כל אורתופד יספר לך שהליכה ממושכת על עקבים פוגעת בסופו של דבר בעצמות כף הרגל והקרסול, שלא לדבר על הנזקים שהיא עלולה לגרום לגב שלך. ועדיין, מיליוני נשים ברחבי העולם ממשיכות לנתר ממקום למקום על הגובה. מי מהן בגלל תחושת השליטה והכוח שהעקבים מעניקים לה, מי בשל המראה, ומי בגלל הכניעה לטרנדים האופנתיים.

מי ששימשה כשגרירה בינלאומית לנעלי העקב החל ממחצית שנות ה-90 היתה שרה ג'סיקה פרקר, אשר מתוקף תפקידה כקרי בראדשו בסדרת הטלוויזיה הבלתי נשכחת "סקס והעיר הגדולה", לימדה את נשות העולם את ההבדל בין מנולו בלאניקס לסתם נעלי עקב.

"נעלתי נעליים יפות, חלקן עשויות טוב יותר מאחרות, ומעולם לא התלוננתי". הרגליים של פרקר (צילום: gettyimages)
"נעלתי נעליים יפות, חלקן עשויות טוב יותר מאחרות, ומעולם לא התלוננתי". הרגליים של פרקר (צילום: gettyimages)

השבוע מתברר שאפילו לכוהנת העקבים הגדולה הגיעו הסטילטו עד נפש. בראיון שהעניקה פרקר לאתר Net-A-Porter סיפרה כי לאחר שני עשורים בהם פיארו את רגליה, היא נפרדת סופית מנעלי המנולוס שלה. הסיבה: כאבי רגליים וקרסוליים בלתי נסבלים. "במשך עשר שנים או יותר רצתי – פשוטו כמשמעו - בנעלי עקב. עבדתי במשך 18 שעות רצופות כשאני על נעלי עקב ומעולם לא הסרתי אותן", סיפרה. "נעלתי נעליים יפות, חלקן עשויות טוב יותר מאחרות, ומעולם לא התלוננתי, עד לכאבים שהחלו לצוץ לפני כשנתיים".

  (צילום: gettyimages)

הכאבים, סיפרה השחקנית בת ה-47, החלו להתעורר בזמן העבודה על הסרט I Don't Know How She Does It ("אין לי מושג איך היא עושה את זה"), בו גילמה את קייט רדי, אשת עסקים שמג'נגלת בקושי בין חיי המשפחה לעבודתה התובענית. "התחשבתי מאוד במלתחה שהרכיבו לדמות, והיה חשוב לי לשמור על אמינות. אמרתי לעצמי, רדי לא יכולה להרשות לעצמה נעליים יקרות, אז רכשתי במיוחד נעליים זולות יותר, עם סוליות מגומי ולא מעור, שגרמו לי להחליק איתן מספר פעמים ולסובב את הקרסול. כשהלכתי לרופא הוא אמר לי: 'הרגל שלך עושה דברים שהיא לא היתה אמורה לעשות. הליכה רבה על עקבים הבליטה עצם שלא אמורה לבלוט'".

מקפידה על נעלי עקב באיכות גבוהה (צילום: gettyimages)
מקפידה על נעלי עקב באיכות גבוהה (צילום: gettyimages)

פרקר מספרת כי בעקבות המפגש עם הרופא קיבלה שלוש החלטות: לא לנעול נעליים זולות יותר לעולם, לעבור לנעליים נוחות עם עקבים נמוכים, ובמידה והיא כן חייבת לטפס על עקבי סטילטו עבור אירוע זה או אחר - היא תעשה זאת בנעליים באיכות גבוהה בלבד.

''הליכה רבה על עקבים הבליטה עצם שלא אמורה לבלוט'' (צילום: gettyimages)
''הליכה רבה על עקבים הבליטה עצם שלא אמורה לבלוט'' (צילום: gettyimages)

צלמי פפראצי שהנציחו אותה מסתובבת בניו יורק בשבועיים האחרונים עם שלושת ילדיה, ג'יימס ווילק בן ה-10 והתאומות טביטה ולורטה בנות ה-3 וחצי, מצאו את פרקר בנעליים שטוחות, או בכאלה עם עקבים נמוכים של שניים-שלושה סנטימטרים בלבד, למשל מגפי עור מזמש בסגנון אופנוענים, נעלי בלרינה שטוחות וסנדלים שחורים עם גרביים לבנים – שילוב שמסתמן כטרנד חדש, שלא מומלץ לנסות לבד בבית.

ביי ביי קרי בראדשו (צילום: gettyimages)
ביי ביי קרי בראדשו (צילום: gettyimages)

האם מוקדם מדי להספיד את אוסף נעלי העקב של פרקר? התשובה חיובית. באירועים חברתיים ועל השטיח האדום פרקר עדיין שומרת אמונים לנעלי סטילטו גבוהות, אבל כפי שהיא מספרת, אחרי שנים רבות שלא הניחה לעצמה להתהלך קרוב אל האדמה, כרגע היא עושה זאת בשמחה. אם היו שואלים לדעתה של קרי בראדשו, האישה שהתגוררה בתוך קופסת נעליים חלומית של ג'ימי צ'ו, ספק אם היא היתה מאשרת את הצעד של פרקר, אבל היא כבר מזמן לא רלוונטית.