תחנת המשטרה שאמורה לקום בפינת הרחובות לינקולן ויהודה הלוי בלב תל אביב, על פני קומתיים (וחניון גדול) בבניין ששימש כמרכזיית "בזק", אינה נכללת ברשימת השימושים המותרים במבנה – כך קובעת חוות הדעת של המשנה ליועץ המשפטי של עיריית תל אביב-יפו, עו"ד הראלה אוזן אברהם.

המהלך להפיכתו של בניין המרכזייה לפרויקט מגורים ותחנת משטרה עם קומה של בריכות ג'קוזי מעליה, נחשף בערוץ האדריכלות של Xnet. מדובר, למעשה, בשני מהלכים משלימים: משטרת תל אביב מפנה את התחנה הוותיקה ברחוב דיזנגוף לטובת מלון בוטיק שמקים היזם ישראל לוי, ובמקביל שוכרת ממנו בניין ברחוב לינקולן כדי למצוא לעצמה מקום חלופי.

מבחינה מבצעית, המהלך מעורר שאלות: צפיפות תחנות בדרום ובלב העיר, והשארת צפון העיר ללא תחנת משטרה (הקרובה ביותר תהיה ברמת החייל). מבחינה נדל"נית, עד עתה לא ברור אם מעל התחנה יהיו מעונות סטודנטים כפי שנכתב בבקשות היזם, בבית מלון או בבית דירות. הקומה עם בריכות הג'קוזי, וקומת הגג עם ארבע דירות מרווחות, מרחיקות את האפשרות שיהיו אלה אכן מעונות סטודנטים; היזם סירב בשעתו להגיב לשאלת Xnet, האם איזשהי אוניברסיטה מעורבת בפרויקט המעונות.

הפגנת תושבים נגד הפרויקט, בשבוע שעבר. הערכה: הוועדה תאשר אותו
הפגנת תושבים נגד הפרויקט, בשבוע שעבר. הערכה: הוועדה תאשר אותו

"מאחר והשימוש עבור משטרה, שהינו שירות חירום ציבורי, לא נכלל ברשימת השימושים שבסעיף 10.1ב (4) בתוכנית, הוועדה המקומית רשאית להתירו בהתאם לסמכותה (...) ועליה לקבל החלטה בעניין", קובעת עו"ד אוזן אברהם. תושבי השכונה, שמתנגדים בתוקף להקמת הפרויקט ותחנת המשטרה במקום שירותים ציבוריים שהשכונה זקוקה להם – חינוך, חברה ובריאות – התלוננו על שניתן להם זמן מועט להגשת התנגדויות וכי הודרו מהתהליך התכנוני, אף שמדובר בבניין עם ייעוד ציבורי. בעקבות חוות הדעת המשפטית, שניתנה בהמשך להתנגדויות מצד חברי המועצה שלי דביר ודן להט, חוזר הדיון לוועדת המשנה לתכנון ובנייה – שאישרה אותו מוקדם יותר השנה. במקום הערר של דביר (עיר לכולנו) שהיה אמור להידון השבוע, יתקיים מחר (רביעי) הדיון.

התושבים דורשים ארכה שתאפשר להם להגיש התנגדויות, להציג את עמדתם בפני ועדת המשנה בדיון החוזר, ולהקפיא את היתר השיפוץ של כלל המבנה. בעוד שהקומות העליונות של המגורים אינן נכללות בבקשה להיתר, בפועל כבר מתבצעות בהן עבודות, בבחינת קביעת עובדות בשטח. "הקבלן טרם הגיש בקשה להיתר לשימוש חורג", אומרת דביר, "והיועצת המשפטית כותבת שרוב הטענות שמופיעות בערר נכונות".

מיטל להבי, סגנית ראש העירייה מטעם מרצ, תשתתף בדיון יחד עם עו"ד גבי לסקי. לדבריה, "מדובר בפרויקט שדורש שיקול דעת לא רק בהיבט של השכונה עצמה, אלא גם ובעיקר בהיבט של פרישת המשטרה בעיר והמשמעות של העתקת התחנה למיקום הזה".

עם זאת, ההערכה היא שוועדת המשנה בראשותו של דורון ספיר לא תקבל את ההתנגדויות, ותכשיר בדיעבד את היותה של תחנת המשטרה שימוש מותר, כדי להסיר כל מכשול בדרך להגשמת הפרויקט. לתושבים ולחברי המועצה המתנגדים תעמוד האפשרות להמשיך ולערער לוועדה המקומית והמחוזית.