>> צפו בכל התוכניות של ערוץ האופנה הישראלי ב-HOT

"אני רואה מסביבי את כל הפלצנים האלה וכל הפלצניות האלה עם הביקיני שלהם, עאלק סלבריטאים", אומר בזלזול העיתונאי בוקי נאה בסצנה החותמת את פרק הבכורה של הריאליטי הישרדות VIP. "ישבתי בצד, הסתכלתי עליהם, מייקל ג'קסון עם הקוביות שלו ואנה ארונוב עם התנועות שלה". יד העורך הקלה על הצילומים הלוהטים שהגיעו מהאי שיבצה באופן מיידי בפרק הראשון את ארונוב בבגד ים סגול וחושפני ואת ריבועי הלואקר של מייקל לואיס, אל מול הכרס המשתפלת והשמחה של נאה, שיורה את דברי התוכחה שלו בקצב של 100 מילים לדקה. ככה זה, חוקי הרייטינג של הטלוויזיה חלים גם על הידוענים המתגוררים באי, ועל פי אלו, כידוע, ציצים מוכרים. במיוחד אלה של ארונוב.

בשבוע החולף עלו לשידור שתי תוכניות בידור שבמרכזן סלבריטאים, תחרות ותשוקה: רוקדים עם כוכבים והישרדות VIP. באחת רוקדים, בשנייה שורדים. אבל למרות ההבדלים הרבים ביניהן, דבר אחד בולט משותף לשתיהן: השליטה המוחלטת של המשתתפים בעבודה מול מצלמה. כשאתה מבלה חלק גדול מהחיים באור הזרקורים ושבוי בדמות שבנית לעצמך לאורך הקריירה - גם הלכלוך והבוץ שנמרח על פניך בהישרדות, או הזיעה החמוצה שניגרת עליהן אחרי ריקוד סוער, נראים פתאום על המסך כמו טרנד חדש שכדאי לאמץ.

נטלי דדון ב''הישרדות VIP''. רק לפני כמה חודשים היא סירבה לדגמן שמלה חצי שקופה של טובל'ה (צילום: ורד אדיר)
נטלי דדון ב''הישרדות VIP''. רק לפני כמה חודשים היא סירבה לדגמן שמלה חצי שקופה של טובל'ה (צילום: ורד אדיר)

בכל אחת משתי התוכניות משדרים הסלבס משהו אחר, כמעט הפוך - אלו שהלכו להישרדות אימצו את המראה הנינוח, הטבעי, המחוספס ואולי בעצם המטונף. אלו שבחר לפזז ברוקדים עם כוכבים, עוטים על עצמם מסכה זוהרת ובגדים נוצצים. כך קורה שצפייה בשתי התוכניות במקביל דומה למשחק בתוכנת הפוטושופ: לרגע אחד הכוכבים שלנו טבעיים ומלוכלכים, וברגע השני הם מצופים באיפור אוטם נקבוביות וספריי לשיער בעל אחיזה חזקה; פעם בבגדי ים עם כתמי בוץ, ופעם בשמלות ערב נוצצות עתירות נוצות ופאייטים, בעיצובו של דני מזרחי. סגנון הלבוש של שתי התוכניות נותר נצחי – זה רק הפרצופים שמתחלפים.

למי שעוד לא החליט אם לצפות בנטלי דדון מבלה חצי עירומה על האי (זוכרים שאותה דדון בדיוק סירבה לעלות עם שמלה חצי שקופה של טובהל'ה בשבוע האופנה TLV?!) או באורנה דץ חושפת רגל ארוכה על הרחבה א-לה אנג'לינה ג'ולי, מדור ראש בראש מעמיד לדו קרב את הפאייטים של ירדן הראל מול השורטס של ענת הראל. הקורא גיא זו-ארץ מוזמן לקרוא ולהפנים.

גיא זו-ארץ ב''הישרדות''. מחליף זהויות כזיקית (צילום:  גיא קרן )
גיא זו-ארץ ב''הישרדות''. מחליף זהויות כזיקית (צילום: גיא קרן )

גיא זו-ארץ

החל מהשבוע מוזמנים צופי הטלוויזיה בישראל לפגוש במנחה הטלוויזיה גיא זו-ארץ בשני מקומות במקביל ובמרחק זפזופ אחד על השלט: ברוקדים עם כוכבים הוא נראה כחבר בצוות בידור של מלון אילתי, ובהישרדות הוא על תקן של מומיה. זמן המסך הרב שמקבל זו-ארץ בשתי התוכניות חושף פרסונה דו-פרצופית: אם בהישרדות הוא מופיע בחולצת אריג מכופתרת ומכנסי דגמ"ח מצוחצחים, ברוקדים עם כוכבים הוא מבזיק על המסך כדנדי מעודכן ואופנתי, עם מקטורנים מחויטים, עניבות צרות שהיו טרנדיות לפני שנתיים ומטפחת כיס שמבצבצת באלגנטיות מכיס הז'קט.

