עייף, מסתגר, מפהק: לבארון טראמפ קשה להיות הבן הראשון של אמריקה

בנו הקטן (11) של נשיא ארה"ב מתואר כ"נחוש, חכם ודעתן", אבל התכונות האלה כנראה לא עוזרות לו להסתגל למעמדו החדש. צ'לסי קלינטון כבר נחלצה לעזרתו

בן עופר

|

15.08.17 | 03:11

בארון טראמפ יום לפני שאביו הושבע לנשיא. "הוא לא ילד של טרנינגים", אמרה אמו. "לא מפריע לו ללבוש חליפות" (צילום: GettyImages)
בארון טראמפ יום לפני שאביו הושבע לנשיא. "הוא לא ילד של טרנינגים", אמרה אמו. "לא מפריע לו ללבוש חליפות" (צילום: GettyImages)
עם אביו. "יודע בדיוק מה הוא רוצה" (צילום: GettyImages)
עם אביו. "יודע בדיוק מה הוא רוצה" (צילום: GettyImages)
בארון טראמפ, השנים הראשונות. "מגיע לו מה שמגיע לכל ילד - להיות ילד", כתבה צ'לסי קלינטון (צילום: GettyImages)
בארון טראמפ, השנים הראשונות. "מגיע לו מה שמגיע לכל ילד - להיות ילד", כתבה צ'לסי קלינטון (צילום: GettyImages)
עם אבא ואמא. האם הוא באמת יוכל לגדול עכשיו כמו ילד רגיל? (צילום: GettyImages)
עם אבא ואמא. האם הוא באמת יוכל לגדול עכשיו כמו ילד רגיל? (צילום: GettyImages)
בארון טראמפ בגיל שלוש, בידיו של אחיו דונלד ג'וניור ועם אמו מלניה (שנייה מימין), אחיו אריק (ראשון מימין) ואחותו איוונקה (צילום: GettyImages)
בארון טראמפ בגיל שלוש, בידיו של אחיו דונלד ג'וניור ועם אמו מלניה (שנייה מימין), אחיו אריק (ראשון מימין) ואחותו איוונקה (צילום: GettyImages)

לנשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, יש חמישה ילדים משלוש נשים: דונלד ג'וניור (39), איוונקה (35) ואריק (33) – ילדיו מאשתו הראשונה, איוונה טראמפ; טיפאני (23) – בתו מאשתו השנייה, מרלה מייפלס; ובארון (11) – בנו מאשתו הנוכחית, הגברת הראשונה של אמריקה, מלניה טראמפ. איוונקה טראמפ נראית כמי שהונדסה לתפקיד הבת הראשונה מינקות: היא זוכה לבולטות תקשורתית ולזמן מסך רב שמותיר את יתר הילדים הבוגרים מאחור. הבן הצעיר, בארון, זוכה גם הוא לתשומת לב רבה, אבל לא בזכות מעורבות יוצאת דופן שהוא מפגין בענייני הבית הלבן, אלא בשל התנהגות יוצאת דופן מול המצלמות.

 

>> בואו לעמוד של Xnet בפייסבוק וקבלו את כל העדכונים והכתבות

 

עוד בערוץ אנשים:

 

 

זה בא לידי ביטוי במיוחד ב-21 בינואר, היום שבו הושבע אביו לנשיאות. הבן הצעיר במשפחת טראמפ גנב את ההצגה כשהתנהג כמו שילדים מתנהגים בדרך כלל - בכנות. תמונות שהועלו לרשתות החברתיות הנציחו אותו מפהק, משועמם, נע במקומו, רועד מקור, ננזף על ידי אמו. בהמשך היום הארוך תפסו אותו המצלמות משחק עם אחיינו התינוק, תיאודור, הבן הקטן של איוונקה טראמפ, בזמן שאביו חתם על צווים נשיאותיים. היו שלא ראו את ההתנהגות הזו בעין יפה, וכבר פשטו שמועות שטענו כי בן הזקונים של נשיא ארצות הברית נמצא על הספקטרום האוטיסטי. לשמועות הללו לא ניתנה שום התייחסות רשמית, ורבים ביקרו בחריפות את עצם קיומן, אבל טראמפ הצעיר הועמד לפתע במרכזה של תשומת הלב הציבורית, ובעקבות זאת נפתח סביבו דיון תקשורתי נרחב.

 

צפו ברגעים המביכים של בארון טראמפ:

 

 

דונלד הקטן

 

בארון טראמפ, שנולד ב-20 במארס 2006, הוא הילד הראשון ממין זכר שגר בבית הלבן מאז ג'ון קנדי ג'וניור המנוח, ששהה שם בראשית שנות ה-60. עד שעבר לוושינגטון, גדל בדירה עמוסת קישוטי זהב במגדל טראמפ במנהטן, שם הייתה לו קומה שלמה משלו, כולל "סלון משלו" כפי שתיארה בעבר אמו. הוא גר שם עד יוני האחרון, חמישה חודשים אחרי שאביו נכנס לתפקיד; רק אז עבר עם אמו לוושינגטון. ההערכה היא שהמעבר המאוחר נבע מרצון של הוריו שיסיים את שנת הלימודים בבית הספר היוקרתי קולומביה במנהטן. בשנת הלימודים הבאה הוא אמור ללמוד בבית הספר סנט אנדרוז אפיסקופל שבמדינת מרילנד, ששכר הלימוד השנתי בו הוא 38,590 דולר.

