מטים את הראש והקסדה מאותתת: הנציגה שלנו לאליפות החדשנות

מחר יוכרזו בדנמרק הזוכים בתחרות הבינלאומית ליזמות וחדשנות. 5 הצעות מכאן, וכמה מתמודדים מעניינים מרחבי העולם (למשל, חטיפי גרנולה וקמח חרקים)

נעם טננבאום ואיציק חזן פורסם: 17.11.15 11:57
הנציגות הישראלית בתחרות: ''בלינקר'' היא ערכת איתות לרוכבי אופניים, קורקינט, סקייטבורד ודומיהם, שהופכת בקלות כל קסדה לחכמה. מדובר במוצר שמזכיר סרט ראש, מתלבש על הקסדה ומופעל באמצעות מחוות קלות: למשל, אם הרוכב רוצה לפנות ימינה, כל שעליו לעשות הוא להטות מעט את ראשו לימין
הנציגות הישראלית בתחרות: ''בלינקר'' היא ערכת איתות לרוכבי אופניים, קורקינט, סקייטבורד ודומיהם, שהופכת בקלות כל קסדה לחכמה. מדובר במוצר שמזכיר סרט ראש, מתלבש על הקסדה ומופעל באמצעות מחוות קלות: למשל, אם הרוכב רוצה לפנות ימינה, כל שעליו לעשות הוא להטות מעט את ראשו לימין
האוזניות האלה מגיעות מפורטוגל, והן המצאה של נער בן 16 בשם פדרו ספרנגר. החידוש הוא גדול: אלה האוזניות הראשונות שמפסיקות להשמיע ברגע ששולפים אותן מהאוזן, באמצאות טכנולוגיה מבוססת מגע
האוזניות האלה מגיעות מפורטוגל, והן המצאה של נער בן 16 בשם פדרו ספרנגר. החידוש הוא גדול: אלה האוזניות הראשונות שמפסיקות להשמיע ברגע ששולפים אותן מהאוזן, באמצאות טכנולוגיה מבוססת מגע

אתמול נחתה בקופנהגן המשלחת הישראלית לאליפות העולם ביזמות וחדשנות, שמתקיימת בדנמרק מדי שנה. זו אינה הפעם הראשונה שישראל משתתפת בתחרות (בזכות ובחסות שנקר): בשנים הקודמות היא עשתה חייל עם חידושים שקנו את לבם של השופטים, המשקיעים והקהל. מחר יוכרזו הזוכים של השנה, ובינתיים אנו מביאים לפניכם את חמשת המיזמים שהתחרו על ייצוג ישראל וכמה מתמודדים מחו"ל, שיתחרו מול הנציגים שלנו.

נתחיל ב''בלינקר'', שתייצג את שראל בתחרות. Blinker היא ערכת איתות לרוכבי אופניים, קורקינט, סקייטבורד ודומיהם, שהופכת בקלות כל קסדה לחכמה. מדובר במוצר שמזכיר סרט ראש, מתלבש על כל קסדה הקיימת כיום בשוק ומוסיף לה יכולות של התראה, איתות ותאורת בלם אוטומטית. הכל מופעל באמצעות מחוות של הראש: למשל, אם רוכב אופניים רוצה לפנות ימינה, כל שעליו לעשות הוא להטות מעט את ראשו לימין, והאיתות יופעל. כשהוא עוצר יידלק בגב הקסדה אור בלם. כך היא עובדת:

 

 

מי שזכה במקום השני ומייצג את ישראל בקטגוריית "חדשנות בבריאות" הוא Up-See, מנשא המאפשר לילדים עם שיתוק מוחין ובעיות מוטוריות קשות לחוות הליכה זקופה. אביזר ייחודי זה מסייע להם לעמוד וללכת, להשתתף במשחקי חצר ובפעילות גופנית. דבי אלנתן פיתחה את המוצר מתוך צרכיה האישיים כאם לשלושה, שלאמצעי מביניהם, רותם, שיתוק מוחין. מהטיפול בו הבינה את הצורך בכלי עזר שייתן מענה לצרכיו השונים, יאפשר לו להשתלב בחיי המשפחה והקהילה באופן פעיל ולחוות תנועה ומשחק עם ילדים שאינם מוגבלים מוטורית. כאן היא מספרת ומסבירה:

 

 

Germo היא מעבדה ביתית לילדים, שזכתה בישראל בפרס חביב הקהל. היא מאפשרת לגדל חיידקים ובקטריות בסביבה מבוקרת וללמוד עליהם. הערכה כוללת צלחת פטרי מעוצבת (ובטיחותית) לילדים, מקל מדידה לאיסוף חיידקים ומגש לניסוי ולסקירת התקדמותו לאורך זמן. בעזרת אפליקציה מותאמת יכולים הילדים לתעד את הניסוי ולחקור רבדים נוספים, סמויים מן העין. יחד עם הערכה נבנתה פלטפורמה אינטרנטית הכוללת רשת חברתית ייחודית, שבאמצעותה יכולים המדענים הקטנים לשתף בניסוייהם ילדים אחרים מרחבי העולם ולחלוק השערות משותפות, ממש כמו מדענים אמיתיים.


Germo - מעבדה ביתית לילדים 1
''ג'רמו'', מעבדת חיידקים ביתית לילדים.צילום: יח"צ © image

Germo - מעבדה ביתית לילדים 2
אפשר לשתף בניסויים ילדים מרחבי העולם.צילום: יח"צ © image

 

Otentik היא חברה ישראלית שמייצרת פתרונות הצללה חכמים, שזכתה בישראל בפרס ההשראה. החברה פיתחה צילייה המורכבת מבד גמיש ושני מוטות מתקפלים, המאפשרים להקים אותה בתוך דקות ספורות. פתרון קומפקטי, פשוט ונוח, עם הגנה של 50UPF מפני השמש. זהו מוצר ישראלי חדש ומוגן בפטנט.


