הרבה לפני שקובי פרץ ומושיק עפיה למדו לשנן את המילה מטרוסקסואל, גברים מזרחיים בעלי מודעות לאופנה וטיפוח התמקמו במנעד הכינויים שבין צ'חצ'חים לערסים. לטווסיים מביניהם אף הודבק הכינוי ז'ונגלר – שאותו השיבה בשנים האחרונות מרגלית צנעני כתיאור של פרחי שירה שעושים לה "שליכטה בלב". לנחמדים פחות קראו "הפנתרים השחורים", התנועה החברתית שהוקמה בשנת 1971 בסמטאות שכונת מוסררה בירושלים על ידי בני הדור השני לעלייה ממדינות ערב.

צ'רלי ביטון. בכנסת הגבירו את המיזוג (צילום: סער יעקב, לע''מ)
צ'רלי ביטון. בכנסת הגבירו את המיזוג (צילום: סער יעקב, לע''מ)

הפרק הרביעי בסדרת הטלוויזיה התיעודית "צו האופנה", שישודר הערב בערוץ הראשון, מזגזג קדימה ואחורה באופנת שנות ה-70, בניסיון לנתח את אופנת הגברים של אותו עשור – אופנה שקראה תיגר על ההגמוניה האשכנזית בכל היבט. החל במכנסי הטייבס והחליפות הלבנות שלבשו כוכבי הזמר המזרחי זוהר ארגוב, שימי תבורי וניסים סרוסי, ועד לחליפות המחויטות של ראש הממשלה מנחם בגין ומאוחר יותר של חברי סיעת ש"ס. "המהפך" של 1977 בפוליטיקה הישראלית ומינויו של בגין לראשות הממשלה הקרינו באופן ישיר על התרבות המקומית ועל המלתחה הגברית. החולצות הלבנות ומכנסי החאקי של חברי מפלגת מפא"י פינו את מקומם למיסטר אלגנס של מפלגת הליכוד, שכבש את מקומו בכנסת חנוט בחליפת שלושה חלקים ועניבה. על מראה זה שמר בנחרצות, בין אם בנאום בבית ז'בוטינסקי או בביקור חיילים בבסיס צבאי.

מנחם בגין. מיסטר אלגנס (צילום: סער יעקב, לע''מ)
מנחם בגין. מיסטר אלגנס (צילום: סער יעקב, לע''מ)

בקטע הווידאו שבחרנו עבורכם, במאי הפרק משה (מויש) גולדברג יוצר קישור מרתק בין תנועת המרי האזרחית של הפנתרים השחורים לניפוץ השלטון המפא"יניקי דרך סיפורו של חבר הפנתרים, ח"כ לשעבר צ'רלי ביטון. ביטון מספר כי נהג להגיע אל הכנסת בחולצות קצרות וצבעוניות, ובתגובה נהגו במליאה להגביר את המיזוג כדי שיצטרך לכסות את עצמו בז'קט. תיאוריית קונספירציה? אולי, אבל ביטון לא נכנע לאילוצים והראה ל"ווזווזים" את טופרי הנמר השחור שלו. אך הוא לא שרד בחיים הפוליטיים. את מקומו תפסה כניסתה של סיעת ש"ס בראשות ח"כ אריה דרעי לממשלה. חברי הסיעה הפגינו חליפות פאר נאות, שלא נראו עד אז בכנסת ישראל. עם ההצהרה הנוכחית של דרעי לחזור אל הפוליטיקה בבחירות הקרובות, נראה כי הסטייל הולך לחזור לכנסת.

"צו האופנה", פרק רביעי. חמישי, 21:30 , הערוץ הראשון.