מאת ד"ר מוטי לוי
הקיץ עושה צעדים ראשונים של התמקמות: הימים מתארכים והבגדים מתקצרים, החלונות נפתחים למשב של רוח נעימה, החום עולה והלחות מורגשת היטב. לכל עונה מאפייניה המיוחדים – החורף גורם לנו להתכנס פנימה, ואילו הקיץ קורא לנו לצאת החוצה לעולם, להתאוורר, להסיר שכבות שעטינו על עצמנו ולנצל את הפנאי לטייל בטבע המתעורר לחיים כדי לבלות עם המשפחה. אלא שעם היציאה החוצה, אנחנו נחשפים לגורמים שעשויים לחבל בבילוי משפחתי או בחופש. הנה כמה מאלה, והדרכים להתמודד עמם באמצעות רפואה טבעית וייעוץ מתאים:
עקיצות יתושים: למניעת עקיצות כדאי להתקין רשתות בחלונות, בעיקר אם דיירי הבית הם גם ילדים קטנים, אשר בדרך כלל רגישים יותר לעקיצות. אם היתושים כבר נכנסו הביתה, ניתן להשתמש בתערובת שמנים ארומטיים כמו לבנדר, למון גראס או גרניום, לטפטף טיפה או שתיים מכל תמצית למים שבמבער ולהניח בפינה בטוחה בחדר. נעקצתם? תוכלו ליטול תכשיר הומיאופתי המקל על תסמיני העקיצות, למרוח מקומית אלוורה או ג'ל הומיאופתי על בסיס החומר APIS.
שלשולים: עם הגיע החום, נוטים מוצרי מזון להתקלקל בקלות יחסית, ולכן עונת הקיץ מועדת יותר לפורענות בכל הקשור במחלות דרכי העיכול – שלשולים, הקאות, כאבי בטן וכדומה. שלשול הוא מנגנון הגנה של הגוף, ולכן אין לעצור אותו על ידי תרופות, רצוי להניח לגוף לסלק החוצה את הרעלים ממערכת העיכול. אם מדובר בילדים קטנים יש לגשת לרופא ללא דיחוי, כך גם במידה והשלשול נמשך למעלה מיום-יומיים.
כמו כן, חשוב לשמור על מאזן נוזלים נכון – שלשול גורם לאיבוד רב של נוזלים, ועלול להוביל להתייבשות. מומלץ לשתות הרבה מים ומי אורז (מים שבושל בהם אורז) המסייעים לעצירת שלשולים. אם אין לילד תאבון אין סיבה לאכול. הגוף חכם דיו לדעת מה הוא צריך על מנת להחלים במהירות. חשוב להימנע מחלב ובשר בימים הראשונים גם לאחר שהשלשול נעלם. על מנת לשקם את הרירית במעיים עדיף לאכול מזונות קלים כמו ירקות, תפוחים ואורז, או ליטול תרופה הומיאופתית המסייעת במצבים אלו.
כוויות שמש: חשוב להימנע מחשיפה ממושכת לשמש, במיוחד בשעות הצהריים. קרם הגנה מונע כוויות רק באופן חלקי, ולכן מומלץ לבעלי עור בהיר או ילדים קטנים להיכנס לבריכה או לים עם חולצה דקה שאינה מכבידה על השחייה. אם הכוויה הופיעה, כדאי למרוח עליה ג'ל על בסיס החומר ההומיאופתי APIS, בתדירות של רבע שעה עד להטבה. במידה והופיעו שלפוחיות, כדאי ליטול תוסף הומיפאתי המוכנס לשתייה על מנת לאפשר החלמה מהירה יותר מהכוויות. אם מדובר בכוויות עמוקות הגורמות כאבים או בשטח כוויה גדול – גשו לייעוץ אצל רופא.
עקיצות מדוזה: לא לשטוף את המקום במי ברז, וכן לשפשף את המקום במים מעורבבים בחומץ תפוחים. תרופה הומיאופתית שניתן ליטול בכדורי מציצה מקלה על התסמינים.
חבלות: בחופש ילדים נוטים להיפגע יותר מאשר במהלך שנת הלימודים, בעיקר כי בחופש הם פנויים ומשחקים במגרשי המשחקים ובגינות, יוצאים עם המשפחה לטיולים ונוטים להשתולל יותר. ישנן תרופות הומיאופתיות המסייעות לגוף להחלים במקרי נפילות, חבלות ואפילו אחרי ניתוחים או כטיפול בשברים. מדובר בחומר הסופח את הנוזלים והבצקת משטף הדם הנוצר במקום הפגיעה. החומר טבעי ועל כן ניתן להשתמש בו גם כשמדובר בילדים קטנים ותינוקות.
חום ו/או דלקות בקיץ: בנוסף לקלקולי קיבה, הקיץ מתאפיין בדלקות הנובעות פעמים רבות מעודף אוכל קר ומעובד. הנטייה לקרר את הגוף באמצעות חומרים מתוקים שאינם ממקור טבעי, כגון גלידות או ארטיקים, עלולה להעמיס על הגוף סוכרים רבים מדי, אשר יקשו על מערכת החיסון לפעול, והדבר עלול לעורר בעיקר דלקות גרון. העדיפו פירות על פני מתוקים על בסיס סוכר, זה יחזק את הגוף ואת ההרגשה הטובה.
דלקות אוזניים: שימרו על אוזניים יבשות, הקפידו על אטמים בעת הצורך ואל תאכילו תינוקות בשכיבה כדי לא ליצור הצטברות נוזלים בתעלת האוזן שלהם, שעדיין אינה מפותחת דיה. הילד סובל? גשו לייעוץ רפואי.
חופשות ובילויים בקיץ מועדים לפורענות (שאטרסטוק)

מזון וטיפול בגוף במהלך הקיץ

תזונה: הטבע חכם ומתאים לכל עונה את הפירות והירקות האופייניים לה. פירות הקיץ עשירים במים ומכילים סוכר פירות, אשר לא מכביד על מערכת העיכול. כדאי להימנע ממזון מטוגן, עתיר בשומנים או מזון מעובד ומתועש, וכדאי לצרוך פירות, סלט ירקות או ירקות טריים, מזון הקרוב למצבו הטבעי (טרי).
תינוקות זוחלים: גידול ילדים בסביבה סטרילית מדי חושף אותם לפתח אלרגיות ולרגישות יתר. אין מניעה להניח לתינוקות לזחול על הרצפה, כל עוד מדובר במקום נקי ובטוח. קרירות נעימה היא חלק מהאפשרות שלנו להתאוורר בקיץ, אולם מומלץ לא לחשוף ילדים לקור רב מדי, שכן קור "מעצה" (מקשה, מלשון עץ) ילדים ומפריע להתפתחות תהליכי צמיחה גופניים ונפשיים, כך בראי הרפואה ההוליסטית. רצוי לעטוף רגלי ילדים ותינוקות בגרביים, נעלי קיץ או בחותלות נעימות למגע ולא עבות מדיף במיוחד אם הבית ממוזג.
ניקוי גוף: אל תעשו ללא פיקוח וייעוץ מתאימים. לפי הרפואה הסינית, הגוף נולד מחדש באביב, ולכן אהביב ותחילת הקיץ נחשבים לזמן מצוין לניקוי הגוף. יש מי שעושה זאת באמצעות שתיית מיצים טבעיים ויש מי שנמנע ממאכלים שונים. כל גוף מגיב אחרת לניקוי, ולא פעם מדובר בצעד דראסטי, לכן עדיף שתנקו את גופכם בפיקוח נטורופת או איש מקצוע שילווה את התהליך.
יוצאים לטיול: קחו "ארגז כלים" מתאים. רכשו תכשירים הומיאופתיים לעזרה ראשונה, קחו שתיה מרובה ואם הילד מסרב לשתות, דאגו שיאכל פירות. השתמשו בשמנים אתריים במקרי עקיצות והחשוב מכל – תכננו לעצמכם סדר יום מתאים בו תטיילו מוקדם בבוקר או בשעות אחר הצהריים, ואילו את שעות הצהריים החמות תקדישו למנוחה.
החופש כהזדמנות: חופש לא צריך להפוך לעונת כאוס ושבירת מחסומים וגבולות. נצלו אותו לבילוי זמן איכות ביחד. השאירו מכשירים ניידים בבית וצאו לטבע. שמרו על סדר יום קבוע במהלך החופש ועל זמני שינה נכונים לקיץ – ללכת לישון בשעות סבירות ולקום מוקדם כדי ליהנות מבוקר קיצי נעים, ובעיקר לא לוותר על ארוחות ביחד, שמעניקות ביטחון וחוסן נפשי לכל בני המשפחה.
  • ד"ר מוטי לוי הוא הרופא הראשי של רשת מרפאות כללית רפואה משלימה