צילום: שי יחזקאל

קרבות סכינים בצלחת: טבעונים נגד האדם הקדמון - מהו הטרנד המנצח?

מרגישים שכולם סביבכם הפכו לחובבי טופו או לחילופין לא מפסיקים לרדת על סטייקים? בואו לבדוק עד כמה הטרנדים הבולטים באמת בריאים והאם כדאי גם לכם לאמץ אחד

פליאו או טבעונות? הבחירה קשה (צילום: Shutterstock)
פליאו או טבעונות? הבחירה קשה (צילום: Shutterstock)
ואולי שייקים ירוקים הם בכלל התשובה? (צילום: Shutterstock)
ואולי שייקים ירוקים הם בכלל התשובה? (צילום: Shutterstock)

בשנת 1918 פרסמה רופאה אמריקאית בשם ד"ר לולו האנט פיטרס את ספר הדיאטה הראשון שהציג לעולם מונח חדש: "ספירת קלוריות". הספר הפך ללהיט היסטרי, ספירת קלוריות הפכה לטרנד רותח והטרנד הזה הפך בהמשך לחלק בלתי נפרד מעולם הדיאטות. מי שנולד לפני שנות ה-50 של המאה הקודמת יוכל ודאי להיזכר בדיאטות הטרנדיות של שנות ה-70 כמו דיאטת המלפפונים; ומי שהיה בוגר מספיק בשנות ה-80 יזכור אולי איך הסתפקנו בסטייק בלבד לצהריים ודחינו את אכילת התוספת הפחמימתית לערב - כי דיאטת "בברלי הילס" המליצה על הפרדה בין חלבונים לפחמימות.

 

"כל טרנד מביא איתו משהו חדש: תפיסת עולם, אידיאולוגיה, נארטיב", מספקת עמית גנור, דיאטנית ומנכ"לית עמותת הדיאטנים "עתיד", הסבר לתופעת הנהייה שלנו אחר טרנדים בריאותיים. "יש לי מטופלת שהתחילה אצלי טיפול ודשדשה. אחרי כמה זמן היא באה ואמרה 'החלטתי לעשות פליאו'. והפליאו עשה לה פלאים – הוא מילא אותה מוטיבציה והתלהבות והיא ירדה שבעה קילו. הפליאו למשל, מתחבר לנארטיב של האדם הקדמון".

 

אף שחיי האדם הקדמון היו רצופי סטרס ממשי של "הילחם וברח" הנארטיב שלו פורט על נימי הנוסטלגיה, על הכמיהה לעולם פשוט וטבעי יותר במציאות מסחרית וסינתטית. וכדי לחזור לחיים "פשוטים" יותר, אנו מסכימים לוותר לחלוטין על מזון מתועש, סוכר מעובד ופחמימות.

 

אפילו הטבעונות, שמתחילתה מוצגת לא כסוג של דיאטה אלא כתפיסה מוסרית של "בשר הוא רצח", הוסיפה לעצמה בשנים האחרונות נארטיב של קיימות ודאגה לסביבה, והיא מבטיחה לאנשים צורת אכילה המתאימה למוסריות סביבתית.

 

הטרנדים הכי בולטים בכושר - לאמץ או לנוח?

 

ואחרי שדיברנו על כל זה, זה הזמן לבדוק האם כדאי גם לכם לאמץ את הטרנדים הבריאותיים הבולטים ועד כמה הם באמת מקדמים את הבריאות שלנו.

 

טבעונים היזהרו מג'אנק פוד

זהו ללא ספק אחד הטרנדים הבולטים ביותר בחמש השנים האחרונות. אופרה וינפרי, ביל קלינטון וסנחאי ג'ופטה אימצו את דרך החיים הזו במהלך העשור האחרון וגם אצלנו יש לא מעט ידוענים שמחזיקים באג'נדה. מסעדות רבות בארץ ובעולם מציעות היום מנות טבעוניות, לא מעט מוצרים מתהדרים בלוגו של "ויגן פרנדלי" והרשת מוצפת במתכונים שמספקים תחליף טבעוני לחלב ולביצים. הטבעונים כידוע לא אוכלים שום מוצר שמקורו מהחי - בשר, דגים, ביצים, חלב וגם דבשׂ. את המקום הפנוי בצלחת הם אמורים למלא בטופו וסייטן, קטניות, ירקות ופירות, גרעינים ודגנים.

 

דיאטה טבעונית אינה מובילה בהכרח לתזונה בריאה יותר (צילום: Shutterstock)
  דיאטה טבעונית אינה מובילה בהכרח לתזונה בריאה יותר(צילום: Shutterstock)

   

  מתאים לי? לרוב המעבר לטבעונות יגרום לכם לאכול בריא יותר, אבל חשוב לזכור שדיאטה טבעונית אינה מובילה בהכרח לתזונה בריאה יותר. למעשה, טבעונים צריכים להקפיד מאוד על תזונתם ולאכול מזונות המספקים לגופם חלבון וברזל, שמצויים בשפע במזונות מהחי, אחרת הם עשויים לגלות שהם צורכים לא מעט ג'אנק.  "דיאטה טבעונית מאוזנת המבוססת על מזון צמחי מלא ומספקת את כל רכיבי התזונה החשובים, כולל חלבון, ברזל, אבץ וסידן - יכולה לספק שפע יתרונות בריאותיים", מסבירה נטלי שמש, תזונאית קלינית, "ואף קשורה לסיכון מופחת למחלות לב, סוכרת וסרטן ולאיזון שלהן. ההשלמה היחידה שנדרשת היא תוסף B12".

   

   

  האקדמיה לתזונה ודיאטה האמריקאית הצהירה כבר ב-2009 על בסיס סקירת מחקרים שתזונה צמחונית וטבעונית מאוזנת מתאימה לכל שלבי החיים - מינקות עד זקנה ומתאימה גם לספורטאים. עם זאת, לדברי איתמר ישועה, דיאטן קליני, ספורטאים וקשישים צריך לבחור בה בזהירות רבה. "האיכות התזונתית של החלבון מהצומח נמוכה מזו של החלבון מהחי", הוא מסביר. "ספורטאים שצריכים לבנות מסת שריר וקשישים שבאופן טבעי מאבדים מסת שריר, צריכים להיות מודעים לכך ולמנוע מחסור בחלבון. כמו כן, מאחר שפירות ופחמימות הן חלק נכבד מהתפריט הטבעוני, השמירה על איזון עלולה להיות מאתגרת גם עבור סוכרתיים".

   

  האם כדאי לחזור למערה

  דיאטת האדם הקדמון הייתה הדיאטה הכי מגוגלת בעולם בשלוש השנים האחרונות. הרעיון הוא לאכול מה שאכל האדם הקדמון לפני המהפכה החקלאית מתוך אמונה שזה המזון המותאם למין האנושי. יש לה כמה גרסאות אבל המשותף לכולן הוא ההימנעות ממזון מתועש (בלי מלח וסוכר), מחיטה וגם מתפוחי אדמה ובטטות (שפותחו מאוחר יותר בהיסטוריה) והתפריט מתבסס על בשר (גם שמן), אגוזים, ירקות וגם מוצרי חלב שמנים.

   

   

  האם אכן הרעיון של חזרה לתפריט המערות מועיל לנו? ובכן, ההורדה של הסוכר והמזון המתועש מבורכת מאיזו זווית שלא מסתכלים על זה. לגבי הבשר השמן, מחקרים מהשנים האחרונים ניקו מעט את שמו כשהראו שלכולסטרול במזון יש פחות השפעה על התחלואה מכפי שסברו. לדברי ישועה, יש אנשים שמצליחים לרזות באמצעות הדיאטה ובשנים האחרונות נמצאה גם תמיכה לכך שהיא מועילה לבעלי תסמונת מטבולית וסוכרתיים. "אך מדובר במחקרים קטנים וקצרי טווח, ולכן מוקדם לצאת במסקנות גורפות".

   

  הרעיון הוא לאכול מה שאכל האדם הקדמון לפני המהפכה החקלאית (צילום: Shutterstock)
   הרעיון הוא לאכול מה שאכל האדם הקדמון לפני המהפכה החקלאית (צילום: Shutterstock)

    

   מתאים לי? כן, אם אתם מתאמנים בגלל כמות החלבונים הגבוהה שהיא מכילה וגם אם אתם מכורים לפחמימות וסוכרים. לגבי סוכרתיים - הדעות עדיין חלוקות.

    

   סוחטים כל טיפה

   השייקים השתלטו בשנים האחרונות על דוכני המיצים. סלבז כמו שרה ג'סיקה פרקר וגווינת פלטרו אימצו אותן, ויצרני בלנדרים ערבבו את כל אלה וסחטו מהם כסף. העיקרון המרכזי הוא לדחוס לתוך משקה אחד שפע של רכיבים מזינים כמו נוגדי חמצון, ויטמינים, סיבים ועוד. בחזית הטרנד ניצבים השייקים הירוקים שמציגים דרך לגמוע כמויות של תרד, קייל וסלרי שהיינו מתקשים לאכול לו היינו צריכים לחתוך לנגוס ולבלוע.

    

   עלולים לגרום לעליית סוכר מהירה. שייקים (צילום: Shutterstock)
    עלולים לגרום לעליית סוכר מהירה. שייקים(צילום: Shutterstock)

     

    "בנוזל אכן אפשר לדחוס יותר גם ערכים תזונתיים", אומר ישועה. "עם זאת, השייקים עלולים לגרום לעליית סוכר מהירה יותר. בנוסף הלגימה מאיצה את תהליך העיכול וגורמת לקיצור זמן השובע ולכן שיבוצם בתפריט אינו מסייע להרזיה. דיאטה על טהרת השייקים, לעומת זאת, עשויה לסייע לכם לרדת במשקל, אבל גם ליצור מחסור בחלבונים ואפילו בקלוריות".

