צילום: שי יחזקאל

דקה לרגיעה - 9 דרכים קלילות להפגת הסטרס ב־60 שניות

הסטרס גומר אתכם אבל אתם לחוצים בזמן ובכסף? קבלו דרכים לאנטי-סטרס מהיר, טבעי וחינמי

ענת פלדמן

|

08.09.16 | 09:20

עצמו את העיניים, קחו נשימה עמוקה ומרגיעה והגיעו בדמיונכם לחופשה האחרונה שלכם (צילום: Shutterstock)
עצמו את העיניים, קחו נשימה עמוקה ומרגיעה והגיעו בדמיונכם לחופשה האחרונה שלכם (צילום: Shutterstock)

1. זייפו חיוך

חיוך, גם אם הוא מעושה, משפיע על המוח בצורה חיובית. כשאנחנו מרגישים בדיכאון המוח אומר זאת לפנים שלנו ושרירי הפנים מגיבים בהבעה עצובה. המסר עובר במעגל סגור חזרה למוח ומורה שאכן אנחנו עצובים. אבל כשאנחנו משנים במודע את הבעת הפנים כך שהיא נוגדת לתשדורת מהמוח, המסר שעובר חזרה למעלה הוא "היי, זה לא כל כך נורא כאן למטה". במילים אחרות: קצר במעגל הסגור הזה מביא את המוח לשנות את מצבנו המנטלי בהתאם למסר החדש.

 

2. היכנסו לפרופורציות

עצרו לרגע ודרגו את המתח שלכם. כמה אתם באמת לחוצים מ-1 עד 10? (1 – נגמרה הגלידה בפריזר, 10 – מישהו במשפחה חולה). כשאתם מודעים ללחץ הנוכחי לעומת מתחים חמורים יותר שכבר צלחתם בעבר, זה מכניס אתכם לפרופורציות ומקל את התחושה מיד.

 

3. קחו צעצוע

אתם ודאי מכירים את כדורי העצבים הגמישים האלה, או אפילו את היו־יו הקלאסי או הקובייה ההונגרית. שמרו לכם אחד כזה על שולחן העבודה שלכם, וכשאתם תקועים בשיחת ועידה שאין לה סוף העבירו את השיחה למצב רמקול והתחילו לשחק. ההתעסקות עצמה מסיחה את הדעת. אתם ממקדים את העצבים למקור אחר, מוחשי, וכך פורקים את המתח הנפשי.

 

4. צאו לחופשה מדומיינת

עצמו את העיניים, קחו נשימה עמוקה ומרגיעה והגיעו בדמיונכם לחופשה האחרונה שלכם. מה אתם רואים? מה אתם שומעים? איך אתם מרגישים? הרגישו למשל את הבריזה מהים בשערכם, הריחו את התבשילים מהמסעדה הסמוכה, דמיינו את נצנוץ קרני השמש על המים. היו כל כולכם בחוויה הקסומה שלכם, כאילו אתם שם עכשיו ברגע זה.

 

5. תתחילו לכתוב

קחו דף ועט ופשוט תתחילו לכתוב. בהתחלה כתבו את כל הדברים המעצבנים שקורים לכם בחיים. אל תהססו, הוציאו הכל בבליל אסוציאטיבי, הטיחו על הדף, הוא סופג הכל. כשתסיימו, זרקו אותו לפח ופתחו דף חדש. כתבו כעת את כל הדברים הטובים שיש לכם בחיים ואת כל הדברים שאתם אוהבים לעשות. ציינו את היופי שבחייכם, הטוב, האהבה והרוגע. התמקדות בדברים הטובים ממגנטת אותם אליכם, מעצימה אותם וגם מרגיעה.

 

6. הסתובבו

אם אין לכם פארק עם נדנדה או קרוסלה בקרבת מקום, והפעם האחרונה שעשיתם גלגול לפנים או גלגלון הייתה ממש מזמן, אפילו סיבובים על כיסא המנהלים שלכם יכולים להרגיע. גרייה וסטיבולרית שכזאת יעילה בהעלאת הפעילות החשמלית של המוח והקישור העצבי, מה שמרגיע ומשחרר.

 

7. נצלו את הרגע

תקועים בפקק? אתם לא יכולים לשנות את המציאות, אבל אתם יכולים לשנות את איך שאתם מתייחסים אליה. במקום להתעצבן הסתכלו סביבכם וחפשו משהו להתפעל ממנו: פרח יפה בצדי הכביש, מילות השיר ברדיו. פשוט תיהנו מזמן האיכות שהזדמן לכם עם עצמכם.

 

8. תתחבקו

חיבוק חם מחברים, בני משפחה או הילדים שלנו יכול להמס ברגע. ביום לחוץ במיוחד בבית אמצו לכם קריאה של "מתחבקים עכשיו" (הילדים ואתם מתכרבלים לדקה, מתחבקים ומתלטפים). מגע שכזה מפריש את "הורמון האהבה", אוקסיטוצין, שגורם לנו לרצות להעניק למישהו אחר ולשכוח לרגע את עצמנו. אחרי חיבוק אחד טוב תוכלו להמשיך בשגרת היום מחוזקים, אוהבים ונאהבים.

 

9. קחו דקה למחשבה

אל תנסו את כל ההמלצות שלפניכם בבת אחת. אנטי סטרס הוא לא מרוץ וצריך לקחת את זה הכי באיזי שאפשר. סמנו את פורקי המתח שעושים לכם את זה, ובכל יום בחרו אחד מהם ועצרו בעזרתו את המרוץ היומיומי למשך 60 שניות.

 

ייעוץ מקצועי: ד"ר יוכי בן נון, פסיכולוגית ראשית בבית החולים מאיר, כפר סבא; עירית תמרי, מעסה ורפלקסולוגית, Spiritouch; מיכל מנור־עמיר, רקדנית ומטפלת בשיטת "כתב תנועה"

 

 

 
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד