מדהים איך שאמרות שפר נכונות תמיד: מה שלא הורג מחשל, למשל, או החיים זה מה שקורה כשאתה מתכנן תוכניות. תשאלו את אסף שלם ונדב הופמן. כי כשנדב (שיער קצר) ישב בבית, כתב על מוזיקה באינטרנט וחשב על הדרך הנכונה להפגיש את העולם עם הכישרון שלו; וכשאסף (שיער ארוך) גלש על הגלים ותכנן תוכניות אסטרטגיות להרכבים המוזיקליים בהם הוא פעיל - בדיוק אז הגיעה הפנייה מעורכי "כוכב נולד". התוצאה: פנטסטית. מחמאות מקיר לקיר מהשופטים ומהקהל בבית, ועתיד שנראה ממש מבטיח. רק שהמסע הזה, שהתחיל בצעד קטן - כן, מתחבאת כאן עוד אמרת שפר שיושבת בול על הסיפור של השניים - יצא לדרך בחשש מסוים.

"כשהוזמנתי לאודישן אמרתי שאני לא רוצה ללכת לשם לבד, חשבתי שאני לא מתאים לזה", מספר אסף (31), סולן להקת מלכה באיה הוותיקה. "בגלל הגיל שלי והניסיון לא הרגשתי קשור קונספטואלית לתוכנית. למרות שצפיתי בכמה עונות ואפילו סימסתי לפייבוריטים שלי, הייתי נגד הריאליטי כריאליטי. אני בא מהופעות בשטח ולראות בן אדם שמופיע פתאום על המסך, זה פשוט נראה לי לא נכון. לכן פניתי לנדב - חשבתי שהעובדה שנהיה צמד תהפוך את ההימצאות שלי בתוכנית לרלוונטית".

והיום?

"אני מרגיש כמו אצן שרץ יחף, ופתאום הגיע לאולימפיאדה עם זוג נעליים יוקרתיות".

ההזמנה של אסף תפסה את נדב (31) במקום של עשייה. אחרי שנים של חוסר התמקדות שבהן, לדבריו, זלזל בעצמו מבחינה מוזיקלית ולא התייחס ברצינות ליכולות שלו, פתאום הרגיש מוכן. "לא היה לי הרצון הזה להוציא את הכישרון שלי החוצה. גם כשהייתי מנגן בבית עם אסף, תמיד היה מופיע המחסום הזה, שגרר אותי בחזרה להתכנסות בתוך עצמי, לעוד כמה חודשים של אדישות מוחלטת".

אסף מסכים: "לאנשים יש נטייה להרס עצמי ולא תמיד הם מסוגלים להרים את עצמם, אבל תמיד האמנתי בנדב ובכישרון הענק שלו. בשנים האחרונות הוא נפתח לעולם, השתחרר, התבגר והמחסום הוסר. לכן כשהגיעה הפנייה מ'כוכב נולד', השם שלו היה הראשון שעלה לי לראש".

אסף ונדב, אולי הדבר הכי טוב ובוגר שקרה ל"כוכב נולד 9", נשמעים טוב, נראים אחלה, מאגניבים כאלה. נו, תודו שהייתם רוצים לבלות איתם ערב על בקבוק גולדסטאר וסיגריה מגולגלת. רק שבמפגש פנים אל פנים מתגלה כי מדובר בצמד פוליטיקאים הכי מחושבים שיש. טוב, יש לזה הסבר: אומרים שהטלוויזיה מוסיפה חמישה קילו, אבל מה שלא אומרים זה שהיא מוסיפה גם ממד מכובד של כובד ראש. בראיון הראשון שלהם אי פעם, אסף ונדב חושבים פעמיים על כל תשובה ונזהרים מאמירות שעלולות להוציא אותם פחות טוב. כשאסף אומר משהו שנדב חושב שאינו ראוי, הוא נכנס לדבריו ומסיט באלגנטיות של פיל את השיחה למחוזות אחרים ("שנספר לה את הסיפור עם הטוסיק והגלשן?", שואל אסף את נדב. "מה אתה, משוגע?", הוא מהסה אותו). יותר מהכל הם מודעים לכוח של כל מילה שנאמרת. בעיקר לזאת שמוקלטת.

הנה מה שהם מוכנים לספר: שניהם נולדו וגדלו ברמת השרון, חברים עוד מימי בית הספר היסודי, ילדים שובבים, אפילו מופרעים. נדב מעיד על עצמו שהיה "מלך באדולינה. תמיד אנשים נמשכו אליי, אבל העדפתי להתכנס בעצמי". הכל היה צריך להיעשות לפי דרכו. "אף אחד לא הכתיב לי מה לעשות". את לימודי ההפטרה לבר המצווה אסף העביר אצל סבא של נדב, החזן השכונתי, "וזה בעצם מה שפתח אותי לשירה". הם המשיכו יחד לתיכון. לצבא אסף לא התגייס בגלל סיבות רפואיות, נדב בילה רק תקופה קצרה על מדים ופרש בגלל בעיות אישיות. בהמשך נפרדו דרכיהם: שניהם טיילו בעולם, אסף חיפש את הגל המושלם, נדב חיפש את עצמו, עד שגילה שהוא יכול להתחבר למוזיקה דרך הכתיבה עליה.

לפני שנתיים חזרו להיפגש, לנגן ביחד. במקביל לפנייה של "כוכב נולד" הם גם עברו לגור יחד, שותפים בדירה בדרום תל אביב. עשו מוזיקה ביחד, העלו כמה דברים לרשת, גם את שיר האודישנים שלהם "לשרוק בחושך", ונדהמו מהתגובות. "אחרי שנים שבהן כיביתי את היצר המוזיקלי שלי, פתאום נפתחתי לעולם", מספר נדב. "רציתי שאנשים ישמעו אותי". וכולם שומעים אותו, ועוד איך. נדב הדומיננטי בין השניים, אסף שקט יותר - זו החלוקה גם על הבמה.

הם לא רבים על הניקיון בבית המשותף ועל מי ישטוף את הכלים, אבל לא מאמינים שיחזיקו עוד הרבה זמן כשותפים. בכל זאת, בינתיים טוב להם ביחד. אסף רווק מבחירה, יושב על הגדר, רוצה לבדוק לאן יובילו אותו החיים שאחרי "כוכב נולד". נדב בזוגיות של כמה חודשים.

מי שראה את האודישן הראשון של הצמד יכול היה לחשוב שהם רק חצי שם, אולי בעצמם לא חשבו שהם יכולים להצליח. "היינו סקרנים, חשבנו שנגיע כדי להראות להם מה אנחנו יודעים לעשות, ומה שיקרה, יקרה", מודה נדב. "ברגע שקיבלנו לגיטימציה, שרצו אותנו וחיבקו אותנו - חיבקנו בחזרה. קיבלנו הצדקה לרצות את זה". עכשיו, כשהם רוצים את זה, יודו ש"נשמח להגיע לטופ".

חושבים שתנצחו?

אסף: "אם אני עוצם את העיניים אני רואה את עצמי בגמר, אבל כשאני פוקח אותן אני קולט שיש לנו עוד הרבה עבודה".

"לא מחפשים אינטריגות"

אסף יודע מה זאת עבודה קשה. כבר משנת 1999 הוא רושם קילומטרז' של הופעות שטח בכל רחבי הארץ. אבל שום דבר מזה לא הכין אותו למפגש עם השידור החי. "המתח והלחץ הגואים לפני השידור - זה בית הספר שלנו, וזה לא דומה לשום דבר שעשיתי בעבר. הייתי רגיל לעבוד המון זמן על שיר, לנגן אותו עשרות פעמים עד שביצעתי אותו הכי טוב שאפשר. אבל בתוכנית יש כל כך מעט זמן לחזרות. לא התחברתי לזה בהתחלה, אבל עכשיו אני מבין שיש משהו מאוד יפה ומרענן בראשוניות הזאת".

נדב ואסף מודעים לשונות שלהם בנוף הזאטוטי של "כוכב נולד", אבל משתדלים לא ליפול למלכודת של עולם הריאליטי רווי היצרים. "לא תמצאי אצלנו דרמות, רק פאן. אנחנו לא מחפשים אינטריגות", מכריז נדב.

אולי בגלל שהם מבוגרים יותר מרוב המשתתפים, אסף ונדב מודעים. מדי מודעים. הם מבינים שיש להם פלטפורמה מצוינת, ולכן עובדים במלוא המרץ כדי להמשיך משבוע לשבוע ולא מוכנים לגמור כמו המנצחים מהעונות הקודמות, שהתאדו בחזרה אל עולם נטול במות. כבר עכשיו הם חושבים על היום שאחרי. "היום הפכו 15 דקות התהילה לעשר שניות, אולי", אומר אסף, "ומה חשוב לנו זה מה שיקרה הלאה ואיך נמנף את התוכנית לטובת ההצלחה שלנו כצמד".

אתם חושבים שיש לכם מה שצריך כדי להצליח?

אסף: "אם יהיה לנו גיבוי, אם נצמח מתוך חממה שיש בה מי שדואג לחשיבה כלכלית וכללית, נצליח".

