ארבעה ימים לפני הבחירות החל צוות החדשות של ערוץ 10 לשדר מגג עיריית תל אביב המשקיף על העיר הלבנה, הרחק מהאולפן הסגור והמוכר בבית הוורד. המעבר לשידור חוץ הכתיב שלל אילוצים להפקה ולצוות המגישים, וגם למלבישה של המגישה הראשית, תמר איש-שלום, ושל ליאור שליין שלצדה.

>> מוזמנים לעשות לנו לייק בפייסבוק

אמש, לרגל יום הבחירות, החליטה מירי סרוב, המלבישה הראשית של מהדורת החדשות של ערוץ 10 לשבור במקצת את הסגנון המוכר והמאופק המזוהה עם מגישות חדשות בארץ ובעולם, והלבישה את איש-שלום בגופיית וינטג' ייחודית מעוטרת חרוזים שנלבשה עם ז'קט קלאסי מעל. יום לפני הבחירות סרוב עדיין התלבטה בנוגע לצבע הז'קט, אבל בדבר אחד היתה בטוחה: יום השידורים של בחירות 2015 הוא יום מיוחד, וסביב השולחן באולפן היא מבקשת לשדר חגיגיות.

המראה החגיגי, על טהרת הלבן, שטף אמש את כל ערוצי הטלוויזיה, או לפחות את המגישות המובילות את המהדורות בערוצים השונים. יונית לוי הגישה את משדר הבחירות של חדשות ערוץ 2 לבושה מקטורן לבן עם מחשוף וי צנוע בעיצובו של יובל רביד, גאולה אבן שידרה ממטה המחנה הציוני בגופייה לבנה ומעליה ז'קט טוקסידו לבן עם צווארון מבריק, ותמר איש שלום הפגינה מראה מתוחכם בז'קט וגופיית חרוזים בצבע שמנת. ליאור שליין, ששידר מאולפן אחר את התוכנית "גב האומה", הקפיד על שחור קלאסי ופשוט, שבלט במיוחד על רקע כל הלבן הזה.

יוצאת דופן היתה אילה חסון, מנהלת חטיבת החדשות של הערוץ הראשון, שהופיעה בחולצה לבנה עם פסי סאטן שחורים ומקטורן אלגנטי שחור. את החגיגיות הלאומית היא השאירה למגיש הראשי יעקב אילון, שהקפיד על חליפה כחולה בגזרה צרה, חולצה לבנה, ועניבה מרהיבה בגווני טורקיז.

"היתה החלטה ברורה מאוד לייחד את הלוק של תמר ביום הבחירות", אומרת סרוב בשיחה עם Xnet. "גופיית הווינטג' היא התשובה לכך. יש רק אחת כזו, מה שמונע מראש מצבים של כפילויות מול ערוצים אחרים, וגם מייחד את הלוק הספציפי של תמר לאותו היום. בחרנו יחד גם תכשיטים של Tous, מותג שהוא יותר צעיר ואופנתי".

"מאוד חשוב לי לאפיין את תמר בצבעים רכים, ושהמראה הכללי יהיה מרוכך ונשי". מירי סרוב, המלבישה הראשית של מהדורת החדשות של ערוץ 10
"מאוד חשוב לי לאפיין את תמר בצבעים רכים, ושהמראה הכללי יהיה מרוכך ונשי". מירי סרוב, המלבישה הראשית של מהדורת החדשות של ערוץ 10

עם ניסיון של 25 שנה בתחום, מתוכן קרוב לתשע שנים בחדשות 10, סרוב מספרת כי כל שידור של יום בחירות הוא חגיגה באולפן. "במערכת הבחירות הקודמת הלבשתי את תמר בגופייה של המעצב גדי אלימלך. בכלל, גם ביום הבחירות וגם בעבודה היומיומית על המהדורה המשודרת מדי ערב, מאוד חשוב לי לאפיין את תמר בצבעים רכים, ושהמראה הכללי יהיה מרוכך ונשי. גופייה רכה מתחת לז'קט קלאסי, צבעים שהם לא רק שחור וכחול. בנוסף, אני מקפידה על שימוש באביזרים משלימים כמו סיכות דש ותכשיטים עדינים".

יש הבדל בלבוש בין שידור מאולפן לשידור חוץ, כמו עכשיו מגג עיריית תל אביב?

"בוודאי. כשאתה משדר על הרקע הכהה של העיר, חשוב להשתמש בצבעים בהירים, אז מראש אני בוחרת לתמר ולכתבים שלצדה טונים בהירים יותר, שלא יבלעו ברקע. באולפן אני יכולה להשתמש בצבעים כהים יותר".

עד כמה הבחירות נעשות בשיתוף עם תמר איש-שלום?

"הכול נעשה בשיתוף פעולה מלא. אני מביאה לה כל מיני אופציות לשידור, לרוב מזארה ומאסימו דוטי, ותמיד כולן מתקבלות. תמר היא אישה צעירה שאוהבת אופנה, ולשמחתי, היא גם יודעת להחזיק את הבגד".

אווירת ההתחדשות סביב יום הבחירות לא פסחה גם על הערוץ הראשון, שהשיק אתמול באופן רשמי אולפן חדש, כשאל ההגשה של יעקב אילון הצטרפה מנהלת חטיבת החדשות של הערוץ, אילה חסון. יעל פוליאקוב ואילן פלד כיכבו במספר מערכונים, והכתבים הבכירים התפרשו במטות המפלגות: גאולה אבן ועודד שחר שידרו ממטה המחנה הציוני, מירב מילר ואמיר איבגי ממטה הליכוד. רחל יוסף, האחראית בערוץ הראשון על ההלבשה של יעקב אילון ואילה חסון, מספרת כי גם היא משתדלת להלביש את המגישים באופן חגיגי יותר מהרגיל.

בשיחה שמתקיימת איתה יום לפני שידורי הבחירות היא מספרת כי טרם החליטה סופית מה ילבשו המגישים. "יעקב ילבש חולצה לבנה וחליפה כחולה, אבל אנחנו מתלבטים בין מספר עניבות. אני מאמינה שההחלטה תיפול ממש לפני העלייה לשידור. אילה עדיין מתלבטת בין לוק לבן ללוק שחור. לבן זה יותר חגיגי, אבל לפעמים מגישים בוחרים בגד גם על פי מצב הרוח שלהם באותו היום".

יוסף מספרת כי הבחירות של חסון קלאסיות מאוד, בעוד שלאילון, "הצעיר והחתיך" לדבריה, היא יכולה לבחור חליפות בגזרה צרה. "גיל הוא פקטור חשוב מאוד. יש לי את עודד גרנות ועודד שחר, המבוגרים יותר, שמעדיפים חליפות בגזרות משוחררות יותר. עם אילון, אמיר איבגי ואמיר בר שלום אני יכולה לבחור גזרות צמודות יותר. אפשר לרוץ איתם לאן שרוצים".

"כולן בסופו של דבר רוצות להיראות טוב ולשדר מראה קלאסי וממלכתי, כפי שהן רואות את הקולגות מהבי.בי.סי או מרשת פוקס". דניאלה שנבורן, מלבישה בערוץ הראשון
"כולן בסופו של דבר רוצות להיראות טוב ולשדר מראה קלאסי וממלכתי, כפי שהן רואות את הקולגות מהבי.בי.סי או מרשת פוקס". דניאלה שנבורן, מלבישה בערוץ הראשון

מלבישה נוספת בערוץ הראשון היא דניאלה שנבורן, האמונה על הלבוש של המגישות והעיתונאיות, ביניהן גאולה אבן, מירב מילר ושרון וכסלר, אשר הוצבו אמש בנקודות שידור ברחבי הארץ. גם שנבורן מדגישה את ההבדל המשמעותי בין שידור מאולפן לשידור מחוצה לו. "כשמגישה יושבת באולפן הדגש שלי כמלבישה הוא על החלק העליון, ואילו בהלבשה של מגישה בנקודת שידור צריך לדאוג לטוטאל לוק שלם - מהבגדים ועד הנעליים. בדרך כלל אותה מגישה גם מסתובבת בקהל, וצריך גם לדאוג שיהיה לה נוח".

במה שונה המראה של המגישה מזה של יום שידור רגיל?

"אין שינוי. אנחנו שומרות על אותו מראה קלאסי ומאופק. לרוב אני ממעטת בתכשיטים ואביזרים, ומעדיפה את הקו השקט. לא המצאתי את הגלגל, כולן בסופו של דבר רוצות להיראות טוב ולשדר מראה קלאסי וממלכתי, כפי שהן רואות את הקולגות מהבי.בי.סי או מרשת פוקס".

היכן את בוחרת להן בגדים?

"זה מיקס של מותגים וחנויות שאני אוהבת. לרוב אני מסתובבת בקניון רמת אביב, כי יש שם היצע רחב כמו זארה, פקטורי 54, מסימו דוטי, ונדום".

יש התרגשות מיוחדת לפני יום בחירות?

"אנחנו כבר שבועות במדידות, וההתרגשות גדולה מאוד. גם כי זה יום חגיגי, אבל גם כי אחוזי הצפייה ביום הזה גבוהים מהרגיל והחשיפה רחבה יותר".