לפיצול האישיות הזה יש שם: טופו-שיק, והוא מעיד בעיקר על אדם ללא סגנון אישי מובהק, שמקבל על עצמו כל דבר שהסטייליסט זורק עליו. זה מעולה כשאתה דוגמן ויכול להחליף זהויות כזיקית. זה פחות מוצלח כשאתה מוביל את הפריים טיים הטלוויזיוני.

אסף הרץ ומאשה ב''רוקדים עם כוכבים''. מוכרים את האשליה על רחבת הריקודים (צילום: טל גבעוני)
אסף הרץ ומאשה ב''רוקדים עם כוכבים''. מוכרים את האשליה על רחבת הריקודים (צילום: טל גבעוני)

הטוענים לכתר

די בצפייה בשני הפרקים הראשונים כדי להבהיר מי הם מלך ומלכת האי/הרחבה. כל תוכנית והתמריצים שלה: אם בהישרדות הקלישאה הטלוויזיונית הפכה את שני היפים של האי - הרקדנית אנה ארונוב והשחקן איתי תורג'מן - לזוג מיוחצן לקבלת רייטינג, הרי שברוקדים נטיית הלב היא אל האנדרדוגים - השחקנית אסתי זקהיים והרקדן בוריס זלצמן. מספיק להתבונן בתורג'מן מלטף את החזה החלקלק שלו בהתמוגגות, או בארונוב מדלגת בקלילות בבגד ים בתנועות שמוציאות לכולם את העיניים, כדי להבין שזמן המסך שלהם יעבור בהרבה את זה של הסקסולוגית איריס בר און (שהגיעה לאי בבגד ים שלם, בניגוד לכל חוקי ההיגיון הטלוויזיוניים).

ואם על האי החזק מנצח, על רחבת הריקודים דווקא לחלש יש הרבה יותר מה להציע ואיך להפתיע. חשבתם שאישה בגודלה של זקהיים לא יכולה לעשות פירואטים? תחשבו שוב. השחקנית המוכשרת והכובשת הזו מוכיחה שעם כל הכבוד למותני הצרעה של המנחה ירדן הראל או למבנה הגבעולי של דנה עדיני - כשזה נוגע ללב הקהל, האופי הג'ינג'י שלה עוקף את כולם בסיבוב.

איפור-שיער

השופטת מיכל אמדורסקי, בחורה שטעם טוב עובר לידה באגביות, היא אולי הדוגמה הבולטת ביותר לאשליה שמנסה למכור לנו רוקדים עם כוכבים. תסרוקות השיער העשויות יתר על המידה, יחד עם האיפור הכבד והעמוס, מבקשים לשדר על המסך אשליה של עולם מרוחק ואוטופי, שלא נוגע במציאות שלנו במאומה.

על האי של הישרדות, לעומת זאת, קצוות שרופים, זיעה ניגרת ומי מלח בשיער הם הטרנדים השולטים. כאן, ודאי אומרים לעצמם אותם VIP, אנחנו מגיעים נטו ללא מסכות. כאן האיפור האמיתי הוא במקרה הטוב כתמי פיגמנטציה מחשיפה יתרה לשמש. אם תשאלו אותנו, נעדיף לראות את אורנה דץ מאופרת כמו האמא של הכלה, מאשר לחזות בנקבוביות החשופות מיכל זוארץ. אבל כנראה שזה רק אנחנו (ע"ע מדד הרייטינג).

מיכל זוארץ ב''הישרדות VIP''. קצוות שרופים, זיעה ניגרת ומי מלח בשיער הם הטרנדים השולטים (צילום: ורד אדיר)
מיכל זוארץ ב''הישרדות VIP''. קצוות שרופים, זיעה ניגרת ומי מלח בשיער הם הטרנדים השולטים (צילום: ורד אדיר)

מדד הרייטינג

אז איך אנחנו אוהבים את הסלבס שלנו? על פי נתוני הרייטינג מיום שבת האחרון, הישרדות עוקפת את רוקדים ב-2.4 אחוזי צפייה. זה לא מפתיע, שכן ברור שהקהל יעדיף לצפות בחזה המקפץ של נטלי דדון, הארוז בביקיני סגול, מאשר לשמוע את בדיחות הפלסטיק של ירדן הראל, כשהיא כלואה בשמלת מקסי ורודה עם סרטי תחרה לבנים. הסבר נוסף וקצת פחות סקסי לפערים טמון ברצון שלנו לראות את הכוכבים באופן טבעי לכאורה. לצפות בהם חשופים, פגיעים, נטולי איפור ושאר תוספי מראה. את כל אלה לא תמצאו על רחבת הריקודים. אנחנו, מצדנו, נמשיך להעדיף את השקרים והאשליות שמוכרים לנו הרקדנים והרקדניות.