 

טראמפ הצעיר מדבר אנגלית וסלובנית – השפה שבה הוא מתקשר עם הסבא והסבתא מצד אמו - ומתיאורים שנתנה האם בראיונות, נראה כי מדובר בילד שמצד אחד נהנה ממה שכל ילד בגילו אוהב, כמו לשחק עם אביו בלגו, ומצד שני מנהל אורח חיים ייחודי: הוא אוהב גולף, מתהדר בחליפות ותמיד מסורק למשעי – וכך היה גם לפני שאביו החל לצעוד לכיוון הבית הלבן. בראיון לאי-בי-סי לפני ארבע שנים אמרה עליו אמו: "הוא לא ילד של טרנינגים. לא מפריע לו ללבוש חליפות. הוא גם אוהב לשים עניבות מדי פעם, כמו אביו". בהזדמנות אחרת אמרה מלניה טראמפ: "הוא ילד מאוד נחוש, מיוחד וחכם. הוא עצמאי, דעתן ויודע בדיוק מה הוא רוצה. לעתים אני מכנה אותו 'דונלד הקטן'. במראה החיצוני הוא תערובת של שנינו, אבל בכל הנוגע לאישיות, הוא דונלד הקטן".

 

בשנות חייו הראשונות זכה לחשיפה תקשורתית מבוקרת שנשלטה על ידי הוריו וכללה שתי הופעות בתוכנית האירוח של אופרה ווינפרי (ב-2006, כתינוק, וכעבור חמש שנים, עם יתר בני המשפחה) והופעה בתוכנית הריאליטי שהנחה אביו, "המתמחה". כשהחל המרוץ לנשיאות של האב, הוחלט להוציא אותו אל מחוץ לאור הזרקורים, והוא נראה בפומבי שלוש פעמים בלבד במהלך כל הקמפיין. עכשיו, כשהוא הבן הראשון של ארצות הברית, מתקשים הוריו לשלוט בחשיפתו, ומתקשים עוד יותר לשלוט בתגובות שהיא מעוררת.

 

עם אמו מלניה. הופיע בפומבי שלוש פעמים בלבד במשך כל הקמפיין (צילום: GettyImages)
  עם אמו מלניה. הופיע בפומבי שלוש פעמים בלבד במשך כל הקמפיין(צילום: GettyImages)

   

  תנו לגדול בשקט

   

  דונלד טראמפ אמנם הגדיר מחדש רבות מהנורמות הנהוגות בפוליטיקה האמריקאית, אבל חלק גדול מהעיתונאים עדיין שומרים אמונים לנורמה הוותיקה שלפיה ילדים הם מחוץ לתחום: לדעתם, נכון וראוי לבקר את הפוליטיקאי ואת ילדיו הבוגרים כשזה רלוונטי, אבל לילדים צעירים צריך להניח ולאפשר להם לגדול בשקט.

   

  מי שחשבה אחרת הייתה קייטי ריץ', אחת הכותבות של תוכנית הסאטירה המצליחה "סאטרדיי נייט לייב". בעבר היא כיוונה חיצי ביקורת רבים לעברו של טראמפ, ובינואר האחרון הושעתה מהתוכנית אחרי שצייצה בטוויטר בדיחה על בנו הקטן. "בארון יהיה הראשון במדינה שיבצע טבח בבית ספר למרות שהוא לומד בבית", כתבה. ריץ' התייחסה לכך שחלק גדול מאירועי הירי בארצות הברית מבוצעים על ידי גברים עם בעיות נפשיות, וכן לעובדה שטראמפ הצעיר הולך לבית ספר פרטי סגור, שאיש מעולם לא ראה אותו נכנס אליו או יוצא ממנו. זמן קצר לאחר שהעלתה את הציוץ, היא הסירה אותו ואף פרסמה התנצלות. "אני מצטערת מעומק הלב על הציוץ חסר הרגישות", כתבה. "אני מתחרטת באופן עמוק על מעשיי ועל המילים הפוגעניות שבהן השתמשתי. אין לכך כל הצדקה, ואני מאוד מתנצלת".

   

  בעבר נכללו ב"סאטרדיי נייט לייב" מערכונים על איימי קרטר, בתו של הנשיא ג'ימי קרטר, בעודה בת תשע, וגם על צ'לסי קלינטון בהיותה ילדה. כשהייתה קלינטון בת 12, ספגה אמירות מעליבות שהתייחסו למראה שלה מצד שדרן הרדיו ראש לימבו, והזעם הציבורי היה גדול. גם הפעם התגובות לא איחרו לבוא: עצומות שקראו לפיטוריה של ריץ' זכו לעשרות אלפי חתימות, ואנשי תקשורת רבים טענו שגיחוך על חשבון ילד בן 11 הוא מעשה נתעב. גם צ'לסי קלינטון, שהציוץ של ריץ' בוודאי עורר בה זיכרונות לא נעימים, התגייסה להגנת בנו של הנשיא וכתבה בפייסבוק: "לבארון טראמפ מגיע מה שמגיע לכל ילד – להיות ילד". תגובתה זכתה לאלפי שיתופים ברשת החברתית.

   

  אבל האם בארון טראמפ באמת יוכל לגדול כמו ילד רגיל? האם בעידן שבו הרשתות החברתיות נפוצות כל כך, וגם משמשות את אביו להתבטאויות בוטות, יש לו סיכוי לנהל חיים נורמליים, הרחק מהציוצים המעליבים והצילומים הפולשניים? ימים יגידו.

   

  _______________________________________________________

   

  איך נוצר הקשר בין דונלד טראמפ לזמרת הישראלית המיתולוגית? הקליקו על התמונה:

   

  "הוא אמר לבעלי: מה אתה הולך עם צעירות כאלה?" הקליקו על התמונה (רפרודוקציה: שאול גולן)
  "הוא אמר לבעלי: מה אתה הולך עם צעירות כאלה?" הקליקו על התמונה (רפרודוקציה: שאול גולן)

   

   
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד