צבעי המדבר שלטו בקולקציית בגדי הים הנפלאה של גוטקס לשנת 1994, ועל כן הוחלט לצלם את הקטלוג באילת ובפארק תמנע עם צמד דוגמניות כהות עור, טיירה בנקס וליטישיה הררה, יחד עם שלי גפני שלנו.

  (צילום: בן לם)

צוות הצילומים כלל את המעצבת הראשית של המותג, יהודית גוטפריד, רון מנדיל, האסיסטנט האולטימטיבי שלי אשר שימש גם כמנהל ההפקה של הפרויקט, סטייליסט מפורסם מניו יורק (ששמו פרח מזיכרוני, אבל אני זוכר היטב את הקעקוע הענק של כנפי המלאך שהיה צרוב על גבו), מעצב השיער מישל אלמאן, שעבד בחו"ל עם מיטב הצלמים בהפקות אופנה לירחונים מובילים כ-Elle, ווג ואחרים, המאפרת הישראלית אונדין (דידי) פז וצוות עוזריי.

  (צילום: בן לם)

טיירה בנקס היתה אז בתחילת דרכה המקצועית, וכבר סומנה כמחליפתה של נעמי קמפבל וכאחת הדוגמניות המובילות בעולם. היא הוזמנה לשלושה ימי צילום בישראל (בעלות היסטרית!), אך בשל עייפותה מהנסיעה הארוכה, נשארה בבוקר יום הצילומים הראשון במלון שבאילת והגיעה לסט רק בשעות אחר הצהריים.

לרשותנו עמד אוטובוס פרטי מפואר וממוזג, כך שלסטייליסט, למאפר ולמעצב השיער היו תנאים קרירים יחסית להכין את הדוגמניות לצילום, בעוד אני והצוות שלי נשארנו בשטח, מצלמים בחום המדברי הנורא (45 מעלות בצל!).

  (צילום: בן לם)

במפגש שלי עם טיירה, שכבר התהדרה בניסיון עבודה עשיר עם הטובים בצלמי האופנה בעולם, הייתי חייב להציג מידה רבה של ביטחון ומקצועיות מלאה, ולייצר בזמן קצר את אותו קשר רגשי חשוב בין צלם לדוגמנית – קשר שיקבע בהכרח את תוצאות ימי הצילומים.

  (צילום: בן לם)

צילמתי את אחת הדוגמניות היפות והמיוחדות ביותר בעולם, שאין מספיק סופרלטיבים לתיאור פניה ומבנה גופה. טיירה הציגה את בגדי הים של גוטקס במקצועיות ועם המון תנועה, והכול נראה עליה נפלא. וכך, בנופים המדבריים של מכתש תמנע ואיזור דקל הדום, עברנו חוויה רגשית אדירה.

  (צילום: בן לם)

בשיחות פרטיות בעת המנוחה והארוחות, נתגלתה טיירה כבחורה אסרטיבית, דעתנית ובעלת שאיפות ברורות לקריירה ענפה, שתגיע אל הרבה מעבר לדוגמנות צילום או מסלול.

הקטלוג המפואר שעוצב והופק על ידי חברת טורנו בסקי (רחל גילן ודני תורן) היה כתמיד אמנות במיטבה, וזכה כמדי שנה לביקורות נלהבות בארץ ובחו"ל.

  (צילום: בן לם)

צילמנו כ-400 סרטי צילום, 4,800 צילומים של שמונים הדגמים בקולקציה, אשר הנבחרים שבהם הופיעו בקטלוג התדמיתי המפואר, והשאר בקטלוג המסחרי שצורף לירחונים שונים.

כל הצילומים נלקחו במצלמת ממיה 6/4.5 ובשקופיות של קודאק, ללא תאורה משלימה. נעזרנו רק ברפלקטורים מוזהבים להוספת אור במקומות מוצללים.

  (צילום: בן לם)

כמובן שהצילומים לא טופלו בפוטושופ, שכן התוכנה הממזרית פותחה רק שנים מאוחר יותר, כך שהקרדיט על הגזרה המושלמת מגיע בשלמותו לטיירה בנקס, הדוגמנית שהפכה לטאלנטית כל יכולה.