>> בואו להיות חברים של Xnet בפייסבוק

לפני כשנה נכחה מעצבת האופנה קרן גסנר, המעצבת הראשית של מותג בגדי הים גדעון אוברזון, בהרצאה של חזאית הטרנדים הבינלאומית לי אדלקורט, שהתקיימה במסגרת יום עיון של התערוכה "פוסט פוסיל - חושפים את מאובני העתיד". אדלקורט הפנתה את תשומת לב האורחים לטרנד החזרה אל הטבע, אשר מקבל ביטוי בלא מעט קולקציות שאנו רואים לאחרונה. כתלמידה שקדנית מסבירה גסנר הבוקר, כי ציטוט אחד מני רבים בהרצאה לכד אותה יותר מכול: "עולם האופנה עתיד לחפור עמוק באדמה בחיפוש אחר השראה ותכנים, תוך ניסיון להחזיר לה את יופייה וכוחה האבודים ולהעריך מחדש את המתנה המדהימה שנקראת כדור הארץ. יחסינו עם עולם הטבע יוגדרו מחדש. כתוצאה מכך, נוכל לחוות מערכות יחסים אינטימיות ואינטואיטיביות יותר, שיתבססו על רגשות פרימיטיביים ועל טקסים עתיקים ועולמות ארכאיים, תוך יצירתה מחדש של תרבות בעלת מאפיינים חייתיים".

  (צילום: יניב אדרי)

בפרזנטציה שהתקיימה הבוקר (שני), נראה כי עוצמת המילים השפיעה על גסנר עמוקות בעבודה על קולקציית קיץ 2012. גסנר יצרה ארבע קבוצות בגדי ים, אשר עוצבו בהשראת יסודות הטבע: אדמה, רוח, מים וטבע (שהחליף את יסוד האש). לאחר שבשנה שעברה נדמה היה כי גסנר מודדת את צעדיה בקפידה - בכל זאת, היו לה נעליים גדולות מאוד להשתחל אליהן - קולקציית הקיץ הנוכחית שיצרה ממוקדת מטרה, בעלת קונספט הדוק ועשירה בהדפסים, מסימני ההיכר של בית האופנה הוותיק.

עם קצת יותר תעוזה בבחירת ההדפסים והגזרות, גסנר מסוגלת להחזיר את אוברזון למקומו כמותג בגדי הים המוביל בישראל. כרגע נראה שיש לה עוד עבודה, שעיקרה להשתחרר ולהעיז יותר, גם אם במחיר של דגמים שיתבררו כבלתי מסחריים. רגע לפני שאתן פורסות מגבת על החול החם, הנה נקודות האור והחושך שמצאנו בקולקציה.

  (צילום: יניב אדרי)

נקודות האור

1. ההדפסים. לאחר שבקיץ שעבר נזנחו ההדפסים לטובת הבדים החלקים, העונה משיבה גסנר את ימי הזוהר עתירי ההדפסים של המותג. ארבע הקבוצות בקולקציה עשירות במגוון רחב של הדפסים - כולם עוצבו במחלקה הגרפית של בית האופנה. בלטו לטובה: הדפס גרפי בצבעי אקווה או פטל בדוגמת רסיסי אבנים, שמעליו שברי פלסטיק מחומר המדמה מתכת; והדפס אשר שילב בהרמוניה בין שלושה סוגי הדפסים בסגנון נאוטיקה - עוגנים גדולים ומטאליים, עם פסים מאוזנים ברוחב משתנה ופסים לאורך.

2. בגדי הים השלמים, שבלטו בנוכחותם המאסיבית בקולקציה, זכו לטוויסט סקסי ואופנתי. שני דגמים מומלצים העונה הם "סטרפלס סקסי" (כפי שמכנה אותו גסנר) - בגד ים שלם בגזרת סטרפלס עם רצועה העוברת דרך טבעת באזור החזה ונקשרת סביב הצוואר. גם הדגם השני נקשר סביב הצוואר, אך הוא מציע גב חשוף יותר, בדומה לגזרות בגדי הים משנות ה-40 של המאה הקודמת.

3. השכלולים. שני פיתוחים מעניינים בקולקציה יעניקו ללקוחה נוחות מרבית. האחד הוא כתפייה מתכווננת בחלק גדול מן הדגמים, המאפשרת להתאים את אורך הכתפייה למבנה הגוף. השני הוא חזיות מרופדות במידות B, C ו-D, שהופיעו לראשונה במותג.

  (צילום: יניב אדרי)

נקודות החושך

1. אבזור זול למראה. בגדעון אוברזון מתגאים באביזרים רבים שיוצרו במיוחד עבור הקולקציה, ביניהם לולאות המחברות בין רצועות, דסקיות המשולבות כאלמנט קישוטי, או טבעות שחוברו לשרשרת המחברת בין החלק התחתון לעליון. למרות הניסיון להשקיע בכל דגם ודגם, בחלק גדול מן המקרים האבזור נראה זול וחסר אופי.

2. התחכמות יתר. מדי עונה מנפקים בגדעון אוברזון בגדי ים לצד בגדי חוף קלילים, אולם העונה החליטו להתחכם עם דגם חדש המשלב בין השניים - חזיית סטרפלס שמצדדיה חוברו וילונות שיפון הניתנים להסרה. לא בטוח שאנחנו מבינים את ההיגיון מאחורי העיצוב הזה (ובטוח שאנחנו מסתייגים ממבצעי 2 ב-1), אבל גם אם באוברזון יכולים להסביר אותו, מדובר בפריט מכוער למדי, שיעניק לכן מראה של רקדנית בטן משנות ה-80.

  (צילום: יניב אדרי)

3. ולא היה בינינו אלא זוהר. למרות הכוונות הטובות, הגזרות הסקסיות וההדפסים המושקעים, עדיין חסר בקולקציה זיק של זוהר, שיקפיץ את המותג היוקרתי רמה אחת מעל קו המים. אין הכוונה לבחירה בהדפסים מצועצעים יותר או באבזור כבד ליצירת מראה יוקרתי, אלא לאותו שיק חמקמק שיגרום לנו להתפעם ולרוץ למדוד. קשה לתפוס אותו, אבל זה אפשרי.

מחירים: חזיות, 369-299 שקל; תחתונים, 199-149 שקל; בגד ים שלם, 549-449 שקל; בגדי חוף, 499-349 שקל.

להשיג בחנות המפעל גדעון אוברזון, אנילביץ' 62, יד אליהו, תל אביב; או ברשת חנויות גוטקס, רשת המשביר לצרכן, רשת גליק, רשת ג'ק קובה, רשת אפרודיטה, ובחנויות הנבחרות ברחבי הארץ.