נאמן לפוליטיקאי הפנימי שבו, הוא טוען שממוזיקה אפשר להתפרנס, אבל הרזומה שלו מלמד שגם הוא נאלץ לעשות דברים אחרים כדי לכלכל את עצמו, למשל להדריך בגלישת גלים ולעבוד עם נוער בסיכון. "ללהקת אינדי קשה להצליח, כל הפקת אלבום עולה המון כסף, וחיי מוזיקאי נעים בין יצירה לבין הוצאה. הקושי הגדול כאמן הוא לשאת על הגב את הפן היצירתי ואת הפן הכלכלי. לצמד הזה יהיה קשה להצליח בעתיד כאינדי, ולמען האמת אני לא בטוח שאוכל לשאת את זה לבד".

התוכנית זקוקה למתחרים איכותיים כמו נדב ואסף, והם זקוקים לתוכנית כדי להצליח איפה שהרכבים אחרים לא יתרוממו. הם מקפידים לפרגן להפקה בעזרת משפטים כמו "אנחנו עובדים עם אנשים מקצועיים שיודעים מה נכון בשבילנו, וגם כשאנחנו מתעקשים על בחירות מסוימות, בסוף המערכת יוצאת צודקת" (אסף), או "הרצון כאן הוא להוציא אותנו הכי טוב שאפשר, והדרך הנכונה לעשות את זה היא להיות כמו הזרם שאיתך. בסופו של דבר תרגיש טוב עם איך שאתה לבוש ועם הבחירות המוזיקליות שלך" (נדב).

בתוכניות האחרונות השופטים טענו שהבחירות המוזיקליות שלהם - שירים מאוד ישנים, מהמגירות הכי עמוקות של הזמר העברי - לא תמיד קולעות, אבל השניים לא מתרגשים. "אנחנו עושים מה שנעים וטוב לנו איתו. זה יכול להיות שגרתי, אבל במקרה זה יצא לא שגרתי", אומר נדב. "אני מאמין שאין אסטרטגיה שיכולה להחליף את האמת הפנימית שלנו". אותה אמת, שבהתחלה עוררה סתירה בין מי שהם לבין ההשתתפות שלהם בתוכנית ריאליטי, גרמה לחברים הקרובים ולבני המשפחה להרים גבה לנוכח ההימצאות שלהם שם. "שאלו אותנו 'למה אתם עושים את זה', ובאותו רגע לא ידענו מה לענות. היינו צריכים לעבור כברת דרך כדי להבין כמה זה טוב לנו, ועכשיו כולם מודים שזה היה רעיון גאוני".

את נדב, מתברר, התוכנית שינתה ביותר ממובן אחד. "בהתחלה שאלתי את עצמי איך אדבר עם האנשים האלה", אומר נדב, שבפרק האודישנים העיד על עצמו שהוא מיזנתרופ. "אבל החבר'ה הצעירים בתוכנית גרמו לי להבין שאני יכול להיות פתוח וחברותי, ושאני יכול ללמוד מאנשים שמגיעים מרקעים שונים משלי. החוכמה היא לא לבוא מהמקום שאני מלמד את הילד, אלא לבוא מהמקום של הילד ולהוציא את הכישרון החוצה. אז הכישרון המקסים והצעיר נפתח לכיוונך ולומד ממך". גם אסף נמצא באותו מקום בדיוק: "אני מתפקד פה כמו אח גדול, עושה קואצ'ינג ונותן טיפים מעצמי ומהניסיון שלי. זה רק מוסיף ועושה את התוכנית יותר טובה".

ואולי, כך לפי הביקורות, דווקא הניסיון והגיל יפעלו לרעתם בתוכנית שמחפשת את חומר הגלם הלא מלוטש. "לאורך העונות האחרונות יש מתמודדים ששרו על במות, אנחנו לא יוצאי דופן בכך", הם אומרים. "גם עניין הגיל לא רלוונטי. מה שחשוב הוא להראות יכולות, ואת זה אנחנו עושים".

אז אולי הייתם צריכים להגיע לתוכנית לפני כמה שנים, כשהיא עוד היתה בשיאה?

אסף: "אני לא בטוח שהייתי מוכן לזה אז. יש משהו בחוויות, גם הקשות, שמגיעות עם ההתבגרות, שהופכות את היכולת להתחבר לטקסט ולהגיש אותו - לטובה יותר. גם האגו מתמתן יותר ככל שחולפות השנים. אתה לומד לא לטפס על העץ, אחרת לא תוכל לרדת ממנו".

"כוכב נולד", רביעי ושבת, 21:00, ערוץ 2

__________________________________________________________________________________________________________________________________________

עוד בפנאי פלוס: