>> בואו להיות חברים של Xnet בפייסבוק

ב-31 במרץ 1994 התארחה מדונה בתכנית הלילה של דיוויד לטרמן והעניקה את אחד הראיונות המפורסמים והשערורייתיים אי פעם, כאשר השתמשה 13 פעמים במילה Fuck, האסורה לשידור בטלוויזיה האמריקאית. היא התעלמה מתחינותיו של לטרמן, ועסקה בעיקר בכיסוי רגליה שבצבצו משמלת הקטיפה השחורה שלבשה. משחק זה בין שני הדימויים המנוגדים – הפרוצה והחסודה – שוכלל על ידי מדונה בשנות ב-90 לדרגת אמנות, ומשמש בשנים האחרונות גם את אמנית הבורלסק דיטה פון טיז.

משחקת בין דימויים מנוגדים (צילום: gettyimages)
משחקת בין דימויים מנוגדים (צילום: gettyimages)

בשבוע שעבר השיקה פון טיז, 39, קולקציה של חמש שמלות בסגנון וינטג', שתימכר מינואר הקרוב ברשת בתי הכלבו האוסטרלית דיוויד ג'ונס. לא מעט גבות הורמו מבחירתה של מי שמתפרנסת בעשור האחרון מהתערטלות פומבית להשיק שמלות ערב קוקטיות בסגנון שנות ה-40 – מהמגמות הפופולאריות של החורף הקרוב. הפתעה נוספת שסיפקה פון טיז בערב ההשקה היתה טווח המידות הרחב של השמלות, שישווקו במידות האמריקאיות 20-8 (המקבילות ל-50-38 האירופאיות).

מהשער של פלייבוי ללב תעשיית האופנה (צילום: gettyimages)
מהשער של פלייבוי ללב תעשיית האופנה (צילום: gettyimages)

אך בניגוד לקו החזיות שהשיקה עבור חברת Wonderbra לפני כשנתיים וחצי, קולקציית הביכורים של פון טיז עוצבה בדמותה. שמלות הקטיפה השחורות ושמלת הפרחים הצבעונית שלבשה לערב ההשקה הן תרגום מסחרי לאופן שבו היא מתלבשת לשטיח האדום ולאירועי אופנה. אז מה אם על הבמה היא בכלל מתפשטת? מחוץ לשעות העבודה פון טיז מפגינה סגנון לבוש חסוד ומצטיין – כישרון שקנה לה מקום מכובד גם ברשימות המתלבשות הטובות של מגזיני האופנה.

עם מרלין מנסון. זוגיות מתוקשרת וסוערת (צילום: gettyimages)
עם מרלין מנסון. זוגיות מתוקשרת וסוערת (צילום: gettyimages)

מאז הגיחה לתודעה הציבורית בתחילת 2002 על שער מגזין "פלייבוי", פון טיז הפכה לשם מוכר בחוגי השוליים האמריקאיים. בן זוגה באותם ימים היה המוזיקאי הגותי מרלין מנסון, שאותו הכירה פון טיז כשהשתתפה בווידאו קליפ לאחד מלהיטיו. אחרי חמש שנים של דייטינג הם התחתנו, אבל האושר נמשך שנתיים בדיוק והסתיים בטינוף הדדי האחד על השני. הוא האשים אותה שבגדה בו, היא טענה שהוא הכה אותה.

נערת פין-אפ קלאסית (צילום: gettyimages)
נערת פין-אפ קלאסית (צילום: gettyimages)

כמו תמיד במקרים של דמויות קיצון, פון טיז הפכה במהרה לדרלינג של תעשיית האופנה האמריקאית. מעצבי האופנה מארק ג'ייקובס וזאק פוזן אימצו אותה לחיקם, והושיבו אותה בשורה הראשונה של תצוגות האופנה שערכו. בביקורו בשבוע האופנה בחולון בשבוע שעבר, סיפר פוזן על הקשר החברי ביניהם וציין כי "דיטה היא אחת הנשים שמעניקות לי השראה מדי קולקציה".

במחוך של ז'אן פול גוטייה (צילום: gettyimages)
במחוך של ז'אן פול גוטייה (צילום: gettyimages)

מכאן הדרך למעמד של אייקון אופנה עולמי היתה קצרה. בינואר 2007 הוזמנה פון טיז לפסוע בתצוגת העילית של ז'אן פול גוטייה לקיץ 2007, ושלוש שנים מאוחר יותר היא חתמה תצוגת הוט קוטור נוספת של מעצב האופנה, לעונת סתיו-חורף 2010-11. כמו מדונה לפניה, גם פון טיז עלתה על המסלול במחוך קונוסים שיצר עבורה המעצב הצרפתי. היא תפסה את עיניהם של מדורי האופנה, ערכה שיתופי פעולה עם חברות לנז'רי ואלכוהול, ובשנה הבאה אף תשיק בושם הנקרא על שמה.

אוהבת לבלוט בכל הזדמנות (צילום: gettyimages)
אוהבת לבלוט בכל הזדמנות (צילום: gettyimages)

בין לבין פיתחה פון טיז בהדרגה אישיות אופנתית וסגנון לבוש ייחודי, שיושב בול על הליפסטיק האדום והשיער השחור כפחם. אם בתחילת דרכה היא עוד הופיעה לאירועים בשמלות ערב מתקתקות או בלבוש חשוף ופרובוקטיבי, הרי שבשלוש השנים האחרונות היא מציגה תדמית מרוככת ואלגנטית. לרוב היא לובשת שמלות באורך מידי בסגנון שנות ה-40, בעלות צללית צרה ומפוסלת המבליטה את נתוניה הטבעיים – שאותם היא מעצימה עם מחוכי צרעה תחתונים בקוטר של 42 ס"מ. בכל הקשור למותגים, פון טיז גמישה מאוד: שאנל, דיור, לואי ויטון, גוטייה – טעם טוב, ויקר. אבל ככה זה בחיים, לפעמים כדי לקבל את הבגדים היפים ביותר צריך פשוט להתפשט.