     

    מתאים לי? אין כל רע בלגימת שייק ירוק מדי פעם, אבל דיאטה ממושכת שמבוססת רק על שייקים אינה מתאימה לאף אחד. אנשים עם סוכר גבוה צריכים להיזהר במיוחד.

     

    בריאות לבעלי ממון 

    סופרפודס הוא למעשה שם שיווקי שהוענק למזונות עשירים יחסית בערכים תזונתיים. לרוב מדובר במזונות אקזוטיים ממקומות רחוקים כמו גוג'י ברי, אסאי, ספירולינה, צ'יה, המפ, טף ומאקה.

     

    מזונות-על. לא מדובר בשיקוי קסמים (צילום: Shutterstock)
     מזונות-על. לא מדובר בשיקוי קסמים(צילום: Shutterstock)

      

     מרביתם מכילים שפע של נוגדי חמצון (שהם כזכור מסייעים לגוף לנטרל רדיקלים חופשיים שמקושרים לסרטן וטרשת העורקים), ויטמינים, מינרלים ומרכיבים נוספים. ההוספה שלהם לתפריט יכולה להיות נחמדה, אבל צריך לזכור שלא מדובר בשיקוי קסמים וכי תזונה בריאה מורכבת משלל מזונות. מלבד זאת, ברוקולי, אבוקדו, שקדים ועוד מזונות מוכרים היו ודאי נכנסים להיכל התהילה הזה, לולא היו גדלים בארץ, כך שאפשר להסתפק בהם ולא להוציא הון עתק על אלה המיובאים.

      

     מתאים לי? אם חשבון הבנק שלכם יוכל לעמוד בהוצאות הכבדות והתפריט הרגיל המבוסס על ירקות בריאים משעמם אתכם, זו דרך נחמדה – ולא הכרחית - להעשיר אותו ברכיבים תזונתיים ממקורות שגרתיים פחות.

      

     חולי הצליאק לא לבד

     בשנים האחרונות יותר ויותר אנשים החליטו על דעת עצמם שהם רגישים לגלוטן – מהלך שהניע את השוק ושדרג משמעותית את המזווה של חולי הצליאק. הגלוטן נמצא בחיטה, שעורה, שיפון ושיבולת שועל, ואלה המתנזרים ממנו אוכלים לחם ומאפים מקמחים של חומוס, תירס, אורז, קורנפלור ותפוחי אדמה. למרות המיתוס, עדיין לא הוכח כי המעבר לנטול גלוטן מהווה ערובה לירידה במשקל, אך הדיאטה התגלתה כדרך יעילה להפחתת התסמינים של הסובלים ממעי רגיש ולרגישים לגלוטן שאינם חולי צליאק.

      

     לוותר או לא לוותר על הקמח? (צילום: Shutterstock)
      לוותר או לא לוותר על הקמח?(צילום: Shutterstock)

       

      מתאים לי? כן, אם אתם סובלים ממעי רגיש ומכאבי בטן, שייתכן שנובעים מרגישות לגלוטן, לאחר עברתם אבחון לצליאק ונמצאתם שליליים. לדברי גנור, ברכיבים ללא גלוטן יש גם פחות סיבים וחלקם נוטים להעלות יותר את המדד הגליקמי, ולכן צריך לשנות מעט גם את התזונה הכללית כדי לפצות על כך.

       

      נקו את עצמכם 

      "על פי המאמינים בצומות ודיאטות מיצים או תה הגוף שלנו מלא רעלים, ושאם נלעיט אותו במשך תקופה במזונות כמו ירקות ירוקים, שמן זית וכמובן מים, ונמנע ממנו סוכר, שמרים, גלוטן, חלב, קטניות, פירות ואגוזים - הוא יתחיל לנקות את עצמו", אומר ישועה. "אלא שאין אף מחקר שהראה שדיאטות דיטוקס עובדות. אם מחפשים בנרות אפשר למצוא מחקר קטן אחד על עכברים שאחרי שהרעילו אותם בעופרת, יין וענבים סייעו להם להשתקם מההרעלה מהר יותר. אבל מה בין זה לבין אכילת חסה עבור אנשים שאף אחד לא הרעיל? קשה לדעת".

       

      The Whole 30: תוכנית התזונה שמשגעת את העולם 

       

      מתאים לי? האמת שזה לא מתאים לאיש. אבל בעוד שאנשים בריאים לא יינזקו מהן יותר מדי, הרי שאצל קשישים או אנשים שיש להם חסרים מסוימים, הדיאטה עלולה להביא לחסרים משמעותיים של ויטמינים, מינרלים, חלבון וברזל. אצל קשישים זה עלול להאיץ את תהליך אובדן מסת השריר. הדיאטה עשויה לגרום להרזיה בטווח הקצר, אבל סביר להניח שהקילוגרמים שאבדו ישובו זמן קצר לאחר מכן.

       

       

       
      הצג:
      אזהרה:
      פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד