ערן נוימן יהיה מנכ''ל מוזיאון ישראל, מחליף את ג'יימס סניידר

ראש בית הספר לאדריכלות באוניברסיטת תל אביב מקבל תפקיד ראשי בעולם התרבות הישראלי. המנכ''ל הקודם ימשיך בגיוסי תרומות ברחבי העולם

איתי כ"ץ

|

10.01.17 | 10:46

מוזיאון ישראל הוא מוסד התרבות המוביל, החזק והמתוקצב ביותר בישראל. לחצו על התצלום לסיור מקיף במוזיאון, מהאוויר ובתוכו (צילום: איתי סיקולסקי)
מוזיאון ישראל הוא מוסד התרבות המוביל, החזק והמתוקצב ביותר בישראל. לחצו על התצלום לסיור מקיף במוזיאון, מהאוויר ובתוכו (צילום: איתי סיקולסקי)

מוזיאון ישראל הודיע הבוקר (ג'), כי בחר מנכ''ל חדש: ד"ר ערן נוימן , המכהן כיום כראש בית הספר לאדריכלות באוניברסיטת תל אביב. נוימן (48) יחליף את ג'יימס סניידר, אחד המנהלים הוותיקים בתרבות הישראלית, שיסיים קדנציה בת 20 שנה.

 

 

בהודעת המוזיאון נמסר, כי מועצת המנהלים בראשות עו"ד יצחק מולכו אישרה את המינוי פה אחד, "לאחר תהליך חיפוש מעמיק שארך תשעה חודשים וכלל בדיקה של מועמדים רבים מהארץ ומחו"ל". נוימן ייכנס לתפקיד בפברואר. סניידר ימשיך לפעול מטעם אגודות הידידים של המוזיאון , בארצות הברית ובמדינות נוספות, לפיתוח קשרי המוזיאון ולפיתוח משאביו הכספיים.

 

ד''ר ערן נוימן. אדריכל, חוקר, מרצה, כותב ועכשיו מנכ''ל המוזיאון החשוב בישראל (צילום: אלי פוזנר, מוזיאון ישראל)
  ד''ר ערן נוימן. אדריכל, חוקר, מרצה, כותב ועכשיו מנכ''ל המוזיאון החשוב בישראל(צילום: אלי פוזנר, מוזיאון ישראל)

   

  מלבד תפקידו בראש בית הספר לאדריכלות בתל אביב, הקרוי וממומן מכספיו של דוד עזריאלי (שהלך לעולמו אשתקד), נוימן גם ייסד את "ארכיון עזריאלי לאדריכלות" במוזיאון תל אביב, ועמד בראשו. "ערן ניחן בתמהיל הנכון של ניסיון ניהולי, רקע אקדמי נרחב, סקרנות אינטלקטואלית וערכים חברתיים הדרושים כדי להוביל את מוזיאון ישראל אל העתיד", מצוטט בהודעה עו"ד מולכו. "הישגיו הולמים את החזון והתנופה המאפיינים את ההצלחה המתמשכת וההתפתחות המרשימה של מוזיאון ישראל".

   

  נוימן הוא בוגר המחלקה לאדריכלות בבצלאל והתוכנית לתיאוריה ולהיסטוריה של האדריכלות באוניברסיטת קליפורניה, לוס אנג'לס. הוא עסק במחקר על אדריכלות המנציחה את השואה, בהשפעת טכנולוגיות דיגיטליות על העיצוב האדריכלי, ואצר תערוכות כמו "פרפורמליזם: צורה ותוכן באדריכלות הדיגיטלית" (יחד עם יאשה גרובמן, מוזיאון תל אביב, 2008), "דוד ינאי: אדריכלות וגנטיקה" (מוזיאון תל אביב לאמנות, 2014), "מרכז הנגב: מברוטליזם לפוסט-מודרניזם" (ארכיון עזריאלי לאדריכלות, 2015), "נופי זיכרון: ליפא יהלום ודן צור" (יחד עם נורית ליזובסקי, ארכיון עזריאלי לאדריכלות, 2016), ו"ישראל בתצוגה: אקספו 67'" (ארכיון עזריאלי, פתיחה בחודש הבא). הוא גם פרסם ספרי תיאוריה והיסטוריה של האדריכלות, בין היתר על התחנה המרכזית החדשה בתל אביב.

   

  אחוזת הקבר של דוד ופולה בן גוריון, באדריכלות נוף של יהלום-צור. מסמכי המשרד נמצאים בארכיון עזריאלי, שנוימן ניהל (צילום: דן צור וליאור וולף אדריכלי נוף)
   אחוזת הקבר של דוד ופולה בן גוריון, באדריכלות נוף של יהלום-צור. מסמכי המשרד נמצאים בארכיון עזריאלי, שנוימן ניהל(צילום: דן צור וליאור וולף אדריכלי נוף)

    

   "כבוד גדול הוא לי להצטרף למוזיאון ישראל ברגע כל כך חשוב במסלול התפתחותו", מצוטט נוימן בהודעה. המוזיאון מתגאה כי תחת שרביטו של סניידר הוכפל מספר המבקרים, התרומות שגשגו לרמות חסרות תקדים, והמבנה הפיזי הועצם בעקבות השיפוץ המקיף שהסתיים ב-2010. "ערן הוא אדם היודע לגייס משאבים, ליצור שיתופי פעולה מועילים ולהוציא אל הפועל רעיונות חדשים ומרעננים", מצוטט המנכ''ל היוצא, שילווה את תהליך הקליטה של מחליפו. 

    

    
   הצג:
   אזהרה:
   פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד