חג הביכורים, חג הקציר וחג החלב והגבינות מזוהה כבר שנים גם כחג מים, לכבודו הבאנו לכם טנא רטוב במיוחד - 4 אתרים להשתכשך ולהתרענן בהם בחג בפרט, ובימים הלוהטים בכלל.

המעיין הנסתר, ערוץ נהר הירדן

פנינו מועדות אל פינת חמד פסטורלית על פלג הירדן. לא חשוב מאיפה אתם מגיעים, ה-נ.צ הוא גשר אריק. בירידה מהגשר אל דרך העפר, העבירה לכל הרכבים, נוסעים לאורך שביל שעובר בחורש המקביל לערוץ הירדן. על אם הדרך פרות רועות באחו ואם יתמזל מזלכם, תראו גם עדר סוסים שיורד להשתעשע ולהתרענן במים. לפסטורליה השלווה הזו ולאווירת הכיף מוסיפים חותרי הקייאקים שמשייטים על הנהר ומנופפים לשלום.

בהמשך השביל מחסום דרך מיימי, ואם אתם מצוידים ב-4 4x תוכלו לחצות אותו. אם לא, זה המקום לחנות, לחצות את הנחל רגלית – והנה הגעתם. למעיין הנסתר אין שם, אך סימן ההיכר שלו הוא עץ האקליפטוס הענק ממנו משתלשלת נדנדה מעל המים. המים קרים אבל אין כמו השתכשכות בהם ביום לוהט.

 • על הדרך: עוד קצת מים במעיינות במג'רסה ובבית ציידא וקסם על ים כנרת - לינת קמפינג בחושות המשקיפות אל האגם וטיולי טרקטורונים בין מטעים ומים. את כל זה תמצאו במושב אמנון.
 • איפה אוכלים: במסעדת "טיביס" שבחוות ורד הגליל, עליה מנצח השף המהולל חיים טיבי. הפנורמה - הסוסים במאנ'ז, התפריט – ריזוטו ארטישוק, חצילים קלויים עם גרגיר חומוס, שניצל גלילי, פורטרהוס, פרים ריב וגם, "עוף בסל של יהודה".
 • הגעה: מכביש 87. המגיעים מצומת אלמגור יפנו שמאלה ממש לפני הגשר. המגיעים מצומת בית צידא יפנו ימינה מייד אחרי הגשר.

המעיין הנסתר. (צילום: אריאלה אפללו)
המעיין הנסתר. (צילום: אריאלה אפללו)

עין נון, מגדל

עין אל מודוורה ובעברית עין נון, היא בריכת מים גדולה, מפתיעה ומשמחת. היא סמוכה לכביש ולא מטריחה טרטור רגלי, מימיה צלולים ויש אופציה לשכשוך במים רדודים. לפני כשלוש שנים המקום עבר ניקוי ושיפוץ ולצד המעיין הטבעי הכשירו גם בריכה מלאכותית שניזונה ממי המעיין, והציבו שולחנות וספסלים למנוחה והתרגעות. המקום מוסדר, מטופח ומוקף בעצי דקל, תאנה ואיקליפטוס המצלים על הבריכה, הופכים אותו לאתר אהוב, נגיש, נוח ונעים לעצירה והתרעננות על אם הדרך, גם להולכים בשביל ישראל.

 • על הדרך: כנסיית הלחם והדגים, אתר ספיר – מרכז מבקרים מעניין של חברת מקורות והמוביל הארצי ומפל איוב השופע, שהכי כיף לעמוד תחת זרימתו החזקה.
 • איפה אוכלים: במסעדות של זוזו (בצומת מגדל), הלא הוא יוסף חנא, השף והבעלים של מסעדות תנורין הוותיקה והטובה ושל מגדלנה, מסעדת שף חדשה המגישה מנות מהמטבח הערבי-לבנוני בהן שנקליש (פרורי לבנה עיזים), לחמהבעג'ין, שישיברק (כיסוני בצק ממולאים) וקובה צמחוני. 04-6730064.
 • הגעה: מכביש 90 או מכביש 65 פונים לכביש 807 המוביל למושבה מגדל. מהכניסה למגדל פונים ימינה (ליד הסופר) לדרך עפר וממשיכים לפי השילוט.

