שמלות קצרצרות, פריטים מפלסטיק, השראות עתידניות מהחלל, צבעוניות מטאלית, הדפסים גרפיים גדולים, לבן על לבן, שחור על לבן, משקפי שמש גדולים, בגדים עם חיתוכי קאט אאוט ומשחקי שקוף ואטום – כל אלו נמצאים בראש רשימת הטרנדים החמים לקיץ, והיו גם המרכיבים האופנתיים הברורים שהגדירו את שנות ה-60 של המאה הקודמת. כן, הסיקסטיז שוב כאן, רק בלי האהבה החופשית, האופטימיות והתמימות – שהוחלפו בהרבה מאוד בגדי מעצבים.

האהבה החופשית הוחלפה בבגדי מעצבים. תצוגת אביב-קיץ 2013 של מוסקינו (צילום: gettyimages)
האהבה החופשית הוחלפה בבגדי מעצבים. תצוגת אביב-קיץ 2013 של מוסקינו (צילום: gettyimages)

על שלל המהפכים של שנות ה-60 כבר נכתבו לא מעט מילים, אך אין ספק שמבחינה אופנתית היה זה הרגע שבו הפך הסטייל למרכיב מהותי בזהותו של הדור הצעיר. החיפושים אחר חופש ושבירת גבולות זכו בביטוי גשמי וחיצוני, דרך שלל פריטי לבוש איקוניים שמלווים אותנו עד היום. זהו גם העשור שהביא לפריחת האיט גירלס – נערות צעירות שביטאו במראה החיצוני שלהן את אידיאל היופי החדש והפכו למובילות אופנה. עכשיו, כשצו האופנה דורש מאיתנו לחזור ולאמץ את הסגנון, החלטנו ללמוד מהטובות ביותר: נערות הזוהר של אותו עשור.

אידי סדג'וויק הצעירה היתה אשת החברה הגבוהה, שחקנית, דוגמנית ובת לאחת המשפחות העשירות בארצות הברית. בשנות ה-60 היא הכירה את אנדי וורהול, שהפך אותה למוזה שלו. הגוף המיניאטורי, השיער הקצר, הבגדים הנוצצים והעגילים הגדולים הפכו אותה לאחד הסמלים המוכרים של שנות ה-60 (וגם הרומן הסוער עם בוב דילן לא הזיק), ולמיתוס שנשמר גם אחרי שנמצאה ללא רוח חיים בשנת 1971.

גם הזמרת, השחקנית והדוגמנית הגרמנייה ניקו הגיעה לעולם הזוהר דרך הפקטורי של אנדי וורהול, ובעזרת האלבום המפורסם שהוציאה עם להקת הוולווט אנדרגראונד. המראה הקלאסי והמעט קשוח של ניקו הפך את פניה לזכורות במיוחד, גם לאחר שנהרגה בתאונה בשנת 1988 כשהיתה בחופשה באיביזה.

ג'יין בירקין, 1968. לוק תמים ופרוע באופן שווה (צילום: gettyimages)
ג'יין בירקין, 1968. לוק תמים ופרוע באופן שווה (צילום: gettyimages)

ג'יין בירקין האנגלייה, שהיוותה השראה לתיק בירקין המפורסם, ידועה בזכות הדואט השנוי במחלוקת שלה עם בן זוגה דאז סרג' גינזבורג, התפקיד החושפני שלה בסרט Blow Up והסגנון הנערי והייחודי שקרא תיגר על המראה הנשי הקונבנציונלי. הלוק שלה היה תמים ופרוע באופן שווה, והיום ממשיכות אותו שתי בנותיה: שרלוט גינזבורג ולו דילון.

פרנסואז הארדי, 1963. הכניסה שיק לאירוויזיון (צילום: gettyimages)
פרנסואז הארדי, 1963. הכניסה שיק לאירוויזיון (צילום: gettyimages)

הזמרת, השחקנית והאסטרולוגית הצרפתייה פרנסואז מדלן הארדי הפכה לדמות נערצת בזכות הסטייל שלה וטעמה המשובח. בשנת 1963 היא ייצגה את מונקו בתחרות האירוויזיון – שנחשבה אז ליוקרתית מאוד, ומאוחר יותר כבשה את לבם של מעריצים רבים על הבמות במראה צחור ומלא שיק.

האחרונה והחביבה במיוחד ברשימת האיט גירלס היא הדוגמנית השדופה טוויגי, שהתפרסמה בשנות ה-60 וזכתה לשלל אזכורים בקולקציות הקיץ החדשות. פניה הילדותיות, עיניה הגדולות, ריסיה הארוכים, שיערה הקצר ורגליה הגפרוריות שנחשפו בשמלות מיני קצרצרות, כל אלה הפכו אותה למודל היופי הנצחי של הסיקסטיז.

עיצוב גרפי: נעם רוזנברג