כוכב משושה בשושן צחור. צילום: ענת צחור

בכל שנה בחודש מאי, בסמוך ליום הולדתי וליום עצמאות של ישראל, מלבלב בביתי פרח הקרוב ללבי – השושן הצחור. פרח זה מלווה אותי כל חיי לא רק בשמו (צחור), אלא גם באירועים משמעותיים כלידה ומוות.

לשושן הצחור שישה עלי כותרת וניתן לראות בו את הכוכב המשושה, סמל בעל משמעות ארכיטיפית בתרבויות שונות - אצלנו בדמות המגן דוד, ואילו בבודהיזם ובהינדואיזם הוא מכונה שאטקונה (שישה משולשים).

הפרח הלבן, הריחני והאצילי, פורח במלוא תפארתו פעם אחת בשנה, כל פרח נושא את תפרחתו בגאון למשך כשבוע ואז מתחילה קמילתו - הוא מתייבש, מאבד מחיוניותו, ונובל. וכך בכל שנה, מתרחש הפלא הזה מול עיניי במחזוריות מדויקת. השושנים הצחורים בפריחתם המחודשת מסמלים לי ראשית של תקופה וגם סיום של תקופה.

השושן הצחור מפתיע ביכולת ההתפשטות וההתרבות שלו. הוא חזק ועמיד, יכול לצמוח לגבהים, מתפשט בנבכי האדמה ויוצר אינסוף בצלים. ישנם פרחים גדולים וחזקים, ישנם קטנים וחלשים, לכל אחד החן שלו, כולם מגיחים יחדיו לאוויר העולם ומסיימים את תפקידם יחדיו, נעלמים מן העולם עד הקריאה הבאה של הטבע שתעורר אותם לצמיחה מחודשת. והטבע מדייק, לא מזייף אף פעם.

ששת עליו של הפרח יוצרים את המבנה המשושה של הכוכב המסמל את הכוחות המנוגדים: היין והייאנג, הכח הנקבי והזכרי, האש והמים, הצמיחה והדעיכה. הצטלבות ושילוב הכוחות יוצרים איזון המאפשר חיים. הכוכב המשושה מצביע לכל הכיוונים: למעלה, למטה, צפון ודרום, מזרח מערב, הוא חובק את פינות העולם כולו. שני המשולשים מצטלבים בצורה גיאומטרית ויוצרים מתחם פנימי נוסף שהוא הלב.

הלב הוא המרכז הפועם, הריגוש, האיבר החש והיודע ובו שוכנת התבונה. וכמו כל איבר גם בו ראוי לטפל. הנה תרגול מומלץ של פתיחת מקלעת הלב.

מדיטציה לפתיחת צ’אקרת הלב (מקלעת הלב /מקלעת השמש/מפתח הלב):

• שבו או שכבו על הגב בתנוחה נינוחה בעיניים עצומות והרפו עצמכם.

• היו רגישים לתחושות, לצלילים ולקולות, לריחות וטעמים, ולכל מה שנקלט על-ידי החושים.

• היו קשובים לכל המתרחש בתוכם ומחוצה לכם.

• הביאו את תשומת הלב אל האיזור של מפתח הלב (מקלעת השמש) ונשמו בעדינות וברכות.

• תבחינו בתחושות השונות העולות מצ’אקרת הלב, אל תעצרו או תדחקו את התחושות, תנו להם לזרום.

• אפשרו לאזור של מקלעת השמש להיפתח ולהתרחב.

• המשיכו לנשום במודעות לאיזור כאשר כל נשימה פותחת ומרחיבה יותר ויותר את הלב.

אום, ענת

לאתר של ענת צחור: יוגה דהרמה