה לא משהו שאני מנסה להסתיר". ניקול קידמן(צילום: Gettyimages)

    

   הבחירה של לי לנפץ את חומת השתיקה סביב גילנות בענף האופנה והבידור היא מבורכת, וכפי שהיא כותבת במאמר השער של המגזין, השינוי חייב להתחיל בשפה. "כאשר אנחנו מדברים על אישה, אנשים נוטים להוסיף משפטים כמו 'היא נראית נהדר לגילה' או 'היא יפה לאישה מבוגרת'. בפעם הבאה עצרו את עצמכם ופשוט שקלו מה יקרה אם רק תגידו 'היא נראית נהדר'", כותבת לי. "אנחנו ב-Allure החלטנו להפסיק להשתמש במונח אנטי אייג'ינג. השימוש במונח הזה מחזק בעדינות את המסר כי הזדקנות היא תופעה שאנחנו צריכות להילחם בה, כמו שימוש בתרופות נגד חרדה, אנטי וירוס או תרסיס נגד פטריות. אני לא הולכת לשקר ולומר שהזדקנות היא בהכרח דבר נהדר. גיל 80 הוא אחר מגיל 18, אבל אנחנו צריכות להפסיק להסתכל על החיים שלנו כמו גבעה שממנה אנחנו מתדרדרות אחרי גיל 35".

    

   החיים לא נגמרים בגיל 35, וטוב שכך. דיאן קיטון (צילום: Gettyimages)
    החיים לא נגמרים בגיל 35, וטוב שכך. דיאן קיטון(צילום: Gettyimages)

     

    הרצון להוציא מהלקסיקון את המונח אנטי אייג'ינג אינו רק שיח בין נשים, אלא גם שיח כלכלי, חברתי ופוליטי. ענף הקוסמטיקה נשען על מיתוס שימור הנעורים, ובשוק קיימים מוצרים רבים המבטיחים לעכב את תהליכי ההזדקנות. ניסיון לפגוע ברווחים של אותם עסקים עלול לפגוע גם במפרסמים של המגזין, ויש להניח כי העורכת הצעירה תמצא את עצמה מתמודדת עם לא מעט ריקושטים מכיוונם.

     

    "הצעתי להם לוותר על המושג אנטי אייג'ינג, כי נשים יודעות שהן מזדקנות". הלן מירן (צילום: Gettyimages)
     "הצעתי להם לוותר על המושג אנטי אייג'ינג, כי נשים יודעות שהן מזדקנות". הלן מירן(צילום: Gettyimages)

      

     בתוך כך, כוכבת השער הלן מירן, שצולמה במראה טבעי כשלצדה הכיתוב "גיל הוא רק מספר, ומתמטיקה מעולם לא היתה הקטע שלי", מייצרת מסר כפול עבור הקוראות, שכן היא משמשת גם כפנים של סדרת Age Perfect מבית לוריאל המיועדת לנשים מגיל 60 ומעלה. הסדרה אומנם לא כוללת את התווית "אנטי אייג'ינג", אך באותיות הקטנות באתר החברה אפשר למצוא את המשפט הבא: "נגד מראה רפוי ונגד קמטים". בראיון ל-Allure סיפרה מירן כי הסכימה להשתתף בקמפיין בתנאים שלה: "הצעתי להם לוותר על המושג אנטי אייג'ינג, כי נשים יודעות שהן מזדקנות ורק רוצות להיראות ולהרגיש נהדר על בסיס יומי".

      

     עכשיו נותר להמתין ולראות האם השער הזה יעלה אבק בארכיון המגזין, או יוביל מהפכה שאליה יצטרפו מגזינים משפיעים נוספים.

      

     _______________________________________________________

      

     ואיך נראית הבת של מלכת היופי ספיר קופמן, שמתחילה לדגמן?

     הכירו את נועה פפושדו. לחצו על התמונה לכתבה המלאה (צילום: רונן פדידה)
     הכירו את נועה פפושדו. לחצו על התמונה לכתבה המלאה (צילום: רונן פדידה)

      

      

      
     הצג:
     אזהרה:
     פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד