25 קילוגרמים השילה השנה הזמרת מארינה מקסימיליאן, ונדמה כאילו הם היו כל מה שהפריד בינה לבין מדורי האופנה. אצל לירז צ'רכי, לעומת זאת, דווקא ההשמנה עקב היריון היא שחוללה פלאים בסגנון הלבוש, שעד אז כיכב בעיקר בצד המעליב של הדיווחים מהשטיח האדום. ומנגד, פאשניסטות כמו יעל פוליאקוב או יובל שרף הוכיחו השנה שלהיות אופנתית זו עבודה קשה. וכמו בכל עבודה, רשלנות עלולה להוביל לפיטורים או, במקרה שלהן, להוקעה מצד עולם האופנה.

עוד בערוץ האופנה

סקירה של תמונות השטיחים האדומים משנת 2013 מגלה מהפכים אופנתיים בשני כיוונים – מצד אחד, סלבריטאיות רבות שעלו כיתה בכל הנוגע למלתחה, ומהצד השני רשימה ארוכה לא פחות של פאשניסטות שאכזבו עמוקות. עוד מוקדם להכתיר את הראשונות כמתלבשות טובות ואת האחרונות כאסון אופנתי, אך הן בהחלט ראויות למקום ברשימת הסיכום השנתית שלנו: הכוכבות המשדרגות והמאכזבות של השנה החולפת במחלקת הסטיילינג של הביצה.

המשדרגות

מארינה מקסימיליאן. ותודה לסטייליסט אביב אברמוב (צילום: רפי דלויה)
מארינה מקסימיליאן. ותודה לסטייליסט אביב אברמוב (צילום: רפי דלויה)

מארינה מקסימיליאן

אין ספק, מארינה מקסימיליאן מסמנת את השדרוג הבולט והמוצלח של השנה בסגנון הלבוש. 25 הקילוגרמים שהשילה, במקביל לגירושיה המתוקשרים, נתנו אותותיהם גם במלבושיה ושינו את מעמדה בעולם האופנה. על מנת להציג את עצמה מחדש לעולם, שכרה מקסימיליאן את שירותיו של הסטייליסט אביב אברמוב, שאחראי על המהפך שעשתה: ממתלבשת גרועה עם אפס הבנה באופנה, לפאשניסטה שנהנית להתלבש. שמלות הפאייטים הצבעוניות שהיא לובשת להופעות ומכנסוני הג'ינס שהפכו הקיץ למדיה הרשמיים, הוכיחו יותר מהכול את קלישאת 'את הכי יפה כשנוח לך עם הגוף שלך'. מקסימיליאן ואברמוב הכירו בשבוע האופנה אשתקד והפכו לחברים טובים, ולימים גם לעמיתים לעבודה, כשאברמוב נשכר למלאכת הסטיילינג לקמפיין של "עונות". מאז הוא מלביש אותה להופעות, הולך איתה לקניות ("היא קונה הרבה וינטג', וגם מרשתות אופנה כמו פוראבר 21 ו-H&M") ומסייע לה להדק את הבחירות. "למרינה יש טעם טוב והיא מבינה באופנה", הוא אומר. "אני זוכר שבקיץ הלכנו לאירוע, והיא שמה על עצמה פלטפורמה מנומרת, שנראית הכי של זונות. פעם זה אולי היה נראה עליה מצחיק, אבל היום, מאז הדיאטה, זה נראה עליה הכי שיק".

מרינה קבישר. מתלבשת בלי עזרת סטייליסט (צילום: אביב חופי)
מרינה קבישר. מתלבשת בלי עזרת סטייליסט (צילום: אביב חופי)

מרינה קבישר

חשבון האינסטגרם של מרינה קבישר חושף את אחת המתלבשות המעניינות של השנה. אבל מה שהתמונות לא מספרות זה שבשנה החולפת טיפסה קבישר את כל הדרך, מהתואר הנלוז "הישבן של המדינה" לפסגת המתלבשות הטובות, וכל זה ללא עזרת סטייליסט. אז נכון, סגנון הלבוש המעודכן שלה נע בין נובורישיות לאוונגרדיות שלא תמיד עוברת את מבחן המצלמה. ונכון, יש מי שיגידו שזו לא חוכמה כשאת יכולה להרשות לעצמך נעליים של לובוטן וג'ינסים של ראג אנד בון. אבל אם נשים בצד את הקנאים, נגלה שקבישר הביאה השנה אל השטיח האדום אנסמבלים מרשימים של לבוש, המורכבים מפריטים של מעצבות ישראליות כמו לי גרבנאו, שני צימרמן, או עינב זיני ונופר מכלוף מהמותג סאמפל, לצד פריטים מרשתות זולות כמו זארה, H&M או מאתר האינטרנט Asos. מה שמוכיח שאפשר להיראות מיליון דולר, גם בחולצה שעלתה 159 שקל.

שירי מימון. מתחברת לצד המחוספס (צילום: רפי דלויה)
שירי מימון. מתחברת לצד המחוספס (צילום: רפי דלויה)

שירי מימון

אחרי שהשתלטה לנו על הפריים טיים כשופטת ב-X פקטור, מימון ממשיכה לבחור נכון גם ברמה האופנתית. באפריל האחרון, לאחר הלידה, חזרה לעבוד בצמוד עם הסטייליסטית מזל חסון, שמלבישה אותה באקס וגם מחוץ לזמן המסך ומחזקת את החספוס הטמון בה, על חשבון המראה המתקתק ששידרה עד כה. את זה היא עושה באמצעות פריטים מעיזים יותר, כמו שמלת עור שחורה והדוקה, משחקי פרופורציות שמגביהים את שירי למראית עין ושילוב של ז'קט מחויט מעל בגדים מאוד יומיומיים. ההבדל בין המראה בטלוויזיה למציאות עדיין ניכר, אולם עם עוד קצת תעוזה, אין לנו ספק שמימון עוד תפתיע גם מחוץ למסך הביתי.

יאנה יוסף. בזכות האותנטיות (צילום: ראובן שניידר)
יאנה יוסף. בזכות האותנטיות (צילום: ראובן שניידר)

יאנה יוסף

כמו במקרה של אנה ארונוב, שעלתה על נתיב הסטייל בעקבות הזוגיות עם איתי תורג'מן, גם הפוקוס האופנתי על יאנה יוסף צמח השנה בעקבות הזוגיות עם ציון ברוך. השדרוג שעברה יוסף הוא בפרטים קטנים, ובדיוק בזה טמון כוחו. הלוקים שהיא מרכיבה בעצמה עדיין שומרים על אותה רוח נעורים שובבה שאפיינה אותה תמיד, אך כעת ניכר כי היא מדייקת בשילובים ובפריטים עצמם. נכון, השיער הוורוד עדיין בעוכריה, ולפעמים היא גם נתפסת בסחבות של ממש, אבל משום מה, עליה זה נראה אמיתי ולא מתאמץ, בניגוד לכוכבות כמו נינט.

אביבית בר זוהר. מוגזמת, אבל משתפרת (צילום: רפי דלויה)
אביבית בר זוהר. מוגזמת, אבל משתפרת (צילום: רפי דלויה)

אביבית בר זוהר

בתפקיד ההפתעה של השנה נבחרה אביבית בר זוהר, שהבינה שהיא חייבת עזרה מקצועית באופנה כאוויר לנשימה ושכרה את שירותיו של הסטייליסט גילי אלגבי. יחד הם בראו אביבית בר זוהר חדשה, שעדיין נמצאת בתהליך אבולוציוני מתקדם בכל הנוגע לסטייל שלה. אומנם בשני המקרים (לפני ואחרי) מדובר במגה-פרחה, אבל עכשיו ניכר כי מאחורי כל מערכת לבוש, גם אם מוגזמת, עומדת חשיבה ואמירה. ואפילו אם הדרך בינה לבין התואר אייקון אופנה עוד ארוכה, השינוי הראשוני של בר זוהר מעיד על עתיד מבטיח ומלא הפתעות.

לירז צ'רכי. ההיריון והסטייליסטית רוני אילן עזרו להדק את הסטייל (צילום: רפי דלויה)
לירז צ'רכי. ההיריון והסטייליסטית רוני אילן עזרו להדק את הסטייל (צילום: רפי דלויה)

לירז צ'רכי

לירז צ'רכי ילדה לפני כחודשיים, אבל שנת ההיריון שלה תיזכר כאחת התקופות הפוטוגניות ביותר בקריירה שלה. באופן די מפתיע, דווקא ההיריון של צ'רכי סייע לה להדק את סגנון הלבוש, הרבה בזכות הסיוע שקיבלה מהסטייליסטית רוני אילן, שעבדה איתה על הסטייל בהופעות ובהשקת אלבומה. צ'רכי הוכיחה שאפשר לשמור על מראה אופנתי גם כשאת בהיריון מתקדם ויתרה מכך, שתקופת ההיריון יכולה לשמש כמקפצה אופנתית – ועל כך היא זוכה בתואר המשודרגת של השנה.

המאכזבות

געגועים ללוק. שרית חדד בתקופת "דה ווייס" (צילום: רפי דלויה)
געגועים ללוק. שרית חדד בתקופת "דה ווייס" (צילום: רפי דלויה)

שרית חדד

כששרית חדד יוצאת לאירוע, תקשורת האופנה נכנסת לכוננות רולטה רוסית. ברוב המקרים זה ייגמר באסון, ולעתים היא תצליח לצאת מזה בחיים. עלילות שרית חדד והסטייליסטים שניסו להדק את המלתחה שלה במרוצת השנים, יכולות למלא קורס מבוא לסטיילינג. בכל פעם שנדמה כאילו היא עלתה על דרך המלך, היא מוצאת פרצה בגדר ובוחרת בשביל דרדרים חדש. בשנים האחרונות ראינו אותה הופכת אט-אט מסינדרלה לנסיכה של ממש, אבל הנסיקה במראה החיצוני שלה נעצרה כשירדה מכס המנטורית ב"דה ווייס". אנחנו מתגעגעים לחליפות הגלאם רוק שארזו היטב את גופה, ומחכים למהפך הבא שלה.

רומי אבולעפיה

פעם, ממש מזמן, רומי אבולעפיה היתה ילדה יפה עם סגנון אנטי-אופנתי – שילוב שגרם לצלמת תמר קרוון לסמן אותה כמוזה ולמותג קסטרו לקחת אותה לקמפיין בשנת 2003. מאז עבר עשור ואבולעפיה עוד איתנו, רק שאינה ילדה יותר ובטח לא אייקון אופנה. הניסיונות שלה לייצר עניין בשנה האחרונה נגמרו בעיקר במפח נפש, וגם עזרת הסטייליסט עידן לרוס לא הביאה לשיפור. הבחירות בטוניקת תחרה שחורה עם מכנסוני ג'ינס ומגפונים שחורים או בחזייה המבצבצת מתחת לז'קט פתוח לרווחה, לא היו עוברות את משטרת האופנה גם בניינטיז.

בגדים לא מחמיאים ומאמץ לשמור על ייחוד. קרן מור (צילום: )
בגדים לא מחמיאים ומאמץ לשמור על ייחוד. קרן מור (צילום: )

קרן מור

מאז הנחתה קרן מור את תוכנית האופנה התיעודית "צו האופנה" בערוץ הראשון לפני כשנתיים, היא נולדה מחדש כפאשניסטה לוהטת. מור היתה כל מה שתעשיית האופנה נזקקה לו: מקורית, נועזת, צבעונית, חסרת מעצורים. מהר מאוד היא כיכבה בכל רשימות "המתלבשים הטובים", הוזמנה לכל אירוע אופנה, ואף קיבלה קמפיינים למעצבות רינה צין ותמר פרימק. אלא שבשנה האחרונה החל הלוק שלה למשוך תשומת לב מהסיבות הלא נכונות. שימוש מוגזם באביזרים מיותרים, שמלות מתחכמות, בגדי מעצבים שלא החמיאו לגופה הצנום וניסיון תמידי להדהים, השכיחו מאיתנו את יופייה הטבעי של מור והפכו אותה למתלבשת לא טובה.

עדי אשכנזי

היו ימים שבהם נחשבה עדי אשכנזי לאחת מחמש המתלבשות הטובות בישראל. יחד עם הסטייליסטית סיון חימי, שעובדת בצמוד אליה כבר תקופה ארוכה, היא הפגיזה בהופעות שובבות והציגה מראה צעיר ולא מתאמץ. לא עוד. אשכנזי נמצאת היום בסוג של קאמבק, לאחר שילדה בן ובת בשלוש השנים האחרונות, ונראה כי חדוות ההתלבשות שלה נשארה אי שם מאחור. לעתים היא נזכרת להשתחל לשמלה שחורה קטנה המחמיאה לנתוניה הטבעיים או מפתיעה בהופעה מדויקת – כמו בחגיגת יום הולדתו ה-90 של נשיא המדינה שמעון פרס – אך בשאר הזמן עולה החשש שהיא שכחה להביט במראה. כשהיא מנסה להעז בחליפת פסים מעל חולצה פרחונית ונעלי שפיץ בצבע בורדו, היא נראית כמו הגרסה הצנומה של שרית חדד; וגם בלוק קז'ואל של ג'ינס וחולצת טי, התוצאה הסופית היא בעיקר עייפה וחסרת ברק.

השילובים המפתיעים כבר לא מפתיעים. יובל שרף (צילום: ראובן שניידר)
השילובים המפתיעים כבר לא מפתיעים. יובל שרף (צילום: ראובן שניידר)

יובל שרף

השילובים המפתיעים שרוקחת יובל שרף בעצמה הפכו אותה לאייקון אופנה מקומי, אך בשנה האחרונה עלה מהם ניחוח של עודף מאמץ מיוזע. אמת, היו לה גם הצלחות השנה – בעיקר על השטיח האדום בפסטיבל ונציה, אבל כשהיא נתפסת בעדשות הפפראצי או באירועים חברתיים בישראל, שרף מתגלה כמתלבשת עם שטיק אחד החוזר על עצמו. ההופעות שלה "עשויות" מדי, ולא תמיד יש התאמה בין בחירת האאוטפיט לאביזרים הנלווים – כמו במקרה של נעלי עקב כסופות שחיברה לטוניקה ורודה-סגולה עם הדפס דומיננטי. בעוד בעבר נראה היה כי הבחירות שלה מגיעות מתוך אינסטינקט אופנתי ורוח נעורים מרדנית, עכשיו עולה תחושה שהיא עובדת בלהתלבש מגניב בשביל הצלמים.

יעל פוליאקוב

פאשניסטה נוספת שאכזבה אותנו השנה היא יעל פוליאקוב, מי שהיתה לפני שנתיים המתלבשת הכי טובה בארץ והפגינה בחירות יוצאות דופן – לא מעט בזכות החברות ההדוקה עם המעצבת דורית בר אור ועזרת הסטייליסטית אורית אפרתי. בשנת 2013 פוליאקוב קצת נעלמה מהשטח לטובת צילומי הסדרה "מקימי", אבל כשהיא הוציאה את האף מחוץ לבית, ההופעות המדויקות לרוב כבר לא ליוו אותה. למעט ערב הפרמיירה של הסדרה, בו לבשה שמלה שחורה יפהפייה שהחמיאה למידותיה הזעירות, רוב התלבושות של פוליאקוב אכזבו. לתצוגת האופנה של טמבור, למשל, היא הגיעה בשמלה אפורה יפה שנהרסה על ידי האביזרים המוגזמים – תיק של מייקל קורס עם רצועת מתכת ומשקפי שמש ענקיים. במקרה אחר היא בחרה בשמלה בצבע חרדל ששיוותה לה מראה חיוור, סנדלים שחורים ואיפור-שיער לא מחמיאים בעליל. נקווה ש-2014 תהיה טובה אליה, ולשאר הפאשניסטות שברשימה, קצת יותר.