אוטנטיק בחוף פלמחים

צילייה בתוך דקות. ''אוטנטיק''. צילום: יח"צ © image

 

 

 

עוד זכה בפרס ההשראה Modli, אתר אופנה שמציע בגדים צנועים ועדכניים עבור נשים דתיות מרחבי העולם. האתר מאגד מעצבים יהודים, מוסלמים ומורמונים, שעונים על דרישות דומות לצניעות בלבוש, ומבטיח שיק גלובלי, חוצה גבולות.


מודלי אופנה לצנועות (2) 2
סטודיו שחרית © image

 

 

הזוכה באליפות החדשנות בדנמרק יקבל את התואר "היזם הטוב לשנת 2015", פרס בשווי 50 אלף דולר - מלגת השתתפות בתוכנית ההאצה הדנית לפיתוח עסקי CBC Stay - ועוד כמה דברים חביבים. הנה כמה מתמודדים ראויים:

BLITAB  (פיתוח אוסטרי) הוא לוח ברייל אלקטרוני לעיוורים ולקויי ראייה. הלוח משמש לקריאה ולכתיבה ומציג טקסט ברייל על עמוד אחד, ללא אלמנטים מכניים. מעין ספר אלקטרוני, רק שמקום מסך בועות מוחשיות קטנות עולות ויורדות לפי הצורך. ל-BLITAB מקלדת ברייל פרקינס, והוא מאפשר המרה ישירה של כל קובץ טקסט לכתב ברייל מ-USB, כרטיסי זיכרון וגלישה באינטרנט, או תקשורת באמצעות הודעות טקסט. 


blitab-945x532
מעין ספר אלקטרוני לעיוורים ולכבדי ראייה, רק שמקום מסך יש בועות מוחשיות שעולות ויורדות. image © CBC

 

 

Weather Point 2.0 (סרביה) היא תחנת מזג אוויר בגודל של מחזיק מפתחות. היא מתחברת לכל סמארטפון ובאמצעות אפליקציה מודדת את הסביבה בה הוא נמצא ויכולה לנבא בצורה מדויקת יותר מה יהיה מזג האוויר בשעות הקרובות - טמפרטורה, לחות, קרינת UV ואפילו לחץ אטמוספרי.


Weather-Point-2.0-5
מודד את מזג האוויר בסביבה הקרובה. צילום: image © CBC

 

 

 

SPRANGER (פורטוגל) הן אוזניות חכמות שהומצאו על ידי נער בן 16 בשם פדרו ספרנגר. הן מפסיקות להשמיע ברגע ששולפים אותן מהאוזן, באמצאות טכנולוגיה מבוססת מגע. האוזניות הומצאו בשנת 1919 ועברו שיפורים, אך לא השתנו מהותית ב-60 השנים האחרונות. עד הרגע שבו הפך אותם ספרנגר לאוזניות חכמות.


spranger_0
''ספרנגר'', אוזניות חכמות שחוסכות כפתור. image © CBC

 

Narrate, Liquid Culture (איטליה) הוא מוצר שמורכב משקית תה עם ספרון קטן. הרעיון הוא לצקת תוכן לדקות שבהן ממתינים לתה, בלי לאבד את תשומת לבו של הצרכן. שקית התה מוטמנת בתוך חוברת שבה יכול להיות כל טקסט קצר - מסיפורו של בית העסק שבו נמצאים, או האזור (כולל טיפים לאן כדאי לטייל) - מעין לונלי פלנט תמציתי ומרווה.


Narrate 2
מחכים שהתיון יעבוד, ומקבלים טיפים או סיפור קטן. צילום: image © CBC

 

uBirds  (פולין) היא רצועת שעון בעיצוב אישי, שהופכת כל שעון לחכם. הרצועה מעוצבת לפי טעמו של הלקוח, וכוללת פיתוח שמאפשר לחבר בין הטלפון הנייד לשעון באמצעות אפליקציה. כך אפשר לענות לשיחות או לדחות אותן, כשנוהגים או נמצאים באמצע פגישה או פעילות ספורטיבית, למשל. באמצעות הרצועה ניתן גם לנטר את המצב הפיזי בעת פעילות, והיא גם לא תיתן לשכוח את הטלפון בשום מקום. 


UBirds2 low
רצועת השעון מסתנכנת עם הטלפון החכם. צילום: image © CBC

 

 

Jumping Jacks (הולנד) הוא מוצר מהפכני שמשנה את הקונספט של חטיפי גרנולה. כאן משולבים הטעם והפריכות של הדגנים עם קמח חרקים - שלפי ההערכות, יהפוך תוך כעשור למצרך יומיומי.


jumpingjacksnack
חטיף גרנולה וקמח חרקים, שצפוי להפוך תוך עשור למצרך יומיומי במדינות רבות. צילום: image © CBC

 

נסיים ב-Miss can, שיותר מהכל הוא חוויה פורטוגזית נהדרת: מבחר איכותי של דגים משומרים בנוסח פורטוגזי, ארוזים היטב בשילוב של מסורת, תרבות וגסטרונומיה.


Miss Can 1
לאוהבי פורטוגל ודגים משומרים. צילום: image © CBC

 

 
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מעצבים תעשייתיים, חברים ושותפים עסקיים בסטודיו טננבאום חזן. הסטודיו נוסד ב-1994 ומתמחה בעיצוב ופיתוח מוצרים עבור מותגים מובילים בארץ ובעולם.