>> בואו להיות חברים של Xnet בפייסבוק

כבר שלוש שנים שהדוגמנית הערבייה הודא נקאש בת ה-22 מחיפה מנסה לפלס דרכה בתעשיית האופנה הישראלית ללא הצלחה מרובה. השבוע הגיעה התפנית, עם קמפיין ישראלי ראשון. ולא סתם קמפיין – נקאש הצטלמה השבוע עבור רשת ההלבשה התחתונה ג'ק קובה, יבואנית המותגים הבינלאומיים שנטל, מיידנפורם ופסיונטה - מותג הלנז'רי הצרפתי שמחוץ לישראל מובילה הישראלית בר רפאלי. ולא שקברניטי המותג לא חשקו ברפאלי כפרזנטורית גם בישראל, חלילה. על פי מידע שהגיע ל-Xnet, רפאלי לא אישרה למותג לפרסם את תמונותיה בישראל, משום שלטענתה היא סובלת כאן מחשיפת יתר. ציפי לוין, אמה של בר והמנהלת האישית שלה, מסרה בתגובה: "זה לא קמפיין עולמי והוא מפורסם במדינות מסוימות שלא כוללות את ישראל, כך על פי החלטת החברה".

בר רפאלי לפסיונטה. לא אישרה למותג לפרסם את תמונותיה בישראל
בר רפאלי לפסיונטה. לא אישרה למותג לפרסם את תמונותיה בישראל

נקאש, מצדה, שואפת להיות רפאלי, או לפחות להפוך לאייקון לנז'רי כמוה. "היא דוגמנית-על ואני שואפת להיות דוגמנית-על", אמרה נקאש אתמול (שני) בראיון על סט הצילומים של קמפיין ההלבשה התחתונה. אל מול עדשת המצלמה של צלם האופנה אלכס ליפקין, נקאש משדרת נינוחות מהזן הנדיר בימי צילום לנז'רי. אולי כי בניגוד לדוגמניות אחרות שמצטלמות בהלבשה תחתונה בשביל הכסף בלבד, כי אין ברירה, נקאש חלמה תקופה ארוכה לעשות קמפיין כזה. ולא, היא לא חוששת מהתגובות במגזר הערבי.

נקאש. ''תמיד בסוף מתגנבת השאלה: מה יגידו אצלכם במגזר?'' (צילום: ג'ני קובה)
נקאש. ''תמיד בסוף מתגנבת השאלה: מה יגידו אצלכם במגזר?'' (צילום: ג'ני קובה)

נקאש נולדה בחיפה לאם מורה לביולוגיה ולאב ארכיטקט. בגיל צעיר עקרה המשפחה לאיטליה, משם לנצרת וחזרה לחיפה. בעוד כשנה היא תסיים תואר ראשון בארכיאולוגיה וגיאוגרפיה באוניברסיטת חיפה, אבל את עיקר מרצה היא מפנה לדוגמנות. לפני כשלוש שנים פנתה אל מעצב שמלות הכלה החיפאי כמיל שאהין, בתקווה להצטלם למודעות הקמפיין שלו, אך הוא הפנה אותה אל סוכנות דוגמנות בקריות. צלם שהכירה שיגר אותה אל עורכת מגזין הנשים הערבי "ליילך", יארא משעור, שהחליטה להשקיע בהפיכתה של נקאש לדוגמנית בינלאומית. משעור מיקמה את נקאש על שער המגזין בעריכתה, כשהיא לבושה בבגד ים חושפני, ולאחרונה אף שיגרה אותה כנציגה ישראלית לתחרות היופי הבינלאומית Miss Earth, שהתקיימה במנילה בהשתתפות 84 מועמדות מרחבי העולם. נקאש חזרה ארצה בידיים ריקות, משעור הרוויחה עוד הישג בניסיון לשחרר את הערבייה המודרנית מכבלי הפטריארכאליות בחברה הערבית.

עורכת מגזין ''ליילק'', יארא משעור. ''אולי בזכות הודא נצליח להביא את דעת הקהל למקום טוב'' (צילום: אבישג שאר-ישוב)
עורכת מגזין ''ליילק'', יארא משעור. ''אולי בזכות הודא נצליח להביא את דעת הקהל למקום טוב'' (צילום: אבישג שאר-ישוב)

האווירה על סט הצילומים מחויכת. אף אחד לא מדבר על פוליטיקה, שעה שבדרום הארץ הרוחות סוערות. "אולי צריך אומץ לצלם פרזנטורית ערבייה כשאנחנו במצב של קונפליקט?!", אומרת ג'ני קובה, מבעלי המותג, בספק קביעה-ספק תהייה. "אולי מה שאנחנו עושים פה היום זה צעד אחד בדרך לשלום. בשורה התחתונה, הודא היא פשוט דוגמנית יפהפייה, וזה מה שחשוב". דברים דומים אומרת גם משעור: "אולי בזכות הודא נצליח להביא את דעת הקהל למקום טוב. שלום מתחיל בין אנשים. כאן, בינינו".