עין פוריה, יער שוויץ

על פי המסורת עין פוריה הוא המעיין בו נפגשו שליחיה של דבורה הנביאה עם ברק בן אבינועם. המעיין, שנודע גם בשם עין קדש, ממוקם במורד המזרחי של הר פוריה (מדרום לטבריה) והוא אתר נהדר להתרעננות ומנוחה להולכי שביל ישראל ולנוסעים בדרך לטבריה ולכנרת. מי המעיין נובעים מתוך נקבה ונקווים אל בריכת אגירה המזינה את הבריכות הקטנות. אמת המים והבריכות שוקמו, גשרוני עץ הונחו מעל תעלות המים, מסביב ניטעו עצי אשל ודקל ובצילם הוצבו ספסלים ושולחנות לפיקניק.

 • על הדרך: לאורכה של הדרך מצפורים המשקיפים על הפנורמה המרגשת של הרי גלעד, הגליל והגולן ובטבורם האגם הכחול. אפשר גם לטייל בחצר כנרת, ברחוב הראשונים היפה של המושבה כנרת ובבית הקברות על שפת האגם בו קבורים חלוצי היישוב לצד רחל ונעמי שמר. וכמובן, לשייט בסירות קאנו בכפר האינדיאני רוב-רוי (בכניסה לקיבוץ כנרת) שעל פלג הירדן.
 • איפה אוכלים: "על הנהר". בר-מסעדה על פלג הירדן הנושק לכנרת, מעל אתר הטבילה ירדנית. בתפריט: בשרים, פירות ים ובר משקאות עשיר. 04-6759690.
 • הגעה: מכביש 767 היורד מצומת אלומות לכנרת. אחרי המושבה כנרת יש עיקול חד בכביש ואחריו פונים לדרך העפר המתפתלת בין מטעי המנגו והתמרים עד למעיין.

 על הדרך. טיול ברחוב הראשונים של המושבה כנרת (צילום: אריאלה אפללו)
על הדרך. טיול ברחוב הראשונים של המושבה כנרת (צילום: אריאלה אפללו)

עין חרדלית, עבדון

מעיין, בריכות, פריחות, עצים ונופים ימתינו רק לכם בעין חרדלית - מעיין קטן ונסתר בצל חורש עצי דולב גדולים במיוחד, עצי תאנה ושיחי תות. החורף מיטיב עם המעיין, באביב זרימתו עדיין שופעת אך עם בואו של הקיץ מפלס המים יורד בשל שאיבתם על-ידי חברת מקורות. ועדיין, יש מים וכיף לשכשך בהם. המעיין הסודי הוא חלק משמורת נחל כזיב ואהוב במיוחד על המקומיים בשל המרחק הקצר מהחניה.

 • על הדרך: הבית של עפיה בשלומי - בית שיכון עמידרי שמאחורי דלתו תפתיע אתכם יצירת אמנות צבעונית כמותה טרם ראיתם. על הקירות, התקרה, הרצפה ואפילו במטבח ובבית השימוש ציירה עפיה ציורים אתניים בהשראת התרבות התימנית. 04-9809746, בתיאום מראש.
 • איפה אוכלים: "בנחלה" בנהריה, מהמסעדות הגליליות האהובות עלינו. הנחלה ממוקמת בתוך מטע פקאנים והיא נהדרת לילדים הודות למרחבים, למשחקים ולארגז החול, וגם לזוגות שמוזמנים להתבודד בגזיבו. בתפריט הכל מהכל - אבל מהסוג הטעים.
 • הגעה: מכביש 70 פונים ליישוב עבדון וממנו נוסעים עוד כק"מ אחד, פונים ימינה לדרך המסומנת בירוק וממשיכים עד לחניון הסמוך למשאבת המים.

עין חרדלית. מעיין קטן ונסתר בצל עצי דולב (צילום: אריאלה אפללו)
עין חרדלית. מעיין קטן ונסתר בצל עצי דולב (צילום: אריאלה אפללו)