"התחלתי דיאטה, הפסקתי לשתות ואכלתי ממש מעט, תוך שבועיים איבדתי 14 יום." (המתאגרף ג'ו לואיס)

אחת לכמה חודשים מצלצל אצלי הטלפון ועל הקו עיתונאי ממגזין זה או אחר, תחקירנית של איזו תוכנית טלוויזיה או מגישת תוכנית רדיו כלשהי; המשותף לכולם: מפאת קוצר זמן (והם תמיד קצרים בזמן), הם מבקשים שאתן פתרונות לתזונה בריאה בנוסחה של אחת, שתיים, שלוש. במלים אחרות, רשימות של עשה ואל תעשה.

ששפורפרת הטלפון תהה לשופר נושא בשורה. צילום: Thinkstock

אז אני מחייך ומנסה להמתיק את רוע הגזירה. אני מקדים לומר למראיין שאכן קיימת רשימה של דברים שאם נעשה אותם ורשימה של דברים שאם נמנע מהם, בריאותינו תשתפר. הטריק הוא לא בהכרח לדעת את הרשימות האלו בעל פה, אלא להבין מהם המכשולים המונעים מאתנו ליישם את הרשימות, וכיצד להתגבר עליהם באופן טבעי ולא לוחמני, בעזרת משמעת עצמית וכוח רצון.

רשימת מצב רוח

סדר הדברים ברשימה ישתנה לפי מצב הרוח שלי בשעת הראיון, אך חגים או לא חגים, קיץ או חורף - הרשימה היא תמיד אותה רשימה. הנה הרשימה שלי (רק אל תתפסו אליה):

1. לצרוך פחות מזונות מעובדים ומתועשים ויותר מזונות מלאים.

2. להפחית סוכר ומלח.

3. לא להפריז עם חלבונים מן החי.

4. הגדלת צריכת הירקות, בייחוד עלים ירוקים.

5. להימנע משמנים מזיקים וחומרים סינטטיים.

6. אכילה מגוונת ומותאמת לגוף ולצרכים.

7. לאכול בנחת וללעוס היטב.

8. לא לאכול מול הטלוויזיה או המחשב.

9. להימנע מאכילה בלילה.

לטפל בשורש האמיתי של הבעיה

בעת הראיון אני מנסה להשחיל כמה מילים על כך שיש קשר בין הפריטים השונים ברשימה ושסדר היישום יכול להיות שונה בין אדם לאדם. בנוסף, אם נאמר לאדם שעליו להפחית את צריכת הסוכר שלו, זה לא יפתור את הסוגיה, מכיוון שישנה סיבה עמוקה יותר בגללה אותו אדם משתוקק לסוכר. תשוקה לסוכר היא תוצאה של הפרזה בחלבון מן החי, בצריכת פחמימות מעובדות, היעדר פעילות גופנית, או חוסר שביעות רצון בתחומים שונים בחיים. כל עוד הנקודות הללו לא יזכו לטיפול, הרי שרק נגרד את פני השטח ולא נצלול אל השורשים שמהם תגיע חירותנו - השחרור מכבלי התשוקות.

כל עוד לא ניגע בסיבות, כל נסיון לשינוי יהיה זמני בלבד, כפי שדיאטות מתקיימות עד שהאדם הפחית את כמות הקילוגרמים הרצויה, או הקפיד את מספר החודשים שהוגדרו מראש, או עד שהאדם פשוט נשבר. דרך אגב, 97 אנשים מתוך 100 אשר הפחיתו במשקלם באמצעות דיאטה, יעלו את כל אותם הקילוגרמים שוב תוך חמש שנים.

לקראת ראש השנה יציפו אותנו העיתונים ותוכניות הרדיו והטלוויזיה בדיאטות חדשות וברשימות עשה ואל תעשה חדשות או ממוחזרות. אני מזמין אותנו להשתחרר מרשימות והנחיות. במקום הרשימות בואו נתרשם ונעריך את הגוף שלנו שלעיתים כה רבות אנו כועסים עליו שלא בצדק. הגוף לא בוגד בנו, אנו בוגדים בו. אם נלמד להקשיב לו נזכה בתשובות.

לאתר התזונה של זהר