בר רפאלי בהשקת הקולקציה של פסיונטה. ''היא דוגמנית-על ואני שואפת להיות דוגמנית-על'' (צילום: gettyimages)
בר רפאלי בהשקת הקולקציה של פסיונטה. ''היא דוגמנית-על ואני שואפת להיות דוגמנית-על'' (צילום: gettyimages)

בתעשיית האופנה הישראלית, לעומת זאת, צפויות לנקאש עוד מהמורות רבות. "כדוגמנית ערבייה יהיה לי הרבה יותר קשה להצליח", היא מודה. "לא מקבלים אותנו פה. יש עדיין גזענות בין יהודים לערבים. הלכתי למספר סוכנויות דוגמנות ישראליות בעבר. כולם מתלהבים, אבל תמיד בסוף מתגנבת השאלה: תגידי, ההורים שלך יודעים שאת פה? מה יגידו אצלכם במגזר? הם מפחדים שיקרה להם משהו, כמו הסיפור על הסוכנת של הדוגמנית הדרוזית (אנג'לינה פארס, א"י), שקיבלה איומים על חייה. אין קשר בין דרוזים לבין ערבים, בטח ערבים נוצרים. זה לא רלוונטי אליי".

סיפורה של הדוגמנית הדרוזית אנג'לינה פארס, שאחותה הצעירה מאיה נג'ם (פארס) נרצחה בקיץ האחרון על רקע כבוד המשפחה, עומד כענן שחור מעל ראשה של הודא, שמתעקשת כי משפחתה מקבלת יפה את בחירתה להיות דוגמנית. "המשפחה שלי מפרגנת", היא אומרת נחרצות. גם בראיון ל"7 ימים" לפני מספר חודשים צוטט אביה אדיב מפרגן לבתו: "הבת שלי מעוניינת בדוגמנות ואוהבת את זה. אין לנו חששות ואנחנו תומכים בה לגמרי. התקשורת הפכה את זה לעניין של כבוד המשפחה. בחברה שלנו אין דבר כזה, לא קיבלנו אישור מאף אחד. נושא הביקיני הוא רק פן אחד והפכו את זה לעולם ומלואו".

בינתיים, על סט הצילומים, מחליפה נקאש סט לנז'רי שחור אחד באחר. ג'ני קובה מאבזרת אותה באזיקי תחרה שחורים וכיסוי עיניים עם נוצות, שמעניקים לה מראה סקסי מפורש. לנקאש אין בעיה עם זה. לדבריה, הקווים האדומים שלה הם רק עירום מלא. "טופלס כבר עשיתי", היא מתגאה. "אני לא הראשונה שמצטלמת בתחתונים וחזייה. ניראל קאראנתינג'י (זוכת הריאליטי "הדוגמניות 2", א"י) כבר עשתה את זה לפניי".

גם ניראל וגם רנא רסלאן הן דוגמניות שהתאיידו מהזירה האופנתית. הן מודל חיקוי עבורך?

"אני לא אוהבת את המילה מודל חיקוי. לא עקבתי כל כך אחרי הקריירה של רנא, אבל כן עקבתי אחרי ניראל ומאוד רציתי להתפרסם כמוה. אני לא יודעת למה הן לא הצליחו כדוגמניות".

השתתפת בתחרות Miss Earth. מדוע לא הלכת לתחרות מלכת היופי הישראלית?

"זה לא בשבילי. תחרות מלכת היופי שונה מעולם הדוגמנות האמיתי. לא מעניין אותי לחייך בזיוף או להצטלם בכל מיני אירועים. אין לי שום כוונה להעמיד פנים. אני רוצה להיות אני".

רנא רסלאן. ''אני לא יודעת למה היא לא הצליחה כדוגמנית'' (צילום: עדו לביא)
רנא רסלאן. ''אני לא יודעת למה היא לא הצליחה כדוגמנית'' (צילום: עדו לביא)

איזה דוגמנית ישראלית את מעריכה?

"אני מעריכה מאוד את הדרך שעשתה מורן אטיאס. יש בינינו הרבה מן המשותף: שתינו חיפאיות ואת שתינו לא קיבלו בהתחלה בעולם הדוגמנות הישראלי. היא היתה צריכה להצליח קודם בחו"ל כדי שיקבלו אותה בישראל. מאוד הערכתי את העקשנות שלה ואני מאוד מקווה להצליח כמוה".

ובחו"ל?

"אני מאוד מעריכה את ג'יזל בונדשן ואדריאנה לימה הברזילאיות. הן הכי יפות בעולם".

לאחרונה גם חזרת מאודישן במילאנו לקמפיין הבינלאומי של המותג מיס סיקסטי. את שוקלת קריירה בחו"ל?

"אני מחכה לנסות את מזלי בסוכנויות בחו"ל. לצערי, לא קיבלתי את הקמפיין של מיס סיקסטי. אבל אמרו לי לבוא לאודישן בעונה הבאה. אבל אני לא מאוכזבת. כבר למדתי לקבל בחיים